PG informuje i ostrzega

PG informuje i ostrzega

      W ostatnich dniach do Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie zgłosiło się kilka osób, które poinformowały, że ich komputery zostały zablokowane przez rzekomy „system automatycznej kontroli informacyjnej”. Blokada komputera objawia się zablokowaniem niektórych funkcji komputera, np. nie można uruchomić programów czy nie można zalogować się do Internetu, znika menu „START” i wszystkie okna. Ponadto na monitorze zablokowanego komputera wyświetla się komunikat opatrzony m. in. napisem „POLSKA POLICJA”.

 

 

 

 

     Z treści tego komunikatu wynika, że komputer został zablokowany według przepisów o „kontroli informacyjnej oraz zabezpieczenia informacji z dnia 02.01.2012” i że użytkownik zablokowanego komputera zobowiązany jest do opłaty kary w wysokości 500 złotych, w zamian za co jego komputer zostanie odblokowany. Wpłata ma być realizowana za pomocą kodów UKASH.

Komunikat wygląda dość prawdziwie, szczególnie jeżeli użytkownik zainfekowanego komputera posiada konto na Facebook, to w treści komunikatu pojawia się jego imię i nazwisko.

Poprawna polszczyzna, podstawa prawna, logo Policji czy dane użytkownika komputera faktycznie mogą wprowadzić w błąd ofiarę, w której zostanie wyrobione przekonanie o legalności przedsięwzięcia i konieczności wniesienia opłaty w celu przywrócenia pełnej funkcjonalności komputera.

 

POLICJA INFORMUJE!

 

Warmińsko-mazurscy policjanci informują, że powyższa akcja nie jest w żaden sposób firmowana i promowana przez policję. Policja, ani żaden inny podmiot nie jest prawnie upoważniony do blokowania komputerów. Nie istnieją żadne przepisy o „kontroli informacyjnej oraz zabezpieczenia informacji z dnia 02.01.2012”.

Policjanci proszą, aby nie wpadać w panikę i kategorycznie nie wpłacać żadnych pieniędzy. Jeżeli ktoś padnie ofiarą cyberprzestępcy i jego komputer zostanie zablokowany to sam może go bezpłatnie naprawić. Z sieci można pobrać program o nazwie „Combofix”, który naprawi nasz komputer. Ponadto na wielu stronach internetowych można znaleźć poradniki jak odblokować komputer. Jeden z takich poradników znajduje się na stronach serwisu Wirtualna Polska:

"Ten komputer został zablokowany" - Jak odblokować?

źródło: wp.pl

 

Powrót na górę strony