Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Mrągowo: Porozmawiajmy o bezpieczeństwie. Możesz mieć na nie wpływ!

W Mrągowie z inicjatywy policjantów odbyła się debata na temat bezpieczeństwa seniorów pod hasłem „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie. Możesz mieć na nie wpływ!”. Przedstawiciele lokalnych władz, seniorzy i funkcjonariusze rozmawiali o bezpieczeństwie w miejscu zamieszkania.

W Mrągowie jak co roku z inicjatywy Policji odbyła się debata społeczna. Tym razem poświęcona bezpieczeństwu Seniorów. Spotkanie zrealizowano w ramach działań: Porozmawiajmy o bezpieczeństwie. Możesz mieć na nie wpływ!

Spotkanie rozpoczęło się o godz. 13:00 w sali Urzędu Miejskiego w Mrągowie. Tego dnia mł. insp. Andrzej Skol Komendant Powiatowy Policji w Mrągowie, Magdalena Lewkowicz Wicestarosta Mrągowski, Tomasz Witkowicz Zastępca Burmistrza Mrągowa, Bogdan Kossakowski reprezentujący Wójta Gminy Mrągowo oraz policjanci spotkali się z przedstawicielami Miejskiej Rady Seniorów w Mrągowie, przedstawicielami Polskiego Związku Niewidomych Koła w Mrągowie, Związku Nauczycielstwa Polskiego Zarządu Oddziału w Mrągowie, Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Mrągowie, Mrągowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Mrągowie, Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Resortu Spraw Wewnętrznych i Administracji RP – Zarząd Koła w Mrągowie, Stowarzyszenia Dzieci Wojny w Polsce Oddział Mrągowo oraz przedstawicielkami zespołu wokalno-artystycznego Nasz Dom działającego przy Domu Dziennego Pobytu w Mrągowie.

  • Uczestnicy debaty #1
  • Uczestnicy debaty #2
  • Uczestnicy debaty #3

Głównym celem debaty było przede wszystkim upowszechnienie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, jako narzędzia do diagnozy aktualnych zagrożeń społecznych najbardziej dokuczliwych dla mieszkańców środowisk lokalnych. Działanie wymienionego narzędzia omówił asp. szt. Wojciech Dutczak Specjalista Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Mrągowie. Funkcjonariusz podkreślił, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest platformą wymiany informacji o zagrożeniach miedzy Policja a społeczeństwem lokalnym. Odzwierciedla zagrożenia już dostrzeżone i zarejestrowane przez służby. Wskazuje też zagrożenia dostrzeżone przez obywateli, czyli aktywizuje społeczność lokalną. W tym zakresie omówił także najczęściej zaznaczane na mapie zagrożenia, które nurtują mieszkańców.

Jako kolejna głos zabrała asp. szt. Joanna Dawidczyk. Policjantka omówiła metody działania oszustów działających metodą „na wnuczka”, czy „na policjanta” oraz sposoby im przeciwdziałania.

W kolejnej części spotkania asp. szt. Grzegorz Barszcz Kierownik rewiru Dzielnicowych omówił sylwetki dzielnicowych i rejony ich odpowiedzialności oraz aplikację Moja Komenda.

Po prezentacjach przyszedł czas na dyskusję. W tym zakresie chcieliśmy poznać zdanie Seniorów temat bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania. Uczestnicy spotkania zwrócili uwagę o potrzebie działań edukacyjnych w zakresie informacji o tym, jaki rejon obsługuje dany dzielnicowy. Miło byłoby spotkać się z dzielnicowym podczas rocznego spotkania w spółdzielni. Podkreślono też ważność działań edukacyjnych z zakresu przestępstw dokonywanych na szkodę seniorów. Wiele osób podnosiło kwestie bezpieczeństwa w ruchu drogowego, zaznaczając że według nich na ulicy Wojska Polskiego i Mrongowiusza w Mrągowie kierowcy jeżdżą zbyt szybko, a niestety przejścia dla pieszych są słabo doświetlone. Żywopłoty z róż zasadzone wzdłuż ulicy Wojska Polskiego utrudniają widoczność włączającym się do ruchu z innych ulic podporządkowanych. Seniorzy skarżyli się, że wielu kierowców nieprawidłowo parkuje utrudniając tym samym poruszanie się pieszym, czy też innym kierowcom. Wskazywali również, że poruszanie się przez pieszych i rowerzystów promenadą jeziora Czos jest kolizyjne. Zwrócili uwagę na to, ze w lesie przy osiedlu mazurskim i przy jeziorze Sołtyskim spożywany jest alkohol.

Do wszystkich poruszonych kwestii odniósł się mł. insp. Andrzej Skol. Komendant zapewnił uczestników, że informacja o dzielnicowym dotrze za pośrednictwem i uczestników do kolejnych osób, ponieważ w tym zakresie rozkolportujemy więcej ulotek. Z uwagi na to, że policyjne działania edukacyjne mają szeroki zakres jesteśmy otwarci na każde działanie profilaktyczne z udziałem seniorów i innych osób. Zwrócił uwagę na to, że każdy ma możliwość reakcji na uciążliwe dla niego zjawisko. Należy reagować choćby dzwoniąc na numer alarmowy policji i informować o tym. Ponieważ obecnie trudno się odnieść do sytuacji, która miała miejsce w dalszej przeszłości i pozostawiła tylko negatywne emocje. Co ważne, podkreślił że wszystkie wnioski zostaną zapisane i w ramach kompetencji policji zrealizowane, a pozostałe przekazane innym zainteresowanym podmiotom. Dodatkowo do kwestii doświetlenia przejść dla pieszych, ruchu na promenadzie jeziora Czos, czy skwerze Jana Pawła II odniósł się pan Tomasz Witkowicz Zastępca Burmistrza Mrągowa, zapewniając uczestników, że te zagadnienia są w zainteresowaniu urzędu i poczyniono już kroki, też inwestycyjne w celu poprawy bezpieczeństwa w tym zakresie.

Spotkanie zakończyło się w miłej atmosferze, dziękujemy uczestnikom za przybycie i podzielenie się z nami własnymi spostrzeżeniami, każde z nich, jak zapewniał Komendant nie pozostaną pozostawione bez rozpatrzenia.

(DK/TM)

Powrót na górę strony