Pisz: Dzielnicowy cały czas w kontakcie
Na terenie powiatu piskiego służbę pełni 10 dzielnicowych. Każdy z nich posiada służbowy telefon komórkowy, dzięki czemu kontakt obywatela z policjantem „pierwszego kontaktu” jest łatwiejszy. Zdarza się jednak, że dzielnicowy nie może odebrać telefonu komórkowego. Wówczas rozmowa zostanie automatycznie przekierowana do oficera dyżurnego, który postara się pomóc obywatelowi.
W powiecie piskim służbę pełni 10 dzielnicowych. Czterech z nich pracuje w Komendzie Powiatowej Policji w Piszu i po dwóch w Komisariatach Policji w Białej Piskiej, w Orzyszu i w Rucianem – Nidzie. Każdy z nich posiada służbowy telefon komórkowy. W ten sposób łatwiej skontaktować się z policjantem „pierwszego kontaktu”.
Numery telefonów dzielnicowych z całego powiatu piskiego oraz podległe im rejony służbowe dostępne są na stronie internetowej KPP Pisz. W ostatnim czasie sylwetki tych policjantów prezentowane były także na łamach lokalnej prasy w ramach plebiscytu na „Najpopularniejszego Dzielnicowego Powiatu Piskiego”. Przypomnijmy, że jego rozstrzygnięcie nastąpiło 17 marca 2017 roku podczas wojewódzkiej konferencji „Dzielnicowy bliżej nas”, która odbyła się w Piszu. Zwycięzcą konkursu został asp. Sebastian Ferdyn – dzielnicowy z Komisariatu Policji w Rucianem – Nidzie.
Nie zawsze dzielnicowy może odebrać dzwoniący telefon, czasami nie pozwalają mu na to wykonywane obowiązki służbowe. Bywa też, że policjant jest na urlopie, zwolnieniu lekarskim, bądź ma dzień wolny.
Dbając o to, aby obywatel uzyskał niezbędną mu pomoc lub informację w sytuacji, kiedy dzielnicowy nie będzie odbierał telefonu, rozmowa automatycznie przekierowana zostanie do oficera dyżurnego piskiej komendy. Policjant ten poinformuje dzwoniącego, kiedy konkretny dzielnicowy będzie w pracy lub udzieli informacji, który policjant go zastępuje. W razie potrzeby skieruje do obywatela innego funkcjonariusza.
Kontakt z „policjantem pierwszego kontaktu” możliwy jest także dzięki aplikacji mobilnej „Moja komenda”. To bardzo łatwa w obsłudze mobilna wyszukiwarka dzielnicowych. Pozwala ona jednym kliknięciem ustalić kontakt do swojego dzielnicowego. Wystarczy wpisać adres, aby sprawdzić, który funkcjonariusz odpowiada za dany rewir. Aplikacja umożliwia wyszukiwanie każdego dzielnicowego w Polsce. Możemy go także wyszukać po ich imieniu lub nazwisku. Aby połączyć się z funkcjonariuszem wystarczy jedno kliknięcie. Aplikacja „Moja komenda” zawiera również bazę teleadresową wszystkich komend i komisariatów w Polsce. Działa ona także w trybie offline- bez dostępu do internetu.
Wszystko po to, by „dzielnicowy był bliżej nas”.
Af/kw