Tag Policja Państwowa
Rozmiar czcionki
- Podróż po kartach historii na ,,100 rocznicę powołania Policji Państwowej” 100. rocznica powstania Policji Państwowej, jest dobrą okazją by przybliżyć historię tej formacji. Chcąc uczcić te obchody Komendant Powiatowy Policji w Węgorzewie, pod patronatem Burmistrza Węgorzewa, zorganizował spotkanie z udziałem prelegentów z Biura Edukacji IPN-u oraz Grupy Rekonstrukcji Historycznej z Białegostoku. Zaprezentowano również wystawę pn. „Policja Państwowa 1919 - 1939”. W spotkaniu wzięli udział włodarze miasta, przedstawiciele zaprzyjaźnionych służb mundurowych i instytucji oraz uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Węgorzewie.
- „Policja wczoraj i dziś, w 100-lecie powstania Policji Państwowej” „Naród, który traci pamięć, przestaje być narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi czasowo zajmujących dane terytorium” - to słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego sprzed wielu lat, które pozostają aktualne. Bardzo ważne jest, by świadectwa historyczne były przekazywane kolejnym pokoleniom. Dlatego Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie zorganizowała konferencję „Policja wczoraj i dziś, w 100-lecie powstania Policji Państwowej”, podczas której licznie zgromadzeni policjanci mogli wysłuchać wystąpień osób, które wiele pracy poświęciły na to, by przybliżyć innym historię policji na polskich ziemiach.
- Obchody Święta Policji na Warmii i Mazurach Ustawą Sejmu II Rzeczypospolitej z 24 lipca 1919 r. powołana została Policja Państwowa. Policjanci w całym kraju świętują rocznicę tego wydarzenia. Także na Warmii i Mazurach poszczególne komendy powiatowe organizują lokalne uroczystości, związane z obchodami Święta Policji. Wojewódzkie obchody odbyły się w Kętrzynie. Tegoroczne obchody są wyjątkowe, ponieważ w tym roku obchodzimy 100-lecie powstania Policji Państwowej.
- Elbląg: Pamiętamy i dbamy o pamięć Maria Sadłowska córka zamordowanego przez NKWD polskiego policjanta oraz insp. Robert Muraszko i mł. insp. Tomasz Piaskowski zapalili znicze i złożyli wieńce w dwóch miejscach w Elblągu, które upamiętniają poległych policjantów.
- Nowe Miasto Lub., Lidzbark Warm.: Posadzono Dęby Pamięci poświęcone poległym policjantom Policjanci z Nowego Miasta Lubawskiego oraz Lidzbarka Warmińskiego wzięli udział w uroczystościach posadzenia Dębów Pamięci, poświęconym zamordowanym policjantom: Augustynowi Krajnikowi, Władysławowi Witkowiakowi i Józefowi Mordalowi. Na uroczystościach nie zabrakło także rodzin upamiętnianych policjantów. W tym gronie znalazł się m.in. policjant na co dzień pracujący w Wydziale Kryminalnym Komendy Głównej Policji.