Tag 112
Rozmiar czcionki
- Bezpodstawne wezwania służb są karalne! Rola numeru alarmowego 112 jest jednoznaczna – zapewnić pomoc w przypadku zagrożenia życia, zdrowia lub mienia. Każde bezpodstawne zgłoszenie mobilizuje personel i pojazdy, więc te zasoby nie mogą być wykorzystane, gdy w tym czasie jest awaryjna sytuacja i szybka reakcja jest kluczowa. To zagraża bezpieczeństwu nas wszystkich. A niestety takich zgłoszeń nie brakuje.
- Znalazł się w okolicznościach zagrażających życiu – odnaleźli go policjanci wspierani przez strażników granicznych Potrzebował pomocy i sam o nią prosił dzwoniąc na nr alarmowy 112. Mówił, że chce zrobić sobie krzywdę. Po uzyskaniu takich informacji wszystkie dostępne w danej chwili siły i środki kierowane są do poszukiwań osoby znajdującej się w okolicznościach zagrażających jej życiu. Dodatkowo trwają ustalenia operacyjne, aby jak najszybciej odnaleźć zaginionego. O pomoc proszone są inne służby. To była trudna, pełna wytężonej pracy noc. Szczęśliwie odnaleziono mężczyznę, który był pijany i trafił do policyjnej celi. Po wytrzeźwieniu zostanie skonsultowany z lekarzem.
- 13-latek dla żartu zadzwonił na numer alarmowy twierdząc, że ojciec bije go batem Chłopiec, który zaalarmował służby dzwoniąc na nr alarmowy powiedział operatorowi nr 112, że jest bity batem, a następnie rozłączył się i nie odbierał zwrotnego połączenia. Sprawa została potraktowana bardzo poważnie. Policjanci dotarli do ojca chłopca i dowiedzieli się, że 13-latek mieszka z matką. Nastolatek, w mało wyszukanych słowach przyznał, że zrobił to wszystko dla żartu. Tą sprawą zajmie się Sąd Rodzinny i Nieletnich. Apelujemy o rozwagę i przypomnienie dzieciom o zasadach korzystania z numeru alarmowego 112.
- Bezpodstawnie wezwali służby Mówi się, że numer alarmowy „ratuje życie”. Należałoby wziąć sobie do serca to sformułowanie. Osoby, które wywołują niepotrzebne czynności służb ratunkowych narażają się nie tylko na konsekwencje, ale także blokują telefon alarmowy i odciągają służby od pilnych i poważnych zdarzeń.
- 5-latka wezwała pomoc do mamy, która straciła przytomność Nie sposób się nie wzruszyć odsłuchując nagranie z numeru 112, gdzie 5-letnia dziewczynka wezwała pomoc do mamy, która straciła przytomność. Mała bohaterka poinformowała dyspozytorkę, że w mieszkaniu jest jeszcze jedno małe dziecko, które potrzebuje opieki.
- Jeden telefon może uratować życie. Udowodnił to 12-latek z Ełku Młodzi ludzie często udowadniają, że potrafią zachować się bardziej odpowiedzialnie niż niejeden dorosły. 12-letni mieszkaniec Ełku zauważył człowieka, który się przewrócił i krwawi. Chłopiec nie zbagatelizował tej sytuacji, choć fakt, że dorosły krzyczał i reagował nerwowo na jego obecność, mógł go odstraszyć. Nastolatek szybko zadzwonił pod numer 112 i precyzyjnie przekazał ważne informacje. Dzięki temu pomoc przyszła na czas. Mężczyzna trafił do szpitala.
- Zaalarmował służby o przestępstwie, którego nie było. Odpowie przed sądem „Uderzyłem młotkiem w czoło kolegę… leży… zabiłem go” – takiej treści zgłoszenie otrzymały służby ratunkowe. Jak się okazało zgłaszający był pijany, a historia zmyślona. Teraz za bezpodstawne wezwanie służb ratunkowych 68-latek odpowie przed sądem.
- Zamiast wezwać taksówkę wezwał Policję Numery alarmowe, jak wie większość z nas służą do ratowania zdrowia i życia ludzkiego. Nadal jednak zdarzają się osoby dzwoniące pod nr 112 w innych celach. Swoim zachowaniem wywołują bezpodstawne zgłoszenie, które traktowane jest jako wywołanie fałszywego alarmu, czy też wprowadzenie w błąd instytucji publicznej lub organu czuwającego nad bezpieczeństwem publicznym.
- List ministra SWiA do Operatorów numerów alarmowych z okazji Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112 Operatorzy numerów alarmowych obchodzą dziś swoje święto. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński w liście skierowanym do Operatorów dziękuje za Ich pracę.
- Seniorka nie dała się oszukać "na córkę" 77-letnia mieszkanka Ornety odebrała niepokojący telefon. Podająca się za „córkę” kobieta próbowała wyłudzić od seniorki pieniądze. Na szczęście seniorka w porę przerwała rozmowę i nie dała się oszukać. Policjanci apelują o zachowanie czujności i o ograniczone zaufanie podczas prowadzonych rozmów telefonicznych.