Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Seniorka mogła stracić wszystkie oszczędności. Pracownice banku udaremniły oszustwo. Podziękował im komendant

Dzięki czujności pracownic banku pewna 80-latka nie padła ofiarą oszusta podającego się za policjanta. Po zachowaniu seniorki oraz odbieranych przez nią połączeniach telefonicznych domyśliły się, że wizyta starszej pani w placówce może mieć związek z działaniem przestępców. Szybko o swoich podejrzeniach poinformowały policjantów i uchroniły seniorkę przed utratą oszczędności. Za wzorową postawę i udaremnienie oszustwa słowa uznania i podziękowania pracownicom banku osobiście przekazał Komendant Powiatowy Policji w Szczytnie.

Niestety bezwzględni przestępcy na swoje ofiary często wybierają osoby, które w ich mniemaniu najłatwiej wykorzystać. Żerują w tym celu na zaufaniu, dobrych chęciach i uczciwości m.in. seniorów. Niestety czasami robią to skutecznie. Na szczęście rośnie świadomość takich zagrożeń wśród seniorów i ich bliskich, ale nie tylko. Co raz częściej czujnością, troską i skuteczną oceną sytuacji będącej zagrożeniem dla innych wykazują się m.in. pracownicy placówek bankowych.

To takiej sytuacji doszło tydzień temu (22.10.2019) w Szczytnie. Oszust dzwoniąc do pewnej 80-letniej mieszkanki miasta zdołał w trakcie połączenia przekonać ją, że rozmawia z funkcjonariuszem policji. Poinformował, że właśnie prowadzone są działania operacyjne skierowane przeciwko skorumpowanym pracownikom banku, w którym kobieta posiada otwarty rachunek. Podczas rozmowy telefonicznej, osoba podająca się za policjanta, poleciła kobiecie założenie konta w jednym ze szczycieńskich banków, przy czym dodała, że to konto musi koniecznie posiadać dostęp do Internetu. Mężczyzna poinstruował także kobietę, aby podczas zakładania konta, podała w umowie wskazany przez niego numer telefonu. W placówce podczas sporządzania dokumentów kobieta kilka razy odchodziła od stoiska, by odebrać dzwoniący telefon. To zachowanie oraz jej zdenerwowanie wzbudziło podejrzenia pracownicy banku, co do faktycznego przeznaczenia zakładanego rachunku bankowego. W rozmowie z 80-latką ustaliła, że takie polecenie otrzymała od „funkcjonariusza”, który prowadzi akcję policyjną wymierzoną w pracowników banku, w którym posiada konto. Po tej informacji pracownica banku była już pewna, że kobieta padła ofiarą oszustwa. W powyższej sprawie skontaktowała się z oficerem dyżurnym szczycieńskiej jednostki, który potwierdził jej przypuszczenia. Policjanci w tej sprawie przyjęli zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa i prowadzą czynności zmierzające do ustalenia tożsamości osoby, która zadzwoniła do seniorki i chciała pozbawić ją oszczędności.

Dzięki prawidłowej ocenie sytuacji i szybkiej reakcji pracownic banku seniorka uchroniła swoje oszczędności. W uznaniu dla ich zachowania insp. Radosław Drach Komendant Powiatowy Policji w Szczytnie zaprosił pracownice banku do komendy. Spotkanie było okazją do podziękowania im za udaremnienie oszustwa poprzez szybkie rozpoznanie zagrożenia i skuteczne działanie. Dzięki temu mieszkanka gminy Szczytno nie straciła oszczędności swojego życia.

  • Komendant Powiatowy Policji w Szczytnie podczas spotkania z pracownicami banku
    Komendant Powiatowy Policji w Szczytnie podczas spotkania z pracownicami banku
  • Komendant Powiatowy Policji w Szczytnie podczas spotkania z pracownicami banku
    Komendant Powiatowy Policji w Szczytnie podczas spotkania z pracownicami banku
  • Komendant Powiatowy Policji w Szczytnie podczas spotkania z pracownicami banku
    Komendant Powiatowy Policji w Szczytnie podczas spotkania z pracownicami banku

(aw/tm)

Powrót na górę strony