Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pokrzyżowały plany oszustom i uchroniły swoje pieniądze

Mieszkanki powiatu kętrzyńskiego nie dały się oszukać przestępcom podszywającym się pod pracowników poczty i policjantów. Dzięki skutecznym apelom funkcjonariuszy kobiety zachowały swoje oszczędności. Przypominamy – w razie próby wyłudzenia należy skontaktować się z Policją.

Kętrzyńscy policjanci odebrali dwa zgłoszenia o próbach oszustwa. Sposób działania sprawców był podobny. Najpierw z seniorami kontaktowała się rzekoma „pracownica poczty” w sprawie ustalenia dokładnego adresu ich zamieszkania.

Tłumaczyła, że na zaadresowanych do kętrzynianek przesyłkach adres jest nieczytelny lub niedokładny, dlatego musi go zweryfikować, aby dostarczyć listy we właściwe miejsce. Po ustaleniu dokładnego adresu kobieta się rozłączała.

Po jakimś czasie do tych samych osób dzwonił rzekomy „policjant”. Informował, że wcześniejszy telefon był od oszustki, która podszywa się pod pracownika poczty.

Rozmówca wypytywał seniorów o posiadane oszczędności i konta bankowe, ostrzegając, jednocześnie, że mogą być one obiektem ataku przestępców.

Na szczęście mieszkanki miasta nie dały się nabrać i nie przekazały dzwoniącym żadnych informacji o posiadanych oszczędnościach ani o rachunkach bankowych. Dzięki temu pokrzyżowały plany oszustom i uchroniły swoje pieniądze.

Policjanci wciąż apelują o ostrożność i ograniczone zaufanie do osób, które wypytują nas o posiadane oszczędności, konta bankowe, hasła do logowania, czy też dane osobowe.

Przypominamy! Funkcjonariusze Policji:

NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie.

NIGDY nie pytają seniorów, czy mają pieniądze, w jakiej walucie i w jakiej wysokości.

NIGDY nie proszą o przekazywanie pieniędzy.

Najważniejsze, by w przypadku otrzymania telefonu z prośbą o pilne przekazanie gotówki, natychmiast skontaktować się z osobami, do których mają trafić pieniądze (z członkami rodziny, policjantami, urzędnikami), lub zadzwonić na nr 112.

Policjanci apelują, by w trakcie spotkań rodzinnych rozmawiać z seniorami o tym, jak działają oszuści i jak należy się zabezpieczyć, by nie paść ofiarą przestępstwa.

Prawidłowe reakcje kętrzynianek potwierdzają, że profilaktyczne apele oraz zwykłe rozmowy są skuteczne i warto je kontynuować.

(ep/kh)

Powrót na górę strony