Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Olsztyn, Nowe Miasto Lub.: Pomogli osobom, którym zagrażało wychłodzenie

Reakcji dyżurnego monitoringu życie zawdzięcza 36-latek, który pijany zasnął na chodniku przy ul. Prostej w Olsztynie. W sytuacji zagrażającej życiu znalazł się także inny mężczyzna, który w ubiegłym tygodniu stracił dach nad głową i nie miał się gdzie podziać. Pomogli mu policjanci z Barczewa, którzy zabrali go do komisariatu a następnie przekazali do MOPS-u. Dzięki telefonowi mieszkanki Nowego Miasta Lub., od śmierci uchroniono nietrzeźwego bezdomnego. Mężczyzna noc spędził w komendzie Policji.

 

Pow. olsztyński

Do pierwszego zdarzenia doszło wczoraj około godziny 13.30. Do oficera dyżurnego Komisariatu Policji w Barczewie zadzwoniła osoba, która zgłosiła, że za sklepem spożywczym leży bezdomny, który może potrzebować pomocy. Na miejsce pojechał patrol i pogotowie. Mężczyzna z uwagi na niską temperaturę panująca na zewnątrz, a także brak mieszkania został zabrany przez policjantów do komisariatu, a następnie przekazany do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bartoszycach.  

Podobna sytuacja również wczoraj miała miejsce w Olsztynie. O godzinie 20.00 dyżurny miejskiego monitoringu zauważył, że na skrzyżowaniu ulic. Prosta - Kołłątaja leży mężczyzna. Na miejsce wysłał policjanta i strażnika miejskiego. Jak się okazało, 36-latek leżał na chodniku i był tak pijany, że nie był w stanie poruszać się o własnych siłach. Badanie wykazało ponad 4 promile alkoholu w jego organizmie. Z uwagi na brak możliwości zostawienia go samego w domu, został przewieziony do izby wytrzeźwień, gdzie spędził noc.

Nowe Miasto Lub.

Dzisiejszej nocy, gdy około godz. 1.00 do oficera dyżurnego nowomiejskiej policji zadzwoniła mieszkanka miasta, która widząc pijanego mężczyznę chodzącego po okolicy zaniepokoiła się o jego życie i zdrowie. Na zewnętrz było kilkanaście stopni mrozu. Na miejsce pojechali policjanci. Okazało się, że 38-letni bezdomny miał 3 promile alkoholu w organizmie. Dzisiejszą noc spędził w policyjnej celi.

Przypominamy:

Zimą policjanci wspólnie ze strażnikami miejskim podejmują wzmożone działania, aby udzielić pomocy każdemu, kto jej potrzebuje. Patrole sprawdzają miejsca, w których żyją osoby bezdomne, odwiedzają ich, szczególnie zimą namawiają do zamieszkania w placówkach socjalnych.

Ale pomóc może każdy, kto widzi człowieka będącego w trudnej sytuacji. To może być bezdomny, nietrzeźwy, albo człowiek chory. Nie traktujmy stereotypowo tych, którzy leżą na ulicy, przystanku. Każdemu należy się pomoc. Wystarczy zadzwonić na nr 112. Jeśli przekażemy dyspozytorowi wszystkie informacje - o miejscu, w którym znajduje się człowiek potrzebujący pomocy, jak się zachowuje, ten przyśle na miejsce właściwe służby.

W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Olsztynie uruchomiona została bezpłatna, całodobowa infolinia dla osób bezdomnych o numerze 0 800 165 320. To właśnie pod tym numerem telefonu osoby zainteresowane będą mogły uzyskać informacje na temat miejsc noclegowych, jadłodajni oraz punktów udzielania pomocy rzeczowej, finansowej, prawnej i medycznej na terenie całego województwa warmińsko - mazurskiego.

Red. af

 

Powrót na górę strony