Elbląg/Działdowo: Syn znęcał się nad matką. Nie uniknie odpowiedzialności po interwencji dzielnicowego. Problem przemocy w rodzinie
Jeden z dzielnicowych z powiatu elbląskiego złożył zawiadomienie o znęcaniu się nad 80-letnią kobietą przez jej 60-letniego syna. Policjant postanowił o tym podczas wizyty w mieszkaniu kobiety, kiedy zauważył na jej twarzy ślady pobicia. Ta do tej pory w ciszy znosiła cierpienie i zachowanie swojego syna. Teraz będzie mogła odetchnąć. 60-latka zatrzymał dzielnicowy. O problemie jakim jest przemoc wobec najbliższych debatowali przedstawiciele różnych instytucji podczas spotkania w Działdowie.
Problem znęcania się przez różne osoby nad najbliższymi jest czasami trudny do rozwiązania. Szczególnie wtedy, gdy ofiary z różnych powodów postanawiają milczeć w swojej sprawie i nie wykonują tego pierwszego kroku, jakim jest złożenia zawiadomienia o takim fakcie policjantom. Czasami bywa tak, że do poprawy sytuacji ofiar potrzebny jest pierwszy krok, wykonany w ich sprawie przez kogoś innego. Może to być ktoś z rodziny, przyjaciel, lekarz, czy nawet sąsiad. Może to też być policjant.
Elbląg
W powiecie elbląskim jeden z dzielnicowych podczas wizyty w mieszkaniu pewnej seniorki, zauważył na twarzy kobiety ślady pobicia. Ta nie chciała zawiadamiać policji o tym, że znęca się nad nią syn. Policjant podjął decyzję, że nie może dopuścić do tego, by 80-letniej kobiecie dalej działa się krzywda. Zatrzymał jej 60-letniego syna, który trafił do policyjnego aresztu. Wkrótce przesłuchano świadków znęcania się nad 80-latką. Doprowadziło to do tego, że sprawca usłyszał zarzut znęcania się nad matką: wyzywania, grożenia, popychania, a także rękoczynów, w wyniku których kobieta miała na twarzy liczne zasinienia. Policjanci zebrali dla sądu materiał dowodowy. Wystąpiono także z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie mężczyzny na czas prowadzonego postępowania. Jak się okazało w trakcie prowadzonego postępowania 60-latek groził także swoim sąsiadom. Za znęcanie może grozić kara do 5 lat pozbawienia wolności.
Działdowo
Zagadnienie przemocy w rodzinie było tematem debaty społecznej w Działdowie, którą zorganizowały Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Działdowie i Komenda Powiatowa Policji w Działdowie. Odbyła się ona w piątek (08.06.2018) w Sali Działdowskiej Agencji Rozwoju. Jej tematem była szeroko rozumiana przemoc domowa. Głównym celem było uściślenie i wypracowanie współpracy między podmiotami i instytucjami zajmującymi się problematyką przemocy w rodzinie na terenie powiatu działdowskiego. Oprócz przedstawicieli organizatorów i terenowych ośrodków pomocy społecznej, Starosty Działdowskiego i zastępcy Burmistrza Działdowa, udział w niej wzięła także Ewa Korycka – Wojewódzki Koordynator Procedury Niebieskiej Karty z Olsztyna.
Podczas debaty omówione zostały zagadnienia dotyczące idei i założeń debaty społecznej, definicja przemocy w rodzinie, przesłanki przemawiające za wdrożeniem procedury Niebieskiej Karty, roli policji w tym zakresie i dane statystyczne dotyczące interwencji związanych z zakładaniem Niebieskiej Karty oraz liczby osób dotkniętych przemocą jak i sprawców przemocy, o których to zagadnieniach mówił Komendant Powiatowy Policji w Działdowie. Kolejnym etapem debaty były filmy instruktażowe z interwencji dotyczących konfliktów w rodzinie oraz związanych z przemocą domową. W trakcie przerwy uczestnicy mogli zapoznać się z materiałami filmowy dotyczącymi przestępstw popełnianych tzw. „metodą na wnuczka” i poświęconych zasadom działania aplikacji „Moja Komenda” oraz Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Głos zabrała także Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego z MOPS w Działdowie, która przedstawiła problemy występujące podczas interwencji związanych z procedurą Niebieskiej Karty i na dalszym etapie realizacji tej procedury przez członków zespołów interdyscyplinarnych w poszczególnych gminach powiatu. Swój głos mieli również przedstawiciele GOPS-ów i MOPS-ów działających na terenach poszczególnych gmin powiatu działdowskiego, wyrażając swoją opinię na temat przebiegu debaty i współpracy z podmiotami zajmującymi się problematyką przemocy w rodzinie. Spotkanie podsumował Wojewódzki Koordynator Procedury Niebieskiej Karty, Starosta Działdowski i zastępca Burmistrza Działdowa, którzy podzieli się swoimi spostrzeżeniami i przemyśleniami związanymi z samą debatą i problematyką przemocy w rodzinie
(kn/jn/tm)