Iława: Debata społeczna „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nią wpływ”
„Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nią wpływ” - pod tym hasłem odbyła się debata społeczna w SDK „ Polanka” w Iławie. Miała ona na celu zaznajamianie mieszkańców miasta z Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa, działaniami profilaktycznymi iławskiej jednostki, programem ”Dzielnicowy bliżej nas” oraz aplikacją Moja Komenda.
Wczoraj (08.06.17r), w Spółdzielczym Domu Kultury „Polanka” w Iławie, odbyła się debata społeczna pt. „ Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”. Rozpoczęła ona cykl debat dotyczących bezpieczeństwa w naszym regionie. Uczestnikami spotkania byli: seniorzy zrzeszeni w SDK „Polanka” w Iławie, mieszkańcy Osiedla Podleśnego, członkowie Iławskiego Stowarzyszenia Niesłyszących „Jeziorak” oraz emeryci policyjni. Gościem debaty była też Zastępca Burmistrza Iławy, Pani Mariola Zdrojewska.
Ze strony Komendy Powiatowej Policji w Iławie w debacie udział wzięli: Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Iławie nadkom. Rafał Żubertowski, Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Iławie podkom. Marcin Trzeciak, Specjalista Zespołu ds. Organizacji Służby i Operacji Policyjnych podkom. Tomasz Marszałek, dzielnicowy miasta Iława st. asp. Tomasz Grysz oraz oficer prasowy iławskiej jednostki mł. asp. Joanna Kwiatkowska. Uczestników debaty przywitał Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Iławie nadkom. Rafał Żubertowski, który zapoznał uczestników z założeniami debaty i przedstawił prelegentów. Rolę ekspertów w poszczególnych tematach poruszanych podczas spotkania pełnili: podkom. Tomasz Marszałek Specjalista Zespołu ds. Organizacji Służby i Operacji Policyjnych, dzielnicowy Komendy Powiatowej Policji w Iławie st. asp. Tomasz Grysz a także oficer prasowy KPP w Iławie mł. asp. Joanna Kwiatkowska.
Spotkanie rozpoczął podkom. Tomasz Marszałek, który uczestnikom spotkania przybliżył założenia Krajowej Mapy Zagrożeń. Następnie na żywo, korzystając z portalu zaprezentował jak wygląda strona internetowa Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, a także w jaki sposób można zaznaczyć miejsce zagrożone. Dodał jednocześnie, że od początku uruchomienia KMZB na terenie województwa warmińsko-mazurskiego w powiecie iławskim funkcjonariusze zarejestrowali 370 zgłoszeń dotyczących miejsc zagrożonych, w tym 32 % informacji przekazanych przez internautów zostało potwierdzonych. Były to m. in. przekroczenia prędkości, nieprawidłowe parkowanie, spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym czy wandalizm.
Następnie oficer prasowy mł. asp. Joanna Kwiatkowska zaprezentowała programy prewencyjne prowadzone przez iławską jednostkę z zakresu prewencji oraz ruchu drogowego. Swoją prelekcję obrazowała zdjęciami wykonywanymi podczas działań, omawiając założenia poszczególnych programów. Policjantka zaprezentowała również spot wykonany przez Komendę Wojewódzką Policji w Olsztynie „Pamiętaj o mnie, bo ja zapominam”, ponieważ nasza właściwa reakcja i jeden wykonany telefon może uratować komuś życie.
Mł. asp. Joanna Kwiatkowska apelowała również do uczestników spotkania, by byli bardziej asertywni, potrafili odmówić „udzielenia pomocy” osobie podającej się za członka rodziny czy urzędnika.
Następnie st. asp. Tomasz Grysz przybliżył uczestnikom debaty, na czym polega służba dzielnicowego, który poprzez podejmowane działania i budowanie relacji z lokalnych społeczeństwem, ma nieodzowny wpływ na poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców swojego rejonu służbowego. Dodał, że głównym założeniem programu „Dzielnicowy bliżej nas” jest ułatwienie kontaktu dzielnicowego z mieszkańcami. Jest on funkcjonariuszem pierwszego kontaktu znającym dobrze zarówno potrzeby jak i bolączki mieszkańców swojego rejonu. St. asp. Tomasz Grysz przedstawił również sylwetki wszystkich siedmiu dzielnicowych z miasta Iława oraz gminy Iława jednocześnie informując, w jaki sposób można się skontaktować z funkcjonariuszem.
Mł. asp. Joanna Kwiatkowska na podstawie przygotowanej na tą okazję prezentacji przedstawiła wszystkim uczestnikom spotkania jak wygląda aplikacją „Moja Komenda”. Pokazała krok po kroku jak można z niej korzystać, aby dowiedzieć się kto jest naszym dzielnicowym i jak się z nim w prosty i łatwy sposób skontaktować korzystając z aplikacji.
Policjantka na koniec prelekcji zaprezentowała piosenkę napisaną przez seniora z SDK „Polanka” Pana Antoniego Jarnutowskiego na melodię „Czerwone Jabłuszko, której tekst namawia do noszenia elementów odblaskowych.
Jak wynika z zebranych w trakcie debaty opinii i prowadzonej dyskusji zaprezentowana tematyka wzbudziła duże zainteresowanie, zwłaszcza w zakresie praktycznej strony nanoszenia zagrożeń na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Natomiast aplikacji „Moja Komenda”, została od razu zainstalowana w telefonach kilku uczestników podczas dalszej części spotkania.
Jak podsumował nadkom. Rafał Żubertowski - duże zainteresowanie uczestników spotkania w dyskusję, ich pytania i wątpliwości oraz zebrane opinie i komentarze świadczą o potrzebie organizowania tego typu spotkań i będą one cennym materiałem informacyjnym przy planowaniu kolejnych działań.
Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali „Podręczny Kodeks Rowerzysty” wydany przez Komendę Powiatową Policji w Iławie, której druk został sfinansowany przez Urząd Miasta Iława, który ma każdemu z nas przypomnieć podstawowe zasady ruchu drogowego.
Następnie, każdy z uczestników spotkania wypełnił ankietę, której analiza pozwoli na wypracowanie wniosków przydatnych przy planowaniu kolejnych spotkań i działań prewencyjnych
Obecni, pozytywnie ocenili dotychczasową współpracę z Policją oraz zaangażowanie iławskich funkcjonariuszy w zapewnienie ładu, porządku i bezpieczeństwa publicznego na terenie miasta i gminy.
Jk/kw