Lidzbark Warm., Olsztyn: Jeden telefon może uratować życie! Policjanci sprawdzą każdą informację
Niskie temperatury cały czas się utrzymują i są zagrożeniem dla osób, które mogą potrzebować pomocy. Na szczęście są tacy, którym los osób zagrożonych wychłodzeniem nie jest obojętny. Policjanci na Warmii i Mazurach w ostatnich dniach kilkakrotnie interweniowali wobec bezdomnych, nietrzeźwych lub nieporadnych życiowo, którzy znaleźli się w zagrażających im okolicznościach.
Lidzbark Warmiński
Wczoraj (27.02.2018) przed południem oficer dyżurny lidzbarskiej policji, otrzymał od mieszkanki miasta telefoniczną informację, że na ulicy Wyszyńskiego leży mężczyzna. Na zewnątrz panował 12-stopniowy mróz. Policjanci podjęli interwencję. Okazało się, że mieszkaniec miasta był tak pijany, że nie był w stanie wstać o własnych siłach. Z uwagi na brak możliwości przekazania 44-latka najbliższej rodzinie funkcjonariusze przewieźli mężczyznę do policyjnej celi.
Taka sytuacja jest ogromnym zagrożeniem dla życia ludzkiego. Osoba, które zadzwoniła na policję i poinformowała o leżącym na ziemi mężczyźnie najprawdopodobniej uratowała go przed wychłodzeniem.
Olsztyn
Odczuwalna niska temperatura stwarza potencjalne zagrożenie dla życia i zdrowia osób bezdomnych, w podeszłym wieku, samotnych oraz tych, którzy są pod wpływem alkoholu. Funkcjonariusze apelują, by nigdy nie przechodzić obojętnie obok potrzebujących i alarmować Policję za każdym razem, gdy widzimy, że ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu.
Zimą policjanci prowadzą wzmożone działania mające na celu ratowanie życia i zdrowia osób narażonych na działanie niskich temperatur powietrza. Sprawdzają miejsca, gdzie schronienia mogą szukać bezdomni. Są to najczęściej pustostany, ogródki działkowe, altanki i piwnice. Często miejsca te grożą zawaleniem. Podczas podejmowanych interwencji, funkcjonariusze przewożą potrzebujących do schroniska, lub gdy są pod wpływem alkoholu - do izby wytrzeźwień. Tylko podczas ostatnich dwóch dni, olsztyńscy policjanci do wspomnianych placówek przewieźli 5 osób leżących na ławce, na przystanku, czy koczujących na terenie śmietnika.
By dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy, konieczne jest zaangażowanie nie tylko przedstawicieli służb, ale każdego człowieka. Dlatego apelujemy, by na bieżąco przekazywać sygnały o dostrzeżonych zagrożeniach i informować służby porządkowe o osobach leżących na mrozie, przebywających w okolicach dworców, siedzących dłuższy czas na ławkach w parkach, czy też zamieszkujących pustostany, kanały ciepłownicze itp. Nie bądźmy obojętni dla tych osób, być może nasza właściwa reakcja przyczyni się do tego, że uratujemy komuś życie.
W przypadku zauważenia koczującego bezdomnego zachęcamy zgłaszać ten fakt telefonicznie pod numerami:
- 997 lub 112 – Policja
- 986 lub 911– Straż Miejska
- 89 522 81 12 – Dyżurny Miasta (Olsztyn)
- 89 534 04 14 – Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (Olsztyn)
- 89 521 04 49 – Schronisko dla bezdomnych (Olsztyn)
(mk/ik/tm)