Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Potrącił kierującą hulajnogą na przejściu dla pieszych

Rejony przejść dla pieszych, to miejsca szczególne, dlatego wymagają dodatkowej uwagi. Każdy kierowca, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zwolnić, obserwować jego rejon i zatrzymać się widząc pieszego idącego po przejściu lub chcącego na nie wejść. Przekonał się o tym 53 – latek, który na przejściu dla pieszych potrącił kierującą na hulajnodze elektrycznej.

We wtorek (14.05.2024 r.) oficer dyżurny iławskiej policji został poinformowany o zdarzeniu drogowym. Funkcjonariusze natychmiast pojechali na miejsce. Okazało się, że 53-latek kierujący volvo nie ustąpił pierwszeństwa kierującej hulajnogą elektryczną znajdującą się na oznakowanym przejściu dla pieszych i doprowadził do zderzenia. Kobieta z obrażeniami ciała została przetransportowana do szpitala. 27-latka nie uniknie również odpowiedzialności za jazdę na hulajnodze wzdłuż przejścia dla pieszych.

Przypominamy!!!

Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Dodatkowo jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z zachowaniem następujących zasad:

·    jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego,
·    zachowanie szczególnej ostrożności,
·    ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.

(jk/kh)

Powrót na górę strony