Olsztyn: Wyjaśniają okoliczności wypadków
W ciągu jednego dnia na ulicach Olsztyna doszło do trzech poważnych wypadków drogowych, w których pokrzywdzeni to piesi. W jednym przypadku sprawcą okazał się rowerzysta, w dwóch innych kierowcy samochodów. Policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu o przestrzeganie przepisów drogowych oraz częstsze korzystanie z zasady ograniczonego zaufania.
Wczoraj (08.092016) na ulicach Olsztyna doszło do trzech poważnych wypadków drogowych z udziałem pieszych. Pierwszy miał miejsce na ul. Dworcowej około godz. 7:00. Z ustaleń policjantów wynika, że sprawcą zdarzenia był 14-letni rowerzysta, który jadąc chodnikiem najechał na 82-letnią kobietę. Piesza z urazem kręgosłupa została zabrana przez pogotowie do szpitala.
Do kolejnego wypadku doszło kilka minut po 16:00 na ul. Dąbrowszczaków. Jadąca hyundaiem mieszkanka Warszawy potrąciła na oznakowanym przejściu dla pieszych 16-letnią dziewczynę. Również w tym przypadku obrażenia pieszej okazały sie poważne. Ze złamana ręką dziewczyna została przetransportowana do szpitala.
Podobnie wyglądała sytuacja około godziny 17:00 na ul. Zientary-Malewskiej. Tam równiez kierowca osobówki potrącił na pasach pieszą. Mężczyzna jechał w kierunku ul. Limanowskiego pod prąd. Na miejscu pracowali nie tylko policjanci, ale również załoga pogotowia, która przewiozła dziewczynę do szpitala ze złamanym żebrem.
We wszystkich trzech przypadkach policjanci sporządzili dokumentację procesową. Za spowodowanie wypadku drogowego grozi kara nawet 3 lat więzienia.
Policjanci przypominają jak ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności przy dojeżdżaniu do miejsc gdzie znajdują się przejścia dla pieszych. Są to przede wszystkim okolice skrzyżowań, gdzie kierowcy często zapominają że zielone światło pali się nie tylko dla nich. W tym czasie piesi i rowerzyści mają pierszeństwo.
Przypominamy!
Prawa i obowiązki rowerzysty
Zgodnie z art. 33 Kodeksu Drogowego:
1. Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.(...)
2. Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.
3. Kierującemu rowerem lub motorowerem zabrania się:
• jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, z zastrzeżeniem ust. 3a;
• jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach
• czepiania się pojazdów.
3a. Dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.
4. (uchylony)
5. Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:
• opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem
• szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów
• warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła), z zastrzeżeniem ust. 6.
6. Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
Jak widać, rowerzyści nie zawsze mogą poruszać się chodnikiem. Niestety wielu z nich łamie przepisy stwarzając zagrożenie dla pieszych. Warto jednak dodać, że piesi również wielokrotnie wykazują się nieznajomością prawa oraz ignorancją znaków pionowych oraz poziomych.
(MP/TM)