Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Region: Dzielnicowi dla społeczeństwa

Jednym z głównych zadań dzielnicowego jest inicjowanie i uczestniczenie w spotkaniach z mieszkańcami swojego rewiru. Takie spotkania odbyły się na terenie naszego województwa. Policjanci spotykają się z różnymi grupami i udzielają porad jak nie stać się np. ofiarą oszustów, prezentują mobilną aplikację Moja Komenda i Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz informują jak nie dać się oszukać w sieci.

Lidzbark Warmiński:

Dziś (22.03.18) w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Kiwitach dzielnicowy st.asp. Maciej Zieliński spotkał się z członkami Stowarzyszenia „Zmieniamy Przyszłość”. Tematem przewodnim spotkania było bezpieczeństwo osób pieszych oraz kierujących w ruchu drogowym. Policjant apelował o to, by każdy pieszy, także ten przemieszczający się w terenie zabudowanym nosił element odblaskowy w ten sposób dbając o nasze wspólne bezpieczeństwo. Każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Za niestosowanie się do przepisów niechroniony uczestnik ruchu może zostać ukarany mandatem. Spotkanie z mieszkańcami podległego rejonu służbowego było też okazją do zaprezentowania zebranym idei Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Policjant omówił jakie są zasady korzystania, zachęcając do aktywnego uczestnictwa w przedsięwzięciu, podkreślając przy tym jak ważne jest wspólne podejmowanie działań na rzecz poprawy wspólnego bezpieczeństwa mieszkańców. Funkcjonariusz podczas spotkania przestawił również sylwetki dzielnicowych omawiając jednocześnie sposób kontaktowania się z nimi na podstawie aplikacji Moja Komenda. Pozwala ona na szybki i w łatwy sposób porozumiewania się z dzielnicowym. W dalszej kolejności policjant apelował do zgromadzonych, co należy zrobić, aby nie stać się ofiarą  przestępstwa na „wnuczka czy policjanta”. Dzielnicowy przestrzegł również przed zbytnią ufnością, wobec obcych osób pukających do drzwi naszych mieszkań. Przypomniał również, że złodzieje chcąc wzbudzić zaufanie mieszkańców, podają się za pracowników wodociągów, gazowni, przedstawicieli służby zdrowia, pomocy społecznej czy akwizytorów - oferujących różnego rodzaju towary i usługi. Zanim właściciel mieszkania zdąży się zorientować, że padł ofiarą manipulacji – zostaje okradziony z wartościowych przedmiotów. Następnie funkcjonariusz odpowiadał na zadawane pytania przez zgromadzonych uczestników oraz przedstawiał propozycje rozwiązań problemów zgłaszanych przez mieszkańców.

Kętrzyn:

Wraz z rozwojem mediów elektronicznych oraz wzrostem ich popularności obserwujemy wśród dzieci i młodzieży rosnącą liczbę przypadków uznawanych za przejawy tzw. cyberprzemocy, czyli przemocy z użyciem Internetu oraz telefonów komórkowych. Dzieci często podejmują działania uznawane za cyberprzemoc, nie mając świadomości ich konsekwencji. Tymczasem specyfika mediów elektronicznych sprawia, że intensywność krzywdy doznawanej przez ofiary cyberprzemocy, ich poczucie zagrożenia, przekracza możliwości poradzenia sobie z taką sytuacją. Nawet jeśli pozornie jest ona błaha to może doprowadzić do prawdziwej tragedii. Policjant  tłumaczył rodzicom jak się chronić przed tą formą przemocy i jak na nią reagować. Omówił kilka przykładów form cyberprzemocy.

Na spotkaniu zostały przedstawione zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Funkcjonariusz przestrzegał przed tym, czego nie można ujawniać o sobie na forach i portalach internetowych. Zaznaczył także, że anonimowość w sieci jest tylko pozorna. Przestrzegał również przed konsekwencjami wynikającymi z popełniania czynów zabronionych za pomocą środków przekazu.

Szczególną uwagę poświecono grom komputerowym, głównie tym, w których znajduje się przemoc i destrukcja. Bez wątpienia mają one wpływ na postawy i zachowania dzieci i młodzieży w rzeczywistym świecie. Wielość scen agresji wyrabia w młodych graczach przekonanie o powszechności agresji oraz powoduje utratę wrażliwości na ból, cierpienie czy przemoc. Sceny takie, przedstawione z obojętnością, ułatwiają naśladowanie agresywnych zachowań. Podczas spotkania uświadomiono rodzicom, że powinni interesować się tym, co robią ich pociechy przed komputerem i czy w grach w które grają znajdują się treści i przekazy adekwatne do ich wieku.

Na zakończenie spotkania policjant  przedstawił rodzicom działanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wytłumaczył zebranym zasady działania tego narzędzia informatycznego oraz zachęcał mieszkańców do korzystania z możliwości zgłaszania policji wszelkich problemów za pomocą tej innowacyjnej aplikacji. Uczestnicy dowiedzieli się więcej o idei realizowanego programu „Dzielnicowy bliżej nas” oraz o mobilnej aplikacji „Moja komenda”, dzięki której przy użyciu smartfona, każda osoba może uzyskać m.in. informacje o danych kontaktowych swojego dzielnicowego, czy też o adresie najbliższej jednostki Policji.

Ełk:

Dzielnicowi z gminy Prostki często spotykają się z mieszkańcami. Podczas rozmów i konsultacji mieszkańcy niejednokrotnie poruszali tematy związane z poruszaniem się tirów z pobliskiej firmy. Żeby wszystkim żyło się bezpieczniej dzielnicowi zorganizowali spotkanie z przedstawicielami firmy i kierowcami tirów. Była to okazja do wspólnej rozmowy na temat poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Spotkanie służyło wypracowaniu pozytywnych zasad we wzajemnych relacjach oraz akceptowaniu swoich potrzeb i obowiązków. W spotkaniu wzięli także udział dzielnicowi z Białej Piskiej, ponieważ jest to sąsiadująca gmina, w której pojawiają się podobne uwagi mieszkańców.  

Od razu po spotkaniu policjanci zwrócili się do administratora drogi o poprawę infrastruktury we wskazanych przez kierowców obszarach i miejscach. Mają to być zmiany, które wpłyną na poprawę bezpieczeństwa. Policjanci przedstawili także zasady funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

 

 

Węgorzewo:

Wczoraj (21.03.2018) dzielnicowi z węgorzewskiej komendy tj. asp. sztab. Mariusz Kwarciński i mł. asp. Paweł Pietrasz odwiedzili uczniów w Zespole Szkół w Radziejach. Policjanci rozmawiali z najmłodszymi na temat ich bezpieczeństwa na drodze, podczas zabaw na podwórku i w domu. Dowiedzieli się również jak powinny zachować się w sytuacji, gdy zaczepia ich ktoś obcy. Funkcjonariusze przestrzegali także przed wchodzeniem na zamarznięte jeziora i stawy oraz  przypomnieli numery alarmowe i sytuacje w jakich należy z nich korzystać.  Natomiast z gimnazjalistami dzielnicowi rozmawiali o konsekwencjach jakie grożą im w przypadku wagarowania, nie przestrzegania regulaminu szkolnego oraz piciu alkoholu czy paleniu papierosów. Na koniec spotkania policjanci opowiedzieli o funkcjonowaniu i zaletach Krajowej Mapy Zagrożeń  Bezpieczeństwa. Uczestnicy spotkania wykazali się  dużą wiedzą i z chęcią odpowiadali na zadawane im przez policjantów pytania.

 

 

mk/md/akdn/gm/kw

 

 

 

 

Powrót na górę strony