Dla miłośników kąpieli słonecznych

Dla miłośników kąpieli słonecznych

Co możesz i powinieneś zrobić, by uchronić się przed udarem słonecznym:

  • Nie korzystaj z kąpieli słonecznych między godziną dziesiątą a trzynastą – wtedy  promieniowanie jest najsilniejsze!
  • Zachowaj umiar w przebywaniu na słońcu!
  • Podczas pierwszego dnia opalania nie przebywaj na słońcu dłużej niż 15 minut i nie zapomnij o stosowaniu filtrów ochronnych!
  • Nie zapominaj o nakryciu głowy, co jest szczególnie ważne u małych dzieci!
  • Używaj okularów słonecznych chroniących przed szkodliwym promieniowaniem!

 Pamiętaj!

W razie oparzenia słonecznego, które objawia się znacznym bólem lub wystąpieniem pęcherzy, trzeba zwrócić się do lekarza. Stosowanie kremów przeciwzapalnych z zawartością kortykosteroidów przyspieszy gojenie się skóry. Z naturalnych sposobów łagodzenia oparzeń słonecznych można polecić okłady z kefiru lub jogurtu. Nie wolno wychodzić na słońce, dopóki nie ustąpi zaczerwienienie i wrażliwość na ucisk.

Pierwszym objawem udaru słonecznego jest zmęczenie, osłabienie, bladość skóry, silne pocenie, płytki i szybki oddech, bóle głowy, wysoka temperatura ciała, mdłości a nawet wymioty. W tym wypadku chory powinien być natychmiast przeniesiony w zacienione, przewiewne miejsce. Kładziemy go w pozycji półleżącej, kładziemy zimny kompres lub owijamy ciało zmoczonym w zimnej wodzie ręcznikiem. Podajemy do picia (tylko osobie przytomnej) najlepiej wodę. Osoba ta powinna być zbadana przez lekarza.

 

Powrót na górę strony