Dla młodego żeglarza
Zanim zdecydujesz się popływać żaglówką, łodzią, jachtem upewnij się, czy uczyniłeś wszystko, by bezpiecznie dotrzeć do celu. W obliczu zdarzeń, które miały miejsce kilka lat temu i związane były z tzw. „białym szkwałem” na mazurskich jeziorach skłonić powinny przede wszystkim żeglarzy amatorów do poważnego traktowania tego sportu. Pamiętajmy, że uprawiający żeglarstwo narażeni są nie tylko na szybko zmieniające się warunki pogodowe, ale również na gwałtowne i niespodziewane zetknięcie się z wodą. Jeśli jednak dobrze przygotujemy się do wyprawy, unikniemy wielu trudnych sytuacji.
Oto kilka istotnych wskazówek:
- Zanim wypłyniesz na jezioro sprawdź, jakie są prognozy pogody. Popatrz, czy na niebie nie kłębią się ciemne i szybko przesuwające się chmury, które mogą zwiastować nadejście burzy. Nie ryzykuj swoim sprytem i nie licz na szczęście. Jeśli nie jesteś pewien sprzyjającej pogody lepiej pozostań na brzegu. Gdy jesteś już na jeziorze, a z Twoich obserwacji wynika, że pogoda może się pogorszyć, to natychmiast zacznij szukać bezpiecznego schronienia (bezpiecznie jest płynąć z wiatrem w stronę najbliższego brzegu).
- Zawsze informuj kogoś gdzie płyniesz i kiedy planujesz powrót.
- Miej przy sobie telefon komórkowy, który najbezpieczniej jest trzymać w wodoszczelnym opakowaniu. W razie potrzeby dzwoń na numer alarmowy WOPR bądź na 112.
- Sprawdź, czy na pokładzie posiadasz apteczkę, a w niej środki opatrunkowe.
- Zawsze korzystaj z kamizelek ratunkowych.
- Gdy płyniesz łodzią motorową dostosuj prędkość do panujących warunków.
- Nie siadaj na rufie kajaku lub burcie łodzi. Zachowuj pozycję siedzącą. Z małej łodzi motorowej, kajaka czy kanadyjki można łatwo wypaść.
- Pamiętaj, że alkohol i pływanie łodzią to niebezpieczny związek. Alkohol pozostaw na brzegu.