Wszyscy wspólnie możemy zapobiegać tragediom
Prawidłowe i skuteczne współdziałanie służb przyczynia się do wzrostu poziomu bezpieczeństwa na wodach i terenach przywodnych. Jednak nawet najlepsza praca funkcjonariuszy nie pomoże, jeśli w głowach turystów brakuje zdrowego rozsądku. Dlatego Wojewoda Warmińsko-Mazurski, policjanci, strażacy i ratownicy wodni wspólnie zaapelowali do osób przebywających na wodach Warmii i Mazur o zachowanie rozwagi i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.
„Wspólnie możemy zapobiegać tragediom i zapewnić, że każdy dzień nad wodą będzie radosny i bezpieczny” – powiedział w poniedziałek (05.08.2024) Radosław Król Wojewoda Warmińsko-Mazurski. Te słowa – skierowane do mieszkańców i turystów przebywających na Warmii i Mazurach - padły podczas spotkania, na którym wspólnie z insp. Mirosławem Elszkowskim, Warmińsko-Mazurskim Komendantem Wojewódzkim PSP nadbryg. Michałem Kamienieckim oraz Prezesem MOPR Jarosławem Sroką, za pośrednictwem mediów przekazane zostały ważne informacje, dotyczące aktualnej sytuacji w regionie oraz planów na najbliższy czas.
Uczestnicy spotkania zwrócili się do mieszkańców i turystów z apelem o zachowanie ostrożności nad wodą. Podkreślona została niepokojąco rosnąca liczba utonięć w regionie. Od początku sezonu wodnego życie w akwenach Warmii i Mazur straciły już 33 osoby.
Z apelem do mieszkańców i turystów zwrócił się Radosław Król Wojewoda Warmińsko-Mazurski:
Kamizelki ratunkowe, znane również jako kapoki, są niezbędnym elementem wyposażenia każdego, kto planuje korzystać z jezior, rzek czy morza. Dlatego apeluję do wszystkich mieszkańców i turystów: niezależnie od wieku, umiejętności pływackich czy warunków pogodowych, zawsze zakładajcie kamizelki ratunkowe. Wasze bezpieczeństwo jest najważniejsze. Wspólnie możemy zapobiegać tragediom i zapewnić, że każdy dzień nad wodą będzie radosny i bezpieczny.
Jak podkreślił insp. Mirosław Elszkowski Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie, głównymi grzechami osób korzystających z uroków wypoczynku nad wodą, jest jego łączenie z alkoholem i bezsensowną i niepotrzebną brawurą.
Warmińsko-mazurscy policjanci od początku maja do końca lipca na wodach i terenach przywodnych przeprowadzili 1060 interwencji, przeprowadzili 1307 kontroli jednostek pływających i podobną liczbę kontroli trzeźwości, ujawniając 51 osób korzystających pod wpływem alkoholu ze sprzętów pływających oraz 1200 wykroczeń popełnianych na wodach. Policjanci w tym czasie uczestniczyli też w 18 akcjach ratunkowych oraz działaniach poszukiwawczych.
Podczas konferencji Wojewoda ogłosił także konkurs dla podmiotów uprawnionych do wykonywania ratownictwa wodnego. Celem konkursu jest wsparcie zadań publicznych w zakresie ratownictwa i ochrony ludności. Przeznaczono na to 500 000 zł, które mają wspierać działania ratownicze, utrzymanie sprzętu oraz szkolenie ratowników wodnych. Oferty można składać do 26 sierpnia 2024 roku.
(tm)