Kierowca zareagował widząc śpiącego na przystanku mężczyznę
W okresie jesienno-zimowym policjanci prowadzą działania polegające na sprawdzaniu miejsc, gdzie mogą przebywać osoby narażone na wychłodzenie. Funkcjonariusze apelują też do mieszkańców, by informowali o osobach znajdujących się w sytuacji zagrażającej ich życiu i zdrowiu z uwagi na warunki atmosferyczne. Tak było w przypadku kierowcy, który przejeżdżając obok przystanku autobusowego zauważył śpiącego na ławce mężczyznę. Obawiając się o jego życie i zdrowie powiadomił policję. Funkcjonariusze udzielili pomocy 39-latkowi odwożąc go do noclegowni.
W okresie jesienno-zimowym, zwłaszcza przy spadku temperatur, bardzo trudna sytuacja dotyka osoby bezdomne. Wzrasta wówczas zagrożenie dla ich życia i zdrowia. Stąd piscy policjanci, jak co roku, prowadzą intensywne działania mające na celu kontrolowanie miejsc, gdzie mogą przebywać osoby narażone na wychłodzenie. Funkcjonariusze systematycznie sprawdzają m.in. działki ogrodowe, pustostany, dworce oraz inne ustronne miejsca.
Policjanci apelują także do mieszkańców, aby nie przechodzili obojętnie widząc osobę, której niska temperatura zagraża życiu i zdrowiu. W takiej sytuacji wystarczy zadzwonić na numer alarmowy 112. Tak właśnie zachował się kierowca, który w poniedziałek (05.12.2022r.) przed godz. 17.00 zauważył mężczyznę śpiącego na przystanku autobusowym. Było to w jednej z miejscowości na terenie gminy Biała Piska. Kierowca poinformował oficera dyżurnego piskiej jednostki, że mężczyzna ten jest raczej trzeźwy i przykryty jedynie cienkim kocem. Dzwoniący zareagował, bo obawiał się o jego życie i zdrowie z uwagi na niską temperaturę powietrza.
Funkcjonariusze pojechali we wskazane miejsce. Na przystanku autobusowym w miejscowości Kolonia Kawałek spał 39-letni obcokrajowiec. Twierdził, że jest obywatelem Litwy i idzie pieszo do Niemiec. Mężczyzna był trzeźwy i nie potrzebował pomocy medycznej. Nie mógł jednak zostać w tym miejscu ze względu na warunki atmosferyczne. Policjanci udzielili mu pomocy odwożąc go do noclegowni w Ełku. W ten sposób ten jeden telefon wykonany przez przejeżdżającego kierowcę być może uratował 39-latkowi życie.
Policjanci apelują!
Nie przechodźmy obojętnie, gdy widzimy osobę potrzebującą pomocy lub narażoną na wychłodzenie. Skuteczność policyjnych działań, w dużym stopniu, zależy również od aktywności innych osób. Wystarczy w takiej sytuacji zadzwonić na numer alarmowy 112 i poinformować o takiej osobie potrzebującej pomocy. Mając wiedzę o miejscach, gdzie przebywają osoby bezdomne, można informację o ich lokalizacji przekazać policjantom za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wystarczy kilka zupełnie anonimowych kliknięć, by wskazać policjantom miejsce, które powinno zostać przez nich sprawdzone pod kątem przebywania tam osób narażonych na wychłodzenie.
W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego od 1 listopada do dnia 31 marca funkcjonuje bezpłatna, całodobowa infolinia dla osób bezdomnych. Pod numerem telefonu 800 165 320 osoby zainteresowane mogą uzyskać informację na temat miejsc noclegowych, jadłodajni oraz punktów udzielania pomocy rzeczowej, finansowej, prawnej i medycznej na terenie całego województwa warmińsko- mazurskiego.
(asz/kh)