Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Szczytno, Ełk: Uchronieni przed wychłodzeniem dzięki interwencji policjantów i reakcji świadków

Niskie temperatury stawiają przed policjantami wyzwanie, jakim jest dotarcie do osób zagrożonych wychłodzeniem zanim zrobi to silny mróz. Nieoceniona jest przy tym pomoc osób, które na czas zauważą takie osoby i powiadomią o tym służby. W ciągu minionego weekendu tylko w powiatach ełckim i szczycieńskim policjanci interweniowali wobec ośmiu osób, które znalazły się w stanie zagrażającym ich zdrowiu i życiu.

Szczytno

Nieustannie w okresie zimowym szczycieńscy policjanci realizują zadania związane z ochroną osób nieposiadających miejsca zamieszkania, bądź przebywających w trudnych warunkach życiowych. Podczas minionego weekendu (23-25.02.2018) na całym terenie powiatu szczycieńskiego, gdzie  temperatura powietrza spadła znacznie poniżej zera, policjanci sprawdzali miejsca ewentualnego przebywania osób bezdomnych. Funkcjonariusze podjęli interwencje wobec 6 mężczyzn, którzy znajdowali się w sytuacji zagrażającej ich życiu i zdrowiu. W każdym przypadku policjanci przekazali te osoby pod opiekę innych, m.in. rodziny, dzięki czemu bezpiecznie w cieple spędzili czas

Ełk

Podczas minionego weekendu policjanci z Ełku dostali dwie informacje o osobach, którym groziło wychłodzenie. Zgłoszenia wpłynęły od przypadkowych osób, które zareagowały na te groźne sytuacje. Pierwsza interwencja dotyczyła nietrzeźwej kobiety. Nocą 54-latka leżała w zaspie śnieżnej, ubrana nieadekwatnie do pogody. Policjanci udzielili jej niezbędnej pomocy i wezwali pogotowie ratunkowe. Na zewnątrz panowała ujemna temperatura, kobieta była przemarznięta, miała zaczerwienienia na skórze i dłoniach. Ratownicy medyczni zdecydowali o przewiezieniu 54-latki do szpitala.

Także dzięki reakcji świadka być może zostało uratowane życie 61-latka. Mężczyzna wzbudził zainteresowanie, ponieważ długo siedział na przystanku autobusowym. Gdy funkcjonariusze pojechali we wskazane miejsce zastali nietrzeźwego mężczyznę, który nie mógł wstać o własnych siłach, nie wiedział gdzie się znajduje. Jego życie i zdrowie było zagrożone, dlatego 61-latek także trafił do szpitala.

Policjanci zimą prowadzą wzmożone działania na rzecz osób, którym grozi wychłodzenie. Mimo stale prowadzonych patroli miejsc zagrożonych funkcjonariusze, nie są w stanie dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy. Dlatego jeśli zauważymy człowieka leżącego na chodniku czy śpiącego na ławce, nie pozostawajmy obojętni na los takiej osoby. Nie przechodźmy obojętnie obok kogoś, komu może grozić wychłodzenie. Zadzwońmy pod numer alarmowy. Pamiętajmy, aby zawsze w przypadku uzyskania informacji o osobach potrzebujących pomocy w związku ze złymi warunkami atmosferycznymi, powiadomić policjantów, dzwoniąc pod numer telefonu alarmowego 997 lub 112. Ważna rzeczą jest też zwrócenie się do właściwego miejscowo ośrodka pomocy społecznej. Pracownicy socjalni w swoich zadaniach posiadają kompetencje do skierowania potrzebujących pomocy osób, do schronisk dla bezdomnych i noclegowni. W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Olsztynie uruchomiona została bezpłatna, całodobowa infolinia dla osób bezdomnych o numerze 0 800 165 320. To właśnie pod tym numerem telefonu osoby zainteresowane będą mogły uzyskać informacje na temat miejsc noclegowych, jadłodajni oraz punktów udzielania pomocy rzeczowej, finansowej, prawnej i medycznej na terenie całego województwa warmińsko - mazurskiego.

(esz/akdn/tm)

  • Policjanci sprawdzają miejsca przebywania bezdomnych
Powrót na górę strony