Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Węgorzewscy dzielnicowi pomogli bezdomnym otrzymać dach nad głową

Dzielnicowi nazywani są policjantami pierwszego kontaktu. Są oni ogniwem łączącym Policję ze społeczeństwem. Ich codzienna służba oparta jest na rozwiązywaniu rozmaitych spraw oraz niesieniu pomocy w codziennych problemach. Potwierdzeniem tego jest ogromne zaangażowanie funkcjonariuszy w pomoc dwóm bezdomnym braciom, którzy zamieszkali w namiocie. Dzięki pomocy dzielnicowych oraz władz miasta bezdomni maja już dach nad głową.

Za oknem temperatury powietrza spadają nawet kilkanaście kresek poniżej zera. Z takiej pogody zapewne cieszą się najmłodsi, którzy wolny czas mogą spędzać na śniegu. Nie jest to jednak wymarzona pogoda dla osób, które nie mają własnego schronienia i przed mrozem chowają się w pustostanach, altanach, piwnicach, na dworcach czy też w opuszczonych garażach. Przebywanie w takich warunkach na świeżym powietrzu może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu.

Wrażliwość na ludzką biedę oraz chęć pomocy potrzebującym, to postawa jaką wykazują się w codziennej służbie węgorzewscy dzielnicowy - st. asp. Andrzej Kurowski i mł. asp. Anna Runce. Odzwierciedleniem tego jest sytuacja z piątku (12.01.2024r.), która sprawiła, że bezdomni maja już dach na głową.

Trudna sytuacja życiowa dwóch braci miała swój początek w lipcu ubiegłego roku, kiedy mężczyźni stracili dach nad głową. Wtedy to postanowili zamieszkać w namiotach na obszarze leśnym. Letnie i jesienne warunki pogodowe nie przeszkadzały w koczowniczym trybie życia. Jednak kiedy zrobiło się zimno i temperatury spadły zdecydowanie poniżej zera, policjanci oraz pracownicy Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Węgorzewie objęli mężczyzn swoją opieką.

Bracia nie chcieli skorzystać z możliwości, jakie oferuje ośrodek dla bezdomnych, bo jak stwierdzili mają pod opieką psa i czują się za niego odpowiedzialni. W związku z tym dzielnicowi spotkali się z Burmistrzem Węgorzewa, aby przybliżyć mu sytuację dwóch braci. Interwencja ta skończyła się przydzielaniem mężczyznom lokalu socjalnego. Takiej pomocy nie spodziewali się bracia. Teraz z czworonogiem zamieszkają w odpowiednich warunkach, gdzie mróz i śnieg nie będą już dla nich straszne.

  • st. asp. Andrzej Kurowski i mł. asp. Anna Runce przy radiowozie
    st. asp. Andrzej Kurowski i mł. asp. Anna Runce

Nie bądź obojętny! Reaguj!

Apelujemy do wszystkich, by reagowali na osoby nietrzeźwe lub nieporadne, przebywające na mrozie oraz na osoby bezdomne. Zgłaszajmy odpowiednim służbom miejsca ich przebywania. Klatki schodowe, domki letniskowe czy piwnice, nie są odpowiednim miejscem na przeczekanie zimy.

Pamiętajmy, że osoby będące pod wpływem alkoholu szybciej tracą ciepło i mogą zamarznąć. Szczególnej uwagi wymagają także osoby starsze i schorowane. Bardzo niska temperatura i trudne warunki pogodowe, mogą okazać się dla nich barierą nie do pokonania. Warto upewnić się, czy nie potrzebują oni pomocy w codziennych czynnościach, takich jak chociażby zakupy. O takiej sytuacji sąsiada czy znajomego możemy również powiadomić właściwy ośrodek pomocy społecznej.

W każdym pilnym przypadku zagrożenia życia lub zdrowia należy wykonać telefon na numer alarmowy i wezwać pomoc. Korzystajmy również z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa: https://warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ol/mapa-zagrozen-bezpiecze/24497,dok.html. Z listy dostępnych oznaczeń w aplikacji należy wybrać „Osoba bezdomna wymagająca pomocy”, a następnie nanieść znacznik na konkretne miejsce na mapie. Cała procedura jest niezwykle prosta. Można dodatkowo dodać krótki opis lub załączyć zdjęcie lub film. Policjanci odbiorą taki sygnał i sprawdzą, czy nikt we wskazanym rejonie nie potrzebuje pomocy.

(af/tm)

Powrót na górę strony