Policjanci z Posterunku Policji w Pieckach odnaleźli mężczyznę w sytuacji zagrażającej jego życiu
Dzięki zaangażowaniu wielu osób oraz szybkiej pomocy udzielonej przez kierownika oraz dzielnicowego z Posterunku Policji w Pieckach 62-letni mężczyzna, który znajdował się w sytuacji zagrażającej jego życiu w związku z kryzysem emocjonalnym, trafił pod opiekę lekarską.
W czwartek (21.11.2024 r.) po południu do oficera dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Mrągowie zgłosił się członek rodziny mężczyzny, który miał opuścić miejsce zamieszkania we wtorek (19.11.2024 r.) i do czasu kontaktu zgłaszającej z policjantami nie powrócić. Z jej relacji wynikało, że zaginiony mężczyzna cierpi na poważną chorobę, a jego stan psychiczny wzbudził jej niepokój. Z uwagi na realną obawą o życie i zdrowie mężczyzny, do działań poszukiwawczych zostali zaangażowani mrągowscy policjanci, policjanci z Posterunku Policji w Pieckach, funkcjonariusze Oddziału Prewencji Policji w Olsztynie, przewodnicy psów wraz z psem tropiącym oraz strażacy z OSP w Nawiadach. Zaangażowane osoby sprawdzały potencjalne adresy na terenie gminy Piecki, gdzie mógł mężczyzna przebywać, jednak bezskutecznie. Funkcjonariusze również z powietrza za pomocą bezzałogowego statku powietrznego - drona z termowizją monitorowali pobliskie tereny w poszukiwaniu zaginionego.
Mł.asp. Piotr Balukiewicz - kierownik Posterunku Policji w Pieckach oraz asp.szt. Dariusz Dzierlatka- dzielnicowy PP w Pieckach, znając doskonale rejon służbowy oraz osoby na nim mieszkające, ustalili osobę, u której mógł zaginiony przebywać, jednak w mieszkaniu nikogo nie zastali. Intuicja ich jednak nie myliła i sprawdzili pobliskie budynki. W jednym z budynków gospodarczych policjanci odnaleźli zaginionego mężczyznę, który znajdował się w sytuacji zagrażającej jego życiu. Mężczyzna poinformował funkcjonariuszy o swoim kryzysie emocjonalnym oraz problemach zdrowotnych. Dzięki szybkiej reakcji, empatii oraz profesjonalnemu podejściu, policjantom udało się zapobiec tragedii. Na miejsce zostali wezwani ratownicy medyczni, którzy udzielili 62-latkowi niezbędnej pomocy, a następnie został przewieziony do szpitala, gdzie uzyskał specjalistyczną opiekę.
Nagranie przedstawia widok z drona.
Policjanci przypominają i apelują!
Jeżeli spotykasz kogoś i widzisz, że jest smutny, przygnębiony, jego zachowanie jest niepokojące i podejrzewasz, że chce zrobić sobie krzywdę, to zapytaj, jak możesz mu pomóc. Zadzwoń pod numer alarmowy 112 i postaraj się przekazać służbom lokalizację miejsca, w którym znajduje się ktoś potrzebujący pomocy. Pamiętaj, w takich sytuacjach ogromne znaczenie ma czas. Szukaj pomocy również w instytucjach pomocowych.
116 123 - bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny przez 7 dni w tygodniu w godz. 14.00–22.00
116 111 - bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu
800 108 108 - bezpłatny telefon wsparcia, czynny od poniedziałku do niedzieli (z wyjątkiem dni świątecznych) w godz. 14.00–20.00
121 212 - bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu.
(pk/kh)