Profilaktyka Smyka

P R O F I L A K T Y K A    S M Y K A

"Na ratunek Poli!"

Poznajcie Polę!

Pod koniec 2020 roku w głowie kom. Jolanty Sorkowicz, policjantki z Komendy Powiatowej Policji w Braniewie, zrodził się pomysł na stworzenie fikcyjnej rówieśniczki uczniów, która na własnym przykładzie pokaże dzieciom, jak unikać zagrożeń w niebezpiecznym świecie. Pola, bo takie imię nadano głównej bohaterce, spotyka się z czytelnikiem w 13 różnych sytuacjach. W każdej z rymowanych historyjek z opresji ratuje dziewczynkę bohater w niebieskim mundurze - policjant.

Kiedy tekst był już gotowy, powstał pomysł, by wizerunek niefrasobliwej dziewczynki stworzył 13-letni Wiktor Zygo, którego dotychczasowe prace wrzucane do sieci, zachwyciły autorkę tekstów. Wiktor podjął wyzwanie, a współpraca nabrała tempa i różnych kształtów. 13 rymowanych historyjek zostało opatrzonych kolorowymi ilustracjami, które znalazły swoje miejsce na stronach opublikowanej książeczki dla najmłodszych pod tytułem "Na ratunek Poli". Ale na wydaniu książeczki nie poprzestano.

Przygody Poli stały się punktem wyjścia do kompleksowych profilaktycznych działań, skierowanych do najmłodszych uczniów pod hasłem "Profilaktyka Smyka". Każdą z bajek można nie tylko przeczytać  i zobaczyć na kartach książeczki. Przygody rezolutnej dziewczynki trafiły także na ekrany i do głośników, za sprawą policjantów, którzy przeczytali je dzieciom i przygotowali nagrania.

 

Profilaktyka Smyka

W wyniku starań policjantów powstał pakiet edukacyjny, obejmujący m.in. dokładne scenariusze zajęć o bezpieczeństwie oraz kolorowanki dla dzieci. Co ważne, Pola nie jest idealna, nie zawsze potrafi się właściwie zachować, ale dzięki pomocy policjanta w końcu radzi sobie z przeciwnościami. Dlatego i policjanci, i wspomagający ich pedagodzy liczą na to, że te wierszyki trafią do najmłodszych, dla których staną się cenną lekcją.

Początkowo w projekt pod nazwą "Profilaktyka Smyka" zaangażowała się braniewska policja i samorządy z terenu powiatu braniewskiego, w tym samorząd powiatowy. Znalazły pieniądze na druk materiałów i będą one prezentowane w szkołach na terenie powiatu. Szybko projektem zainteresował się również Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie nadinsp. Tomasz Klimek, dla którego profilaktyka jest bardzo ważną częścią policyjnej pracy. Ponieważ nie sztuką jest karać i ścigać sprawców. Ważne jest to, co nalezy zrobić, żeby nie dochodziło do przestępstw, żeby nie było sytuacji niebezpiecznych. Komendant przekonał do projektu przedstawicieli Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego. Dzięki temu książeczki i kolorowanki o przygodach Poli i policjanta, trafią do pozostałych szkół w województwie.

"Profilaktyka Smyka" na Warmii i Mazurach

Więcej na temat działań profilaktycznych pod hasłem "Profilaktyka Smyka" podejmowanych na Warmii i Mazurach, można przeczytać i zobaczyć na naszej stronie:

 

 

Profilaktyka Smyka na Warmii i Mazurach

https://warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ol/wolnytekst/85416,Profilaktyka-Smyka-na-Warmii-i-Mazurach.html

 

 

Na ratunek Poli!

Poniżej prezentujemy nagrania bajek odczytanych przez policjantów z Warmii i Mazur.

Nie odwracaj wzroku

Na poniższym nagraniu widać policjanta siedzącego za biurkiem, który odbiera telefon i po chwili rozmowy go odkłada. Na kolejnym ujęciu widać dzieci siedzące za stołem przed biurkiem policjanta. Policjant następnie otwiera książeczkę i czyta dzieciom bajkę.

Nieproszony gość

Na poniższym nagraniu widać policjanta, który siedzi za biurkiem trzymając gazetę w ręku i czyta bajkę "Nieproszony gość". Następnie idzie korytarzem i wychodzi z budynku. Po przeczytaniu bajki przez policjanta nagranie się kończy.

Najlepszy przyjaciel człowieka

Na poniższym nagraniu widać policjanta idącego parkiem i czyta bajkę "Najlepszy przyjaciel człowieka". Po przeczytaniu bajki przez policjanta nagranie się kończy.

Świeć przykładem

Na poniższym nagraniu widać policjantkę ruchu drogowego siedzącą w radiowozie, następnie policjantka wysiada z radiowozu i czyta bajkę "Świeć przykładem". Po przeczytaniu bajki przez policjantkę nagranie się kończy.

 
Na poniższym nagraniu widać policjanta, który siedzi na stanowisku dowodzenia i czyta bajkę "Fałszywy alarm". Po przeczytaniu bajki przez policjanta nagranie się kończy.
 
Kłopotliwy kask
Na poniższym nagraniu widać policjanta ruchu drogowego, który jedzie na motocyklu, następnie się zatrzymuje i czyta bajkę "Kłopotliwy kask". Po przeczytaniu bajki przez policjanta nagranie się kończy.

Kruchy lód
Na poniższym filmie widoczni są najpierw policjanci oraz sztandar i poczet sztandarowy KWP w Olsztynie podczas ślubowania stojący w szeregu, a następnie wybrani policjanci występujący przed szeregiem, odczytujący treść bajki z książeczki.

 
Na poniższym nagraniu widać policjanta, który siedzi na huśtawce na placu zabaw i czyta bajkę "Nie czyń drugiemu, co Tobie nie miłe". Po przeczytaniu bajki przez policjanta nagranie się kończy.
 
Na poniższym nagraniu widać policjanta, który idąc chodnikiem czyta bajkę "Nie zbaczaj z drogi". Po przeczytaniu bajki przez policjanta nagranie się kończy.
Na poniższym nagraniu widać policjantkę siedzącą w radiowozie i czyta bajkę "Na skróty". Po przeczytaniu bajki przez policjantkę nagranie się kończy.
 
Na poniższym nagraniu widać policjantkę, która siedząc za biurkiem czy bajkę "Pozory mylą". Po przeczytaniu bajki przez policjantkę nagranie się kończy.
Na poniższym nagraniu widać policjanta, który siedzi na kanapie wraz z dziewczynką i czyta bajkę "Patrz i słuchaj". Po przeczytaniu bajki przez policjanta nagranie się kończy.
 
Na poniższym nagraniu widać policjanta, który siedzi na łodzi policyjnej i czyta bajkę "Woda-żywioł, z którym nie ma żartów". Po przeczytaniu bajki przez policjanta nagranie się kończy.

(tm)

Powrót na górę strony