Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga oszuści nie odpuszczają

Są kreatywni i bezwzględni. Mowa o oszustach posługujących się metodami socjotechniki. Ich sposoby ciągle ewoluują, a ofiarami manipulacji padają zarówno seniorzy, jak i młode osoby. Pomimo powtarzanych jak mantra informacji, że policjanci NIGDY nie proszą o przekazanie pieniędzy i nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie, są osoby, które wierzą, że to właśnie oni zostali wybrani do pomocy przy „tajnej policyjnej akcji”. Ktoś obiecuje Ci pieniądze za nic, wygenerowałeś wirtualny zarobek pomimo, że nie wykonywałeś żadnej pracy lub operacji na rynku kryptowalut - uważaj to oszustwo !!!

Metody oszustów stale ewoluują. W ostatnim czasie  przenieśli swoją działalność do sieci Internet. Przestępcy posługują się różnymi wariantami, ale cel jest jeden. Chodzi o to, by skłonić ofiarę do przelania pieniędzy pod pozorem łatwego zysku lub samemu uzyskać dostęp do czyjegoś konta np. poprzez namowę do zainstalowania programu do zdalnej obsługi urządzenia i dzięki niej zdobyć dane do konta bankowego.

Bartoszyce

W środę (03.03.2021) oszustw podający się za policjanta zadzwonił do 39–letniej mieszkanki Bartoszyc i poinformował ją, że pracownicy banku wyłudzili jej dane osobowe, a następnie na te dane zaciągnięty został kredyt. Aby uwiarygodnić przekazane informacje polecił kobiecie zadzwonić na nr alarmowy 112, gdzie potwierdzą całą sprawę. Kobieta wybrała numer 112, gdzie „uwierzytelniła” informacje przekazane przez oszusta. Co ważne, tak naprawdę nie dodzwoniła się, pod numer 112, bo rozmówca w tym czasie się nie rozłączył, pozostał na linii, więc kobieta rozmawiała z kimś z „ekipy” oszusta. Następnie do kobiety zadzwonił mężczyzna podający się za prokuratora i on też potwierdził całą prowadzoną rzekomo policyjną operację. Mężczyzna przekonał kobietę, że jej telefon jest na podsłuchu i polecił jej, aby się nie rozłączała. Oszust przekonał kobietę, że jej pieniądze są zagrożone i doradził jej, aby przelała posiadane środki na wskazane przez niego nr rachunku bankowego. Pieniądze te miały zostać chronione i zablokowane na 24h, po czym zwrócone 39–latce. Przelew został zlecony zgodnie z instrukcją przestępców. W pewnym momencie konwersacji z oszustami kobietę zaniepokoiło to, że cała ta „akcja” tak długo trwa i poprosiła męża, aby ten pojechał do bartoszyckiej komendy Policji zapytać o całą sprawę. Mężczyzna dowiedział się, że to oszustwo. Zadzwonił do żony, jednak było już za późno – środki z konta żony zostały przelane.

Apelujemy!

Policjanci NIGDY nie proszą o przekazanie pieniędzy, nie informują o prowadzonych sprawach telefoniczne, nie angażują w swoje postępowania przypadkowych osób. Ofiarą manipulacji może paść każdy! Jeżeli odbierzesz telefon z informacją o „tajnej policyjnej akcji”, w której masz wziąć udział i poproszą Cię o pieniądze nie wdawaj się w dyskusję. Zakończ rozmowę, a o wszystkim powiadom najbliższą jednotę Policji.

Lidzbark Warmiński

Taką metodą padł mieszkaniec gminy Lidzbark Warmiński i stracił blisko 50 000 zł.  Otrzymał telefon od kobiety podającą się za pracownika instytucji finansowej i poinformowała go o wygenerowanym zysku w krypto walucie Bitcoin  wartości 37 000 zł, jedyne co musi zrobić to na chwilę przelać swoje pieniądze na wskazane konto  techniczne celem autoryzacji i po chwili otrzyma zwrot pieniędzy i wygenerowany zysk. Kobieta namówiła pokrzywdzonego, aby wszedł na swoje konto i przekazał do niego dostęp przez program do zdalnego łączenia i w ten sposób sama zmieniła limity przelewów i przelała pieniądze na swoje konto.

Olsztyn

We wtorek (02.03.2021r.) do Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie zgłosił się 70-letni mieszkaniec Olsztyna, który poinformował funkcjonariuszy, że padł ofiarą przestępstwa. Z relacji zgłaszającego wynikało, że przeglądając strony internetowe zauważył, jak się później okazało fałszywą reklamę, w której jednej ze znanych celebrytów miał polecać witrynę oferującą szybkie i proste pomnożenie pieniędzy inwestując w kryptowaluty. Mężczyzna zachęcony perspektywą szybkiego zysku, wypełnił formularz zgłoszeniowy przekazując swoje dane osobowe wraz z numerem telefonu. Pokrzywdzony jak sam twierdził, nie miał kompletnie żadnego pojęcia na czym polega inwestycja w kryptowaluty. Po kilku dniach do pokrzywdzonego zadzwoniła kobieta podająca się za przedstawiciela witryny internetowej, która przekazała mu podstawowe informacje dotyczące prowadzonych inwestycji, a następnie poprosiła o podanie danych w tym numeru CVV jego karty debetowej. Następnie przez kilka dni kobieta kontaktowała się z 70-latkiem zapewniając, że jego pieniądze w zawrotnym tempie ulegają pomnożeniu. Pokrzywdzony pewnego dnia zaczął dostawać ze swojego banku smsy z informacjami o zmianie limitów i zaciągnięciu pożyczek gotówkowych na łączną kwotę ponad 120 tysięcy złotych z jego konta. W dalszym ciągu mężczyzna był przekonany, że jest to element pomnożenia jego finansów o czym zapewniała go przedstawiciela witryny internetowej. Dopiero po otrzymaniu telefonu od pracownika banku, który zauważył podejrzane transakcje na koncie jego klienta, mężczyzna uświadomił sobie, że padł ofiarą przestępcy.

Tego samego dnia (02.03.2021r.) olsztyńscy policjanci otrzymali podobne zgłoszenie. Tym razem 39-latek nawiązał kontakt z przedstawicielem witryny oferującej inwestycje w kryptowaluty. Mężczyzna najpierw przesłał skan swojej karty bankowej oraz dowodu osobistego, a następnie w celu rzekomego pomnożenia pieniędzy zainstalował specjalną aplikację na swoim komputerze. W ten sposób oszust uzyskał dostęp do konta pokrzywdzonego. Po kilku dniach 39-latek zorientował się, że z jego rachunku bankowego zniknęło ponad 60 tysięcy złotych.

Oszuści w swoich działaniach używają różnych socjotechnik manipulacji ofiarą np. wykorzystując presję czasu, przepadku zysku lub inne.  Najczęściej pokrzywdzeni po czasie, sami nie wiedzą jak doszło do oszustwa, co ich skłoniło do wykonywania określonych działań. Otrzymując taką propozycję należy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytania? Jak można coś wygrać, nie grając w żadną z gier lub otrzymać zarobek, za coś czego się nie robiło. Pamiętaj w realnym świcie takie rzeczy się nie zdarzają! Powinno nas też zastanowić dlaczego ja i skąd dana osoba miała nasz numer i dlaczego do nas dzwoni.

Co robić, by nie paść ofiarą oszusta?

  • przede wszystkim kieruj się zdrowym rozsądkiem. Obietnica superatrakcyjnej inwestycji, to najczęściej metoda działania oszustów;
  • pamiętaj, tylko posiadacz konta może się do niego logować i wykonywać transakcje. NIGDY NIKOMU nie udostępniaj swojego konta bankowego, danych logowania oraz kodów jednorazowych;
  • jeśli „konsultant” proponuje Ci zainstalowanie oprogramowania typu Any Desk, możesz być pewien, że to oszustwo. Pracownik banku nie prosi o zainstalowanie tego typu oprogramowania;
  • jeśli osoba podająca się za pracownika banku żąda zweryfikowania Twoich danych i danych konta lub zainstalowania jakiegokolwiek oprogramowania rozłącz się i zadzwoń do biura obsługi klienta Twojego banku.

Pamiętajmy!

Nie dajmy się skusić pozornie atrakcyjnym ofertom szybkiego zysku. Podejmując decyzje finansowe zachowajmy zdrowy rozsądek i dużą ostrożność. Przed jej podjęciem dokładnie zweryfikujmy wiarygodność i rzetelność podmiotu, z którym zamierzamy współpracować. Zanim w ogóle zaczniemy inwestować, warto zapoznać się ze wszystkim zasadami, jakie dotyczą tego typu działalności.

(mk/bm/aj/kh)

Powrót na górę strony