Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ełk: Dzięki policjantom 85-latka bezpiecznie wróciła do domu

W Ełku pewna seniorka mająca problemy z pamięcią zgubiła się w mieście i nie potrafiła samodzielnie wrócić do domu. Na szczęście zauważyli ją policjanci z patrolówki. Zaniepokojeni błąkającą się kobietą podjęli wobec niej interwencję i pomogli 85-latce bezpiecznie wrócić do domu.

W środę (23.05.2018) około godz. 3:30 policjanci Referatu Patrolowo - Interwencyjnego ełckiej jednostki, w trakcie patrolowania jednej z ełckich ulic, zauważyli błąkającą się samotnie 85-letnią kobietę. Pora była bardzo nietypowa jak na takie spacery, dlatego policjanci zainteresowali się jej obecnością. Była wystraszona i przyznała się policjantom, że się zgubiła i nie może odnaleźć drogi do swojego domu. Mówiła chaotycznie, nie potrafiła dokładnie określić gdzie mieszka i jak się nazywa. Dopiero po dłuższej rozmowie, kobieta podała nazwisko. Policjanci zaczęli to sprawdzać. Pomogło to w ustaleniu  tożsamości kobiety oraz adresu jej zamieszkania. Kobietę po przewiezieniu do domu przekazano pod opiekę rodzinie. Okazało się, że 85-latka ma problemy z pamięcią wynikające ze stanu jej zdrowia.

Służba patrolowa stawia przed policjantami wiele wymagań. Jednymi z najważniejszych są spostrzegawczość oraz umiejętność szybkiej i sprawnej oceny sytuacji. Od takich umiejętności posiadanych przez funkcjonariusza może zależeć czyjeś bezpieczeństwo, zdrowie, a nawet życie. Dlatego na pochwałę zasługuje interwencja podjęta przez st. sierż. Wojciecha Ostrowskiego i post. Dawid Werno, którzy zainteresowali się losem 85-latki, dzięki czemu kobieta bezpiecznie w nocy wróciła do domu.

  • st. sierż. Wojciech Ostrowski i post. Dawid Werno
    st. sierż. Wojciech Ostrowski i post. Dawid Werno

Policjanci interweniując w sprawie zgłoszonych zaginięć osób, często spotykają się z przypadkami, kiedy takie zgłoszenie dotyczy osoby chorej, cierpiącej na zaburzenia pamięci. Przebieg takiej choroby jest bardzo trudny. Najbardziej widocznymi są problemy z pamięcią, mową, postrzeganiem. Zmaga się z nimi zarówno chory jak i jego rodzina. Dlatego tak ważne jest przygotowanie się na ewentualne zaginięcie. Informacja włożona do torebki lub przyszyta do odzieży chorego bardzo ułatwia udzielenie pomocy potrzebującemu, przeżywającemu duży stres w otoczeniu, którego nie zna. Dobrze też posiadać przygotowane aktualne zdjęcie i rysopis chorego.Z pewnością ułatwi to pracę funkcjonariuszy, którzy będą poszukiwać osoby zaginionej.

(tm)

Powrót na górę strony