Szczytno, Giżycko, Iława: Sąsiedzka interwencja podczas ogólnopolskiego liczenia bezdomnych
W nocy odbyła się kolejna akcja ogólnopolskiego badania liczby bezdomnych, którą co dwa lata organizuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Liczenie osób bezdomnych przeprowadzane jest we wszystkich województwach w tę samą zimową noc. O tym jak ważna jest wrażliwość nie tylko na osoby bezdomne, ale także te mieszkające samotnie, pokazała interwencja na jaką wezwani zostali policjanci ze Szczytna. Z kolei w Iławie w trakcie działań wśród osób bezdomnych został ujawniony poszukiwany mężczyzna
W nocy z 8 na 9 lutego 2017 roku odbyła się kolejna edycja ogólnopolskiego badania liczby bezdomnych, którą co dwa lata organizuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Taka akcja przeprowadzana jest we wszystkich województwach w tę samą zimową noc. Poprzednie badanie miało miejsce w nocy z 21 na 22 stycznia 2015 r. Wówczas w wyniku badania stwierdzono 36,1 tys. osob bezdomnych, w tym około 25,6 tysięcy przebywało w placówkach instytucjonalnych, a około 10,5 tysiąca – poza nimi.
Określenie liczby osób bezdomnych jest niezbędnym działaniem zmierzającym do poznania obecnej skali bezdomności w Polsce. Uzyskane informacje w wyniku badania mogą zostać wykorzystane przez gminy do uwzględnienia problemu bezdomności w gminnych strategiach rozwiązywania problemów społecznych.
W akcji liczenia osób bezdomnych wzięli udział m.in. policjanci, strażnicy miejscy i gminni, pracownicy socjalni i wolontariusze. W trakcie badania konieczna była ścisła współpraca wszystkich w/w służb, stała wymiana informacji odnośnie aktualnych map grupowania się bądź przebywania osób bezdomnych.
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Giżycku akcję przeprowadzili wspólnie z pracownikami gminy oraz strażnikami miejskimi.
W trakcie akcji policjanci wspólnie z innymi przedstawicielami służb i instytucji sprawdzali miejsca przebywania osób bezdomnych, tj: noclegownie, schroniska, szpitale, dworce, ogródki działkowe, pustostany, miejsca niezamieszkalne – ulice, klatki schodowe, dworce PKP i PKS, śmietniki, piwnice, itp.
Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Iławie w ramach działań skontrolowali pustostany, piwnice, ogródki działkowe oraz wiele innych miejsc gdzie mogli przebywać bezdomni. Informując ich o miejscach oraz instytucjach gdzie mogą uzyskać wszelką pomoc. W trakcie prowadzonych badań, policjanci przeprowadzili wśród bezdomnych ankiety, które miały przybliżyć przyczynę a zarazem powód bezdomności. Na terenie powiatu iławskiego sporządzono 22 takie kwestionariusze. Policjanci skontrolowali również schronisko dla osób bezdomnych w Rucewie. Okazało się, że obecnie przebywa tam 76 osób w tym 11 kobiet i 5 dzieci.
Niskie temperatury powodują, że osoby bezdomne wykorzystują każde miejsce aby się ogrzać lub przenocować co ułatwia policjantom dotarcie do osób potrzebujących pomocy
– powiedział podkom. Marcin Trzeciak Naczelnik Wydziału Prewencji iławskiej komendy policji.
Co ciekawe, wśród napotkanych osób bezdomnych żadna osoba nie wyraziła chęci pomocy w formie noclegu w schronisku, pomimo niejednokrotnie bardzo ciężkiej sytuacji materialno - socjalnej. Policjanci natomiast wśród osób bezdomnych ujawnili jednego poszukiwanego. 66–latek mieszkał w przyczepie campingowej w jednej z miejscowości gminy Iława. Podczas sprawdzania mężczyzny w policyjnych systemach okazało się, że jest on poszukiwany do odbycia kary 6 miesięcy pozbawienia wolności za niestosowanie się do sądowego zakazu. Mężczyzna został odkonwojowany do zakładu karnego. Drugiego z bezdomnych funkcjonariusze przetransportowali do komendy policji w Iławie gdzie został osadzony w policyjnym areszcie w celu wytrzeźwienia. Mężczyzna znajdował się pod znacznym działaniem alkoholu co przy temperaturze poniżej zera zagrażało jego zdrowiu i życiu.
Przypominamy!
Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego uruchomiło bezpłatną, całodobową infolinię dla osób bezdomnych. Kontakt z infolinią pod numerem telefonu 0 800 165 320 umożliwia uzyskanie informacji na temat miejsc noclegowych, jadłodajni oraz punktów udzielania pomocy rzeczowej, finansowej, prawnej i medycznej na terenie całego województwa.
Ponadto na stronie internetowej Warmińsko – Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie pod adresem www.olsztyn.uw.gov.pl w zakładce pn. „POMOC BEZDOMNYM” zamieszczone zostały wykazy schronisk i ośrodkó wsparcia świadczących usługi na rzecz osób bezdomnych i ubogich na terenie województwa warmińsko – mazurskiego.
Pamiętajmy, że jeden telefon może uratować komuś życie!
Dotyczy to nie tylko osób bezdomnych, ale także choćby tych mieszkających samotnie. Przekonali się o tym mieszkańcy powiatu szczycieńskiego.
Tamtejsi policjanci około godz. 21:00 zostali telefonicznie powiadomieni przez jednego z mieszkańców Świętajna, że jego sąsiad, który jest zawsze aktywny, od ponad doby nie był widziany na zewnątrz. Zawiadamiającego zaniepokoił fakt, że szyby w oknach mieszkania sąsiada są zaszronione, rower stoi przed domem, a wejście na posesję jest zaśnieżone.
Funkcjonariusze, którzy pojechali pod wskazany adres, weszli do środka mocno wychłodzonego mieszkania i zobaczyli leżącego w łóżku pod pościelą mężczyznę. Na szczęście mężczyzna żył i znajdował się w bardzo głębokim śnie. Jednak zasinienie jego twarzy wskazywało na to, że interwencja sąsiedzka zapobiegła tragedii.
Właśnie dlatego policjanci apelują i proszą o każdorazowe powiadamianie służb o przypadkach zauważenia osób potrzebujących pomocy. Okres zimowy, a co za tym idzie niskie temperatury, są czasem dużego zagrożenia wychłodzeniem organizmu.
Widząc osobę narażoną na wychłodzenie, nie bądźmy obojętni i pomóżmy jej – jeden telefon może uratować tej osobie życie, wystarczy zadzwonić na numer alarmowy 997 lub 112.
(ICh/ESz/TM)