Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Tymczasowy areszt za wywołanie fałszywego alarmu

Trzy najbliższe miesiące w areszcie spędzi 55-letni mieszkaniec powiatu ostródzkiego, który zadzwonił na numer alarmowy twierdząc, że posiada broń i zrobi krzywdę sobie i innym. Jak okazało się, zgłoszenie było efektem zbyt dużej ilości alkoholu w organizmie, a sam zgłaszający nie potrafił wytłumaczyć, dlaczego to zrobił.

Sprawa rozpoczęła się w minioną środę (14.04.2021) kiedy to na numer alarmowy 112 zadzwonił mężczyzna twierdząc, że posiada broń i zamierza zrobić krzywdę sobie i innym. Mężczyzna nie podał żadnych innych informacji i rozłączył się. Sprawą zajęli się policjanci z Komisariatu Policji w Morągu. Funkcjonariusze po otrzymaniu tego zgłoszenia natychmiast przystąpili do ustalania, kim jest ten mężczyzna i gdzie może przebywać. Na podstawie szeregu przeprowadzonych czynności dotarli do 55-letniego mieszkańca powiatu. Kontakt z nim był utrudniony ponieważ znajdował się pod wpływem alkoholu. Mężczyzna został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie. Po wytrzeźwieniu usłyszał zarzut fałszywego alarmu. Przyznał się do zarzucanego mu czynu, jednak nie potrafił wytłumaczyć swojego zachowania. Policjanci wraz z prokuratorem wnioskowali o jego tymczasowe aresztowanie. W miniony piątek (16.04.2021) sąd przychylił się do ich wniosku i zastosował wobec 55-latka ten środek zapobiegawczy.

Przypominamy!

Zgodnie z art. 224a Kodeksu Karnego, każdy kto wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach lub stwarza sytuację, mającą wywołać przekonanie o istnieniu takiego zagrożenia, czym wywołuje czynność instytucji użyteczności publicznej lub organu ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia mającą na celu uchylenie zagrożenia, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Jednocześnie podkreślamy, że w każdym tego typu przypadku policjanci dołożą wszelkich starań, aby ustalić sprawcę fałszywego alarmu. Praca służb, powołanych do zapewnienia bezpieczeństwa oraz ratowania zdrowia i życia ludzkiego jest odpowiedzialna i trudna. Sprawcy tego typu przestępstw, angażując przedstawicieli poszczególnych służb w fałszywe zgłoszenia, muszą mieć świadomość, że swoim lekkomyślnym zachowaniem narażają zdrowie i życie innych osób.

(ab/tm)

  • Zatrzymany mężczyzna prowadzony przez policjantów
    Zatrzymany mężczyzna prowadzony przez policjantów
Powrót na górę strony