Tag oszustwa
Rozmiar czcionki
- Uważaj na fałszywe oferty na legalnych platformach sprzedażowych „Jak mawiają, w życiu, jak to w życiu – nic nie jest za darmo… A zatem, jeżeli ktoś oferuje Ci coś za darmo lub po bardzo kusząco atrakcyjnej cenie, nawet na renomowanej platformie sprzedażowej, a Ty miałbyś tylko opłacić przesyłkę… Nigdy nie ufaj linkom wysłanym przez sms albo pocztę. Takie linki zazwyczaj przekierowują Cię poza tę renomowaną platformę do fałszywej strony po to, żeby wyłudzić Twoje dane do logowania i płatności. (…) Zamiast kupić znakomite, markowe słuchawki, możesz niestety mocno się zdziwić znajdując wyczyszczone konto!” – ostrzega Katarzyna Skrzynecka w kampanii „Bankowcy dla CyberEdukacji”.
- Jak uniknąć wyłudzenia pieniędzy z wykorzystaniem szybkiego przelewu? „Kumpel mi opowiedział, że nasz wspólny znajomy stracił 300 zł, bo dał się nieźle wykiwać. Wystarczyło, że dostał wiadomość w komunikatorze od znajomej, która mu się bardzo podobała. Napisała, że ma gorącą prośbę, to już mu myślenie odjęło… Napisała, że jest w nocnym klubie i ukradli jej torebkę z portfelem i nie ma za co wrócić do domu. No to już całkiem stracił głowę, bo napisała, że jest jedynym facetem, któremu może to powiedzieć, i żeby wysłał jej kod do płatności. No i wysłał… A żeby nie być nachalnym, to zadzwonił do niej następnego dnia, żeby się umówić na jakieś spotkanko. A ta znajoma potraktowała go bardzo zimno, bo okazało się, że jest na wakacjach ze swoim chłopakiem, a on uległ urokowi oszusta”. – opowiada Zbigniew Buczkowski w kampanii „Bankowcy dla CyberEdukacji”.
- Bankowcy dla cyberedukacji: Uważaj na ataki cyberprzestępców z wykorzystaniem socjotechnik Pamiętacie film „Tulipan”, czyli historię uwodziciela i oszusta matrymonialnego, który rozkochiwał w sobie kobiety? Dzisiaj mamy takich „Tulipanów” całe rzesze – amerykański żołnierz, niemiecka policjantka, samotny wdowiec poszukujący szczęśliwej miłości. Są to bardzo niebezpieczni oszuści, którzy używają socjotechnik po to, by wzbudzić zaufanie swojej potencjalnej ofiary, rozkochać ją w sobie żeby później ją okraść! – przypomina Katarzyna Skrzynecka w ramach kampanii „Bankowcy dla CyberEdukacji”.
- Webinarium CEDUR „Oszukańcze inwestycje – jak się przed nimi ustrzec i co zrobić gdy padniemy ofiarą przestępców” 18 listopada 2024 roku od 10:00 do 13:15. odbędzie się bezpłatne webinarium (spotkanie online) skierowane do seniorów oraz ich opiekunów organizowane przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego w ramach projektu Centrum Edukacji dla Uczestników Rynku – CEDUR, we współpracy z Minister do spraw Polityki Senioralnej oraz Komendą Główną Policji.
- Bankowcy dla cyberedukacji: oszustwo na smishing Przychodzi sms z elektrowni z informacją, że mam zaległości w opłacie za prąd. Do zapłaty jest 30 zł, jak tego nie uiszczę, to wyłączą mi prąd. W sms-ie jest link do banku, żebym mogła wpłacić pieniądze. Klikam w link, loguję się do banku, wpisuję dane osobowe, hasło i login. Okazuje się, że nagle straciłam oszczędności życia! – mówi pani Jadwiga, która padła ofiarą działań cyberprzestępców.
- Kolejne oszustwa na terenie powiatu szczycieńskiego – przypominamy o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu oraz kontaktu z nieznanymi osobami Prawie każdego dnia szczycieńscy policjanci odnotowują oszustwa, które wiążą się z utratą oszczędności lub danych osobowych. Wiele z nich można było uniknąć, dzięki zastosowaniu się do kilku zasad. Funkcjonariusze apelują o rozwagę i przypominają, w jaki sposób uniknąć oszustwa oraz jak zachować się w przypadku, gdy już do niego dojdzie.
- Czujni seniorzy nie dali oszukać się na wnuczka Podszywający się pod członków rodziny – córkę i wnuczka, próbowali wyłudzić pieniądze od mieszkańców powiatu działdowskiego. Dzięki rozsądkowi i czujności seniorów, oszuści nie osiągnęli swojego celu.
- Zatrzymani członkowie grupy przestępczej zajmującej się praniem pieniędzy Olsztyńscy policjanci ustalili i zatrzymali osoby, podejrzane o uczestnictwo w zorganizowanej grupie przestępczej, trudniącej się praniem brudnych pieniędzy, pochodzących między innymi z oszustw z użyciem tzw. „metody na policjanta” oraz międzynarodowych oszustw popełnianych metodą tzw. phishingu. To kolejny krok do rozbicia grupy przestępczej, której działalność spowodowała milionowe straty, działając na terenie całego kraju, a także poza jego granicami.
- 26-latka podejrzana o oszukanie wielu osób w kraju Olsztyńscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej wyjaśnili okoliczności szeregu oszustw internetowych. Podejrzana o nie 26-latka za pośrednictwem jednego z portali sprzedawała produkty, które ostatecznie nigdy nie trafiały do kupujących. W ten sposób zostało oszukanych 90 osób z całego kraju. Kobieta usłyszała już zarzuty. Grozi jej kara do 8 lat pozbawienia wolności. W tej sprawie do Sądu Rejonowego w Olsztynie wpłynął akt oskarżenia.
- Wystawiali ogłoszenia lub na nie odpowiadali. Odpowiedzą za oszukanie wielu osób Olsztyńscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej wyjaśnili okoliczności wielu oszustw, którymi ofiarami padły osoby z całego kraju. Podejrzani zostali zatrzymani w Olsztynie. Według ustaleń policjantów, 37-latek ze swoim 49-letnim znajomym, a następnie z 35-letnią partnerką wyłudzali pieniądze od pokrzywdzonych poprzez wystawianie ogłoszeń, dotyczących sprzedaży aut czy odpowiadaniu na oferty usług remontowo-transportowych. Mieli pobierać zaliczki, po czym kontakt z nimi urywał się. Cała trójka usłyszała już zarzuty i wkrótce odpowie przed sądem. Sprawa ma charakter rozwojowy, ponieważ do olsztyńskiej jednostki Policji zgłaszają się kolejne osoby pokrzywdzone prawdopodobnie przestępczym działaniem 37-latka.