Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Czasami wystarczy jeden telefon, który może uratować życie

W okresie zimowym policjanci prowadzą wzmożone działania mające na celu kontrolę miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne i inne potrzebujące pomocy oraz schronienia w związku z obniżającą się temperaturą. Mowa przede wszystkim o osobach bezdomnych, schorowanych, starszych oraz tych znajdujących się pod wpływem alkoholu i przebywające na zewnątrz. Pamiętajmy, że czasami wystarczy tylko jeden telefon, który może zmienić wszystko!

Olecko

Godną pochwały postawę zaprezentowała mieszkanka Olecka, która w piątek w nocy (03.02.2023) zadzwoniła na numer alarmowy i zgłosiła, że na jednej z klatek leży mężczyzna, który może potrzebować pomocy. Na miejscu okazało się, że mężczyzna jest trzeźwy, ale wychłodzony. Dzięki szybkiej reakcji kobiety oraz przybyłych na miejsce policjantów bezdomny otrzymał pomoc, a następnie trafił do szpitala na obserwację.

Olsztyn

W czwartek (02.02.2023) oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie o nietrzeźwym mężczyźnie śpiącym na przystanku autobusowym w gminie Purda. Na miejsce został wysłany policyjny patrol w celu zweryfikowania informacji. Funkcjonariusze zastali tam mężczyznę pod wpływem alkoholu. Okazało się, że jest on bezdomny i nie ma gdzie się udać w bezpieczne miejsce. Z uwagi na utrzymującą się niską temperaturę i wcześniej wypity alkohol, policjanci doprowadzili go do izby wytrzeźwień, gdzie w cieple spędził noc.

Apelujemy!

Bądźmy wyjątkowo wyczuleni na osoby narażone na wychłodzenie. Za oknem panują trudne warunki, zagrażające osobom bezdomnym, samotnym i będącym pod wpływem alkoholu. W każdym pilnym przypadku zagrożenia życia lub zdrowia należy wykonać telefon na numer alarmowy i wezwać pomoc. Korzystajmy również z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa: https://warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ol/mapa-zagrozen-bezpiecze/24497,dok.html. Z listy dostępnych oznaczeń w aplikacji należy wybrać „Osoba bezdomna wymagająca pomocy”, a następnie nanieść znacznik na konkretne miejsce na mapie. Cała procedura jest niezwykle prosta. Można dodatkowo dodać krótki opis lub załączyć zdjęcie lub film. Policjanci odbiorą taki sygnał i sprawdzą, czy nikt we wskazanym rejonie nie potrzebuje pomocy.

(dr/aj/kh)

Powrót na górę strony