Nowe Miasto Lub.: Spotkania z gimnazjalistami i uczniami klas mundurowych
W Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Jamielniku z uczniami klasy II tamtejszego gimnazjum spotkał się dzielnicowy, który wspólnie z policjantką zajmującą się profilaktyką społeczną omówił zagadnienia dotyczące czynów karalnych popełnianych przez nieletnich. Z kolei podczas spotkania klasą mundurową z Liceum Ogólnokształcącego w Bielicach policjanci rozmawiali z uczniami m.in. na temat zasad rekrutacji do służby.
Dzielnicowy spotkał się z gimnazjalistami
Wczoraj (27.02.2018) w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Jamielniku odbyła się niecodzienna lekcja dotycząca bezpieczeństwa. Z młodzieżą klasy pierwszej gimnazjum spotkał się dzielnicowy asp. Andrzej Szymański oraz policjantka zajmująca się profilaktyką społeczną. Głównym tematem pogadanki była odpowiedzialność karna nieletnich za czyny karalne. Policjanci wyjaśniali młodzieży zagadnienia związane z przestępczością nieletnich, omówili pojęcia czynu karalnego i wskazali najczęstsze zjawiska demoralizacji wśród młodzieży. Podczas spotkania policjanci wyjaśniali kiedy zachowanie młodego człowieka może spowodować konflikt z prawem. Funkcjonariusze omówili po krótce zasady wynikające z kodeksu karnego oraz wykroczeń. Funkcjonariusze przestrzegali przed podejmowaniem nieprzemyślanych decyzji, które mogą dla młodego człowieka skończyć się przykrymi konsekwencjami, rzutującymi na ich przyszłość. Podczas wczorajszego spotkania dzielnicowy przedstawił zebranym ideę i założenia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa zachęcając do jej stosowania i zgłaszania za pośrednictwem tego narzędzia problemów i występujących zagrożeń.
Rozmowa kwalifikacyjna jako etap rekrutacji do służby w policji
W Liceum Ogólnokształcącym w Bielicach odbyły się kolejne zajęcia z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji w Nowym Mieście Lubawskim. Tematem dwugodzinnego spotkania były zagadnienia dotyczące rekrutacji do służby, a konkretnie rozmowy kwalifikacyjnej. Słuchacze zapoznali się podstawowymi zasadami przeprowadzania takiej rozmowy i tym w jaki sposób i czy w ogóle można się do niej przygotować. Tym razem zajęcia miały inny niż zazwyczaj charakter. Oprócz wysłuchania wykładu licealiści mieli także okazję uczestniczyć w warsztatach. Policjantka przygotowała dla nich scenki, w których uczniowie wcielali się w role egzaminatorów i kandydatów sami biorąc udział w inscenizowanej rozmowie kwalifikacyjnej podczas której mogli oceniać swe predyspozycje. Zajęcia edukacyjne z licealistami o profilu służb mundurowych prowadzone przez policjantów są po to, by stworzyć młodym ludziom, którzy swoją przyszłość wiążą ze służbami mundurowymi takie warunki kształcenia, by w sposób profesjonalny mogli zapoznać się ze specyfiką danego zawodu.
(lm/tm)