Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszuści „na policjanta” nadal aktywni – bądźmy czujni

Mimo wielu apeli i komunikatów Policji dotyczących osób działających metodą „na wnuczka”, „na policjanta” nie brakuje oszustów, którzy nadal próbują w ten sposób działać na szkodę osób w różnym wieku. Takie przypadki miały ostatnio miejsce na terenie powiatu działdowskiego, dlatego Policja apeluje do mieszkańców o czujność i ostrożność podczas rozmów telefonicznych.

Oszuści metodą na policjanta najczęściej dzwonią do osób posiadających telefony stacjonarne i podając się za funkcjonariusza Policji informują o tym, że potrzebne są pieniądze od tych osób. Najczęściej jest to mężczyzna, który informuje, że córka lub syn spowodowali wypadek i aby uniknąć konsekwencji prawnych muszą pilnie wpłacić pieniądze dla pokrzywdzonego. Zdarza się, że rzekomy policjant dzwoni informując, że konto bankowe danej osoby jest zagrożone, ponieważ ktoś złamał zabezpieczenia dostępowe do niego lub że ktoś włamał się na konto bankowe danej osoby i wziął pożyczkę na jej dane. Fałszywy policjant podaje swoje dane osobowe informując, że pracuje w Komendzie Policji. Jednocześnie w trakcie rozmowy z potencjalną ofiarą informuje, że może ona wybrać w trakcie trwania rozmowy numer 112 lub 997 i potwierdzić wiarygodność jego danych. Należy pamiętać, że podczas trwania takiej rozmowy, wybierając jakikolwiek inny numer na telefonie, na linii będzie nadal ta sama osoba, czyli „on – rzekomy policjant” i sam potwierdzi swoje dane, a cała rozmowa jest oszustwem i próbą wyłudzenia od nas pieniędzy.

W czwartek (09.02.2023 r.) oszuści podający się za funkcjonariusza Policji lub członka rodziny (mężczyzna i kobieta) zadzwonili do kilku osób z Działdowa próbując wyłudzić od nich pieniądze. Seniorzy w czasie trwania rozmowy zorientowali się, że to oszustwo, urwali kontakt z dzwoniącymi i poinformowali Policję.

Policja apeluje do wszystkich mieszkańców, w szczególności do seniorów i członków ich rodzin o ostrożność i rozsądek podczas rozmów telefonicznych. Szczególnego skupienia i uwagi wymagają telefony od członków rodziny, podających się za wnuczka, córkę, syna czy innych rozmówców podających się za funkcjonariuszy Policji, CBA, ABW czy np. pracownika banku. Wątpliwości powinny pojawić się w momencie, gdy członkowie rodziny proszą o natychmiastową pomoc finansową, bo np. spowodowali wypadek i chcąc uniknąć konsekwencji muszą przekazać osobie pokrzywdzonej określoną kwotę pieniędzy. Również w przypadku osób podających się za funkcjonariuszy służb mundurowych należy pamiętać, że Policja nigdy nie informuje o prowadzonych przez siebie działaniach skierowanych przeciwko oszustom i nigdy od nikogo nie bierze i nie prosi o przekazanie pieniędzy.

W każdej takiej sytuacji, gdzie mamy wątpliwości, co do osoby dzwoniącej nie ulegajmy emocjom, a o zaistniałym zdarzeniu zawsze informujmy Policję. 

(jn/kh)

Powrót na górę strony