Tag przejście dla pieszych
Rozmiar czcionki
- Potrącił kierującą hulajnogą na przejściu dla pieszych Rejony przejść dla pieszych, to miejsca szczególne, dlatego wymagają dodatkowej uwagi. Każdy kierowca, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zwolnić, obserwować jego rejon i zatrzymać się widząc pieszego idącego po przejściu lub chcącego na nie wejść. Przekonał się o tym 53 – latek, który na przejściu dla pieszych potrącił kierującą na hulajnodze elektrycznej.
- PATRZ NA DROGĘ NIE W TELEFON Węgorzewscy policjanci w ramach poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym apelują nie tylko do kierowców, aby podczas jazdy parzyli na drogę, a nie w ekran telefonu, ale także do pieszych. Korzystanie z telefonu komórkowego i słuchawek zwłaszcza, kiedy chcemy przejść na drugą stronę jezdni może być dla pieszych bardzo niebezpieczne.
- Za kierownicą zwracaj uwagę na pieszych! Rejony przejść dla pieszych to miejsca szczególne, dlatego wymagają dodatkowej uwagi. Każdy kierowca zbliżając się do przejścia dla pieszych powinien zwolnić, obserwować jego rejon i zatrzymać się widząc pieszego idącego po przejściu lub chcącego na nie wejść. A teraz, gdy pogoda bardzo ogranicza widoczność, szczególna ostrożność nabiera jeszcze większego znaczenia. Brak odpowiedniej uwagi skutkował potrąceniami, do których doszło w Ełku, Iławie i Szczytnie.
- Niebezpieczna sytuacja na pasach zakończona utratą prawa jazdy Mandat w wysokości 3000 złotych i 30 punktów karnych - to skutek zachowania kierującej osobową toyotą na drodze. Kobieta nie ustąpiła pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu oraz zignorowała sygnały osoby nadzorującej bezpieczne przejście dzieci przez jezdnię. Zostało to zarejestrowane przez kamerę samochodową innego kierowcy. Zawiadomienie w tej sprawie trafiło do policjantów, którzy wyciągnęli konsekwencje wobec kierującej.
- Niebezpieczna i kosztowna chwila nieuwagi na przejściu dla pieszych Surowa kara - 15 pkt karnych, 1500 zł mandatu i 3000 zł dla recydywistów – grozi tym kierowcom, którzy popełnią wykroczenia poważnie zagrażające bezpieczeństwu pieszych. Są to przewinienia takie jak nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, wyprzedzanie na przejściu lub przed nim oraz omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Chwila nieuwagi może być bardzo niebezpieczna i kosztowna, o czym przekonali się w ostatnim czasie kierujący z Braniewa, Elbląga i Olsztyna.
- Wyprzedzał w rejonie przejścia dla pieszych Wyprzedzanie w rejonie przejść dla pieszych to jedno z niebezpiecznych zachowań wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego. Niestety w dalszym ciągu zdarzają się kierowcy, którzy lekceważą obowiązuję przepisy prawa.
- 12-letni rowerzysta sprawcą kolizji na przejściu dla pieszych. Kilka godzin później zderzenie audi i forda na DK 63 Policjanci pracowali na miejscu zdarzenia drogowego, do którego doszło na przejściu dla pieszych na ul. Czerniewskiego w Piszu. 12-letni rowerzysta nagle wjechał na przejście i uderzył w jadący drogą pojazd marki Skoda. Kilka godzin później do poważnie wyglądającego zdarzenia doszło na drodze krajowej nr 63, gdzie zderzyły się dwie osobówki. Policjanci apelują o zachowanie ostrożności na drogach.
- Szczególna ostrożność i ograniczone zaufanie – to o nich często zapominają kierowcy i piesi na przejściach dla pieszych Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Taką samą ostrożność powinien zachować pieszy przechodzący przez jezdnię. Niestety nie wszyscy o tym pamiętają i wówczas dochodzi do niebezpiecznych i często tragicznych w skutkach zdarzeń na przejściach dla pieszych. A czasami wystarczy na chwilę się zatrzymać i spokojnie rozejrzeć, żeby tego uniknąć.
- Wzrok skupiony na bezpieczeństwie pieszych Elbląscy policjanci czujnym okiem kontrolują okolice przejść dla pieszych. Swój wzrok kierują przede wszystkim w stronę kierujących, którzy nie ustępują pierwszeństwa pieszym na przejściach oraz wyprzedzają lub omijają inne pojazdy, które tego pierwszeństwa udzieliły. To niebezpieczne wykroczenie, którego popełnienie może doprowadzić do wypadku potrącenia osoby pieszej.
- Skutki wypadku nie kończą się na miejscu zdarzenia… Choć do potrąceń pieszych w większości przypadków dochodzi z winy kierowców, to właśnie piesi płaca najwyższą cenę. Policjanci KMP w Olsztynie stworzyli krótki film, w którym na przykładzie historii jednej z takich osób, chcą uzmysłowić wszystkim uczestnikom ruchu drogowego, że skutki wypadku drogowego nie kończą się na miejscu zdarzenia i mogą być boleśnie odczuwane do końca życia.