Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dramatyczne chwile ze szczęśliwym finałem. Działania policjantów ocaliły ludzkie życia

W ratowaniu ludzkiego życia najważniejsze jest jak najszybsze i najskuteczniejsze podjęcie prawidłowym działań. Do tego potrzebna jest odpowiednia wiedza, umiejętności i zdolność do szybkiego podejmowania prawidłowych decyzji. Tymi cechami wykazali się policjanci z Lidzbarka Warmińskiego i Nidzicy. Ich szybka reakcja i prawidłowe przeprowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej ocaliły życie dwóch osób.

Nigdy nie wiadomo przed jakim zadaniem, czy wyzwaniem stanie policjant pełniący służbę patrolową. Dlatego policjanci są szkoleni i przygotowywani na różne ewentualności, a decyzje muszą podejmować niemal natychmiast. Szczególnie w sytuacjach, gdy trzeba zawalczyć o czyjeś życie.

Nidzica

W ubiegłym tygodniu (27.05.2020r.) około godz. 20:30 w budynku Komendy Powiatowej Policji w Nidzicy służbę pełnili m.in. Naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego podkom. Jacek Tarwacki i funkcjonariusz Wydziału Kryminalnego sierż. Sławomir Józefowicz. W tym czasie w jednostce przebywała też kobieta, która wcześniej miała paść ofiarą przestępstwa. W pewnym momencie 38–latka bardzo źle się poczuła, zaczęła słabnąć, a ostatecznie straciła przytomność i oddech. Obecni przy niej policjanci natychmiast przystąpili do udzielania jej pomocy. Gdy okazało się, że nie wyczuwają oddechu kobiety, rozpoczęli resuscytacje krążeniowo-oddechową. Zdecydowane i profesjonalne działanie policjantów sprawiło, że po kilkudziesięciu uciskach na klatkę piersiową kobieta odzyskała przytomność. Policjanci przekazali przytomną 38–latkę pod opiekę wezwanym ratownikom medycznym, którzy następnie przetransportowali ją do szpitala.

  • podkom. Jacek Tarwacki i sierż. Sławomir Józefowicz przy radiowozie
    podkom. Jacek Tarwacki i sierż. Sławomir Józefowicz

Lidzbark Warmiński

W środę (03.06.2020) kilka minut po godz. 17:00 do oficera dyżurnego lidzbarskiej policji zadzwonił mężczyzna i zgłosił, że na ul. Orła Białego leży najprawdopodobniej nietrzeźwy mężczyzna. Na miejsce zostali wysłani policyjni patrolowcy sierż. szt. Dariusz Sadowski i st. sierż. Krzysztof Rogoziński. Gdy funkcjonariusze dotarli na miejsce mężczyzna faktycznie leżał na ziemi, odwrócony twarzą do ogrodzenia. Policjanci nie przyjęli za pewnik informacji o tym, że mężczyzna może być nietrzeźwy i założyli, że przyczyna takiego stanu rzeczy może być zupełnie inna. Dlatego najpierw sprawdzili jego funkcje życiowe. Gdy się okazało, że mężczyzna nie oddychał, a puls był niewyczuwalny, powiadomili o tym służby medyczne i sami rozpoczęli trwającą kilkanaście minut reanimację. Pomagali również wtedy, gdy na miejscu była już załoga pogotowia ratunkowego. 74-latkowi zostały przywrócone funkcje życiowe, po czym mieszkaniec miasta trafił do szpitala.

Sierż. szt. Dariusz Sadowski posiada przeszkolenie w zakresie kwalifikowanej pomocy przedmedycznej. Zaistniała sytuacja pokazała, jak ważna jest przy ratowaniu ludzkiego życia właściwa ocena sytuacji i posiadana wiedza. Pytani o zdarzenie policjanci odpowiadają krótko „dla nas podczas tej interwencji liczyło się tylko jedno – przywrócenie czynności życiowych mężczyzny”.

  • Sierż. szt. Dariusz Sadowski
    Sierż. szt. Dariusz Sadowski

(ap/mk/tm)

Powrót na górę strony