Iława, Ostróda: Policjanci rozmawiali z młodzieżą szkolną na temat zagrożeń i odpowiedzialności karnej
Co to jest cyberprzemoc oraz jakie konsekwencje niesie za sobą? Na czym polega demoralizacja? Czym są czyny karalne? Jaką odpowiedzialność prawną ponoszą nieletni? To tematy spotkań z młodzieżą szkolną, w jakich udział biorą policjanci.
Ostróda
W Zespole Szkół w Samborowie odbyło się spotkanie w ramach działalności profilaktyczno-edukacyjnej prowadzonej przez Komendę Powiatową Policji w Ostródzie. Z młodzieżą spotkał się dzielnicowy oraz policjantka z wydziału do spraw nieletnich i patologii. Głównym tematem pogadanki była odpowiedzialność karna nieletnich za czyny karalne. Policjanci wyjaśniali młodzieży zagadnienia związane z przestępczością nieletnich, omówili pojęcia czynu karalnego i wskazali najczęstsze zjawiska demoralizacji wśród młodzieży.
Podczas spotkania policjanci wyjaśniali kiedy zachowanie młodego człowieka może spowodować konflikt z prawem. Funkcjonariusze omówili po krótce zasady wynikające z kodeksu karnego oraz wykroczeń a także tłumaczyli na czym polega postępowanie karne. Funkcjonariusze przestrzegali przed podejmowaniem nieprzemyślanych decyzji, które mogą dla młodego człowieka skończyć się przykrymi konsekwencjami oraz wyjaśniali, że normy prawne mają za zadanie przede wszystkim ochronę człowieka i jego dóbr przed bezprawnymi atakami. Z drugiej zaś strony podkreślali, że nieznajomość prawa nie zwalnia nas przed odpowiedzialności. Policjanci przestrzegali również młodych ludzi przed korzystaniem z „atrakcyjnych ofert pracy” za granicą wyjaśniając , że wielu z nich pada w ten sposób ofiarami „handlu ludźmi”.
Iława
Policjantka z iławskiej komendy przeprowadziła cykl spotkań z uczniami Samorządowego Gimnazjum nr 2 w Iławie, na których poruszony był temat podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Młodzież często nieświadomie umieszcza w sieci informacje dotyczące pracy rodziców, szkoły lub swojego miejsca zamieszkania. Nie wiedząc, że dane te mogą wykorzystać złodzieje do tego, by sprawdzić, czy nie jesteśmy na wakacjach lub jakim samochodem przywożą nas rodzice do szkoły. Podczas spotkania policjantka omówiła jak zagrożona jest nasza prywatność w sieci oraz co oznacza często używane w obecnych czasach słowo „cyberprzemoc”. Opowiedziała przy tym o kilku przykładach ze swojej pracy, obrazujących jak często z pozoru niewinne żarty prowadziły do nieszczęść, za które ktoś później odpowiadał przed sądem.
Komendę Powiatową Policji w Iławie odwiedzili uczniowie czterech klas Szkoły Podstawowej nr 4 w Iławie. Funkcjonariusze wspólnie z młodzieżą rozpoczęli cykl spotkań dotyczących odpowiedzialności karnej nieletnich. Uczniowie dowiedzieli się jak klasyfikowane są różne działania naruszające prawo i jaka grozi za nie kara, co to jest demoralizacja i jakie środki wychowawcze i poprawcze mogą być zastosowane wobec osoby nieletniej. Na koniec spotkania wszyscy razem przypomnieli sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa korzystając z plansz edukacyjnych „Bezpieczna droga do szkoły” oraz „Bezpieczne Dziecko”, które zostały zakupione przez Starostwo Powiatowe w Iławie oraz Urząd Gminy Iława.
(JK/JK/TM)