Iława: Z policjantami o bezpieczeństwie - rozmowy na festynie i w pracy
Dzielnicowy z Komisariatu Policji w Lubawie spotkał się z pracownikami jednej z tamtejszych firm. Do spotkania doszło z okazji „Dnia bezpieczeństwa” i było ono okazją do przybliżenia ideii Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa jak aplikacji Moja Komenda. Te tematy zainteresowały także uczestników festynu rodzinnego, który przy udziale policjantów odbył się na terenie jednej ze szkół.
Policjantka Komendy Powiatowej Policji w Iławie mł. asp. Joanna Kwiatkowska, przygotowując się powoli do letnich wakacji, spotkała się z dziećmi i ich opiekunami podczas festynu rodzinnego w Szkole Podstawowej nr 3 w Iławie. Uczestnicy zabawy na stanowisku policyjnym mogli obejrzeć radiowóz i poczuć się przez chwilę jak funkcjonariusz jadący na interwencję siedząc za jego kierownicą. Dowiedzieć się, dlaczego na niektórych radiowozach znajdują się kraty, a samochód policyjny nazywa się radiowóz. Chętni natomiast przez chwilę mogli poczuć się policjantem przymierzając zestaw przeciwuderzeniowy składający się z kamizelki z ochraniaczami barków i ramion, ochraniaczy nóg, ochraniaczy rąk oraz kasku ochronnego z osłoną twarzy. Zestaw ten funkcjonariusze stosują w celu ochrony przed urazami spowodowanymi niebezpiecznymi przedmiotami występującymi podczas działań związanych z zapewnianiem porządku publicznego przez Policję.
Policjantka rozmawiała z dziećmi również na temat zasad ruchu drogowego ponieważ są jego uczestnikami jako osoby piesze, rowerzyści czy pasażerowie samochodów. Dorosłych uczestników pikniku bardzo zainteresowała Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wielu mieszkańców naszego miasta jak i gminy oświadczyło, że funkcjonariusze policji pojawiają się teraz w różnych miejscach gdzie kontrolują prędkość czy patrolują wcześniej nienadzorowane miejsca przez co czują się bezpieczniej.
"Dzielnicowy bliżej nas" - lubawski dzielnicowy rozmawiał o bezpieczeństwie
W ramach „Dnia Bezpieczeństwa” w jednej z lokalnych firm w Lubawie odbyło się spotkanie dzielnicowego Komisariatu Policji w Lubawie mł. asp. Sławomira Kłosowskiego oraz oficera prasowego Komendy Powiatowej Policji w Iławie z pracownikami zakładu. Firma ta nie została wybrana przypadkowo. Zatrudniane są tam osoby dojeżdżające lub dochodzące do pracy także z okolicznych miejscowości i powiatów. Dlatego tematem przewodnim rozmowy było bezpieczeństwo osób pieszych oraz kierujących w ruchu drogowym.
Wykorzystując specjalnie przygotowaną na to spotkanie prezentację, policjanci omówili stan bezpieczeństwa na drogach powiatu iławskiego jak i nowomiejskiego. Zaprezentowali także wybrane przykłady zdarzeń drogowych oraz omówili sposoby unikania takich zdarzeń ponieważ każda kolizja, wypadek to suma różnych zdarzeń i wielu z nich można byłoby uniknąć. Policjanci apelowali o to, by każdy pieszy, także ten przemieszczający się w terenie zabudowanym nosił element odblaskowy. O zmroku pieszy z elementem odblaskowym widoczny jest nawet z odległości 150 m. Bez odblasku zaledwie z 30-40 m.
Polskie prawo mówi o tym, że każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Za niestosowanie się do przepisów niechroniony uczestnik ruchu może zostać ukarany mandatem do stu złotych.
W trakcie spotkania dzielnicowy przybliżył zebranym również ideę Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Omówił w sposób praktyczny zasady korzystania z aplikacji zachęcając do aktywnego korzystania z "Mapy”. Policjant podkreślił przy tym jak ważne jest partnerstwo i wspólnie podejmowane działania na rzecz podniesienia poczucia bezpieczeństwa. Każdy uczestnik spotkania otrzymał ulotki dotyczące KMZB oraz kieszonkowe kalendarze przypominające o bezpiecznej jeździe samochodem. Mł. asp. Sławomir Kłosowski omówił również aplikację „Moja Komenda”, która ułatwia kontakt z dzielnicowym.
(JK/TM)