Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejne ludzkie życie ocalone dzięki szybkiej reakcji policjantów

Każda interwencja jest inna, a policjant nigdy nie może być pewny tego, co go na niej czeka. Jednak na wszystko musi być przygotowany. Tak jak policjanci ze Szczytna, którzy podejmując interwencję związaną z awanturą domową, nie wiedzieli, że stoczą walkę o życie 41-latka, który próbował je sobie odebrać. Odpowiednie przeszkolenie funkcjonariuszy oraz ich natychmiastowa reakcja doprowadziły do tego, że przywrócili oni jego funkcje życiowe. 41-latek trafił do szpitala, gdzie została mu udzielona specjalistyczna pomoc medyczna i wsparcie psychologa.

Do policyjnej interwencji, której przebieg był bardzo dramatyczny, doszło w czwartek  (11.11.2020r.) tuż przed godz. 19:00. Policjanci z referatu patrolowo – interwencyjnego zostali skierowani do jednej z miejscowości na terenie powiatu szczycieńskiego, gdzie według zgłoszenia miało dojść do awantury domowej między małżonkami. Funkcjonariusze posiadali również informację, że w mieszkaniu znajduje się 11-letni chłopiec, syn zgłaszającej. W momencie, gdy funkcjonariusze byli w drodze na interwencję w sprawie awantury, jej charakter zmienił się diametralnie. Otrzymali bowiem informację, że 41-letni uczestnik kłótni, postanowił odebrać sobie życie.

Po dojechaniu na miejsce, patrol w składzie mł. asp. Rafał Jaworski i st. post Lidia Podlecka, zastali otwarte na oścież drzwi do mieszkania. Weszli do środka, gdzie w jednym z pomieszczeń zastali wiszącego już na sznurze mężczyznę. Policjanci natychmiast odcięli linę, uwolnili go z uścisku pętli, jednak 41-latek nie dawał oznak życia. Funkcjonariusze bez chwili wahania podjęli czynności mające na celu przywrócenie mu oddechu i krążenia. Dzięki udzielonej 41-latkowi pomocy udało się przywrócić mu funkcje życiowe. Mężczyzna, choć był w bardzo złym stanie, zdołał jeszcze powiedzieć policjantom, że potrzebuje pomocy, gdyż ma problemy rodzinne. 41-latek został przewieziony do szpitala, gdzie udzielona została mu specjalistyczna pomoc medyczna i wsparcie psychologa.

Szybka i profesjonalna reakcja policjantów uchroniła mężczyznę przed nieodwracalnymi konsekwencjami jego decyzji.

  • Mł. asp. Rafał Jaworski, st. post. Lidia Podelcka
    Mł. asp. Rafał Jaworski, st. post. Lidia Podelcka

Przypominamy, że dla osób w stanie kryzysu psychicznego działa całodobowa infolinia wsparcia. Jest to bezpłatna pomoc przez 7 dni w tygodniu i wsparcie telefoniczne dyżurnych specjalistów: psychiatrów, psychologów, prawników i pracowników socjalnych - to uruchomione w grudniu 2017 roku przez Fundację "Itaka" Centrum Wsparcia dla osób znajdujących się w stanie kryzysu psychicznego.

Centrum Wsparcia to projekt Fundacji "Itaka", realizowany na zlecenie Ministerstwa Zdrowia i finansowany ze środków Narodowego Programu Zdrowia. Jego celem jest pomoc osobom znajdującym w stanie kryzysu psychicznego z powodu np. śmierci, utraty pracy, rozwodu, lub zaginięcia bliskiej osoby, oraz zapobieganie depresji, samobójstwom i innym zachowaniem autodestrukcyjnym. Pomoc ta skierowana jest do osób w każdym wieku.

"Centrum Wsparcia" oferuje całodobową pomoc i wsparcie telefoniczne, a także możliwość kontaktu przez mail i czat.

Dyżurni eksperci w Centrum udzielają informacji o możliwościach uzyskania profesjonalnej, bezpośredniej pomocy specjalistów w pobliżu miejsca zamieszkania osoby zgłaszającej się po pomoc. Wszelkie informacje na temat m.in. godzin dyżurów i kontaktu z ekspertami są dostępne na stronie www.liniawsparcia.pl. Na stronie znajduje się również bezpłatna aplikacja mobilna z bazą teleadresową instytucji pomocowych.

Plansza informacyjna z napisem Centrum Wsparcia i numerem telefonu 800 70 2222

(ic/tm)

Powrót na górę strony