Tag seniorzy
Rozmiar czcionki
- „Bezpieczeństwo społeczne i prawa osób starszych” – spotkanie policjantów z seniorami Prawo do zabezpieczenia społecznego, do opieki zdrowotnej, do poszanowania życia i prywatnego i rodzinnego, domu i korespondencji oraz prawo zakazujące tortur i nieludzkiego lub poniżającego traktowania – te i inne zagadnienia zostały poruszone podczas spotkania policjantek Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie z seniorami ze Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów przy MICHELIN POLSKA Sp.z.o.o.
- Oszuści „na policjanta” nadal aktywni – bądźmy czujni Mimo wielu apeli i komunikatów Policji dotyczących osób działających metodą „na wnuczka”, „na policjanta” nie brakuje oszustów, którzy nadal próbują w ten sposób działać na szkodę osób w różnym wieku. Takie przypadki miały ostatnio miejsce na terenie powiatu działdowskiego, dlatego Policja apeluje do mieszkańców o czujność i ostrożność podczas rozmów telefonicznych.
- Nieuczciwa opiekunka usłyszała zarzut kradzieży Kara do 5 lat pozbawienia wolności grozi pewnej mieszkance powiatu braniewskiego, która okradła swoich podopiecznych. Z ustaleń kryminalnych wynika, że 45-latka, która opiekowała się seniorami, zabrała im 4 tys. zł. Kobieta przyznała się do winy, a teraz odpowie przed sądem.
- Po świątecznym szaleństwie 22-latek Nowy Rok powita za kratami Najbliższe trzy miesiące 22-letni mieszkaniec Braniewa spędzi w więziennej celi, po tym jak w grudniowy świąteczny wieczór zakłócił spokój małżeństwa seniorów. Z ustaleń policjantów wynika, że podejrzany zniszczył siekierą drzwi i szyby w domu pokrzywdzonych, a także groził im spaleniem dobytku. Sąd przychylił się do wniosku prokuratora oraz funkcjonariuszy i zdecydował o tymczasowym aresztowaniu 22-latka.
- Nie daj się oszukać! Policjanci ostrzegają przed oszustwami „na policjanta” czy „na wnuczka”. Niestety nasz apel nie trafia do wszystkich. We wtorek 81 i 84-latka straciły swoje oszczędności. Po raz kolejny apelujemy o ostrożność podczas kontaktów telefonicznych z nieznajomymi.
- Przekazała oszustom 150 euro i złotą biżuterię Mieszkanka Olsztyna uwierzyła oszustowi, który podszywał się za policjanta. Zmanipulowana 62-latka postępowała zgodnie z instrukcją przestępców i przekazała im 150 euro i biżuterię o łącznej wartości ponad 40 tys. zł.
- Pięcioro mieszkańców Szczytna zachowało „zimną krew” i nie dało się oszukać metodą „na wypadek” Pięcioro mieszkańców Szczytna zasłużyło na ogromne pochwały. Jest to 73, 65, 62, 68 i 92 latkowie. Zachowali oni czujność, „zimną krew” i nie dali się nabrać bezwzględnym oszustom. Tym razem przestępcy podawali się za prokuratora bądź policjanta i żądali ogromnych kwot pieniędzy za uwolnienie od kary ich najbliższych członków rodziny, rzekomych sprawców wypadków drogowych. Pamiętajmy, że pomysłowość i przebiegłość przestępców nie zna granic. Na pewno za jakiś czas uderzą oni ponownie. Zachowajmy więc czujność!
- Najpierw podawał się za wolontariusza, następnie okradł seniorów Policjanci zatrzymali 48-letniego mieszkańca Ostródy, który ukradł z mieszkania seniorów ponad 6 tysięcy złotych. Wcześniej oszukał pokrzywdzonych, podając się za wolontariusza zbierającego pieniądze dla potrzebujących. Funkcjonariusze apelują do seniorów o ostrożność i przypominają, by nie wpuszczać obcych osób do swoich mieszkań.
- Pomogli seniorom bezpiecznie wrócić do domu Czasami zdarza się tak, że człowieka zawodzi pamięć, gubi orientację w terenie i trudno mu odnaleźć drogę do domu. Niekiedy winne jest temu zmienne otoczenie, zmęczenie organizmu albo choroba, która płata figle umysłowi. Gdy dotyczy to seniorów, to każda minuta może mieć znaczenie, by odnaleźć ich całych i zdrowych. Policjanci z Kętrzyna i Olsztyna skutecznie interweniowali w takich sprawach, dzięki czemu dwójka seniorów wróciła do swoich bliskich.
- Spacery, które mogły skończyć się tragicznie. Dzięki reakcji świadków i interwencji policjantów seniorki zyskały pomoc Ełccy policjanci pomogli dwóm seniorkom, które zagubione chodziły po mieście, bezpiecznie wrócić do domów. Było to możliwe także dzięki czujności i prawidłowej reakcji mieszkańców Ełku, którzy zwrócili uwagę na kobiety ubrane nieadekwatnie do pogody. Także oficer dyżurny komendy w Szczytnie przysłużył się do tego, że osoba potrzebująca schronienia otrzymała potrzebną pomoc.