Policjanci wynieśli kobietę z płonącego budynku
Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie wynieśli 87-letnia kobietę z domu, w którym wybuchł pożar. Na jego miejsce jako pierwsi dotarli st. post. Jakub Chwesiuk i st. post. Kamil Polak. Przed przyjazdem strażaków, bez chwili zawahania, wbiegli do budynku i ewakuowali schorowaną kobietę, która nie była w stanie wyjść na zewnątrz o własnych siłach. Komendant Powiatowy Policji w Szczytnie insp. Radosław Drach wyróżnił swoich podwładnych i podziękował im za działanie zgodne ze słowami roty ślubowania.
Po raz kolejny funkcjonariusze ze szczycieńskiej jednostki udowodnili, że w każdej sytuacji odważą się ratować ludzkie życie, nawet z narażeniem własnego – zgodnie ze słowami roty ślubowania, które złożyli po wstąpieniu w szeregi formacji.
Tak też było w nocy z wtorku na środę (13/14.02.2024 r.) po godz. 1:00, kiedy oficer dyżurny szczycieńskiej jednostki otrzymał zgłoszenie, które wskazywało na poważne zdarzenie. W miejscowości Kowalik w domu jednorodzinnym wybuchł pożar. Na miejsce zostali skierowani policjanci szczycieńskiej patrolówki – st. post. Jakub Chwesiuk i st. post. Kamil Polak. Mundurowi byli na miejscu jeszcze przed przyjazdem strażaków. Na posesji policjanci zastali jedną z mieszkanek domu, która powiedziała im, że w płonącym budynku została jej schorowana mama, która ze względu na rozprzestrzeniający się ogień i zadymienie, nie mogła samodzielnie go opuścić.
Policjanci bez chwili zawahania wspólnie z wnukiem uwięzionej 87-latki ruszyli na pomoc. Kobieta została wyniesiona na zewnątrz, gdzie była już bezpieczna i policjanci mogli udzielić jej pierwszej pomocy. 87-latka została przekazana pod opiekę ratowników medycznych, a następnie została przewieziona szpitala. Dzięki natychmiastowej i właściwej ocenie sytuacji policjanci, ryzykując własne życie, zapobiegli tragedii.
Komendant Powiatowy Policji w Szczytnie insp. Radosław Drach wyróżnił policjantów i pogratulował st. post. Jakubowi Chwesiukowi i st. post. Kamilowi Polakowi postawy godnej funkcjonariusza Polskiej Policji. Komendant podkreślił, że dzięki odwadze i zachowaniu zgodnym ze słowami roty ślubowania, kobieta została uratowana i nie odniosła poważniejszych obrażeń w wyniku pożaru.
Pomagamy i chronimy!
Dołącz do nas!
Służba w Policji daje to, czego nie oferuje wykonywanie wielu innych zawodów. To co wyróżnia służbę w Policji od innych służb mundurowych, to możliwość jej pełnienia w miejscu zamieszkania lub bardzo blisko niego, a to ze względu na liczbę i rozmieszczenie jednostek policji. Na Warmii i Mazurach w każdym z 19 powiatów funkcjonuje komenda powiatowa oraz podległe jej komisariaty i posterunki policji.
Praca w policyjnym mundurze to możliwość niesienia pomocy ludziom i zwierzętom oraz ratowanie mienia i ściganie przestępców. To możliwość rozwoju różnych umiejętności: technicznych, fizycznych czy interpersonalnych. To praca przy wykonywaniu różnych zadań. To służba za kierownicą radiowozu, na motorze, na łodzi, współpraca ze zwierzętami, praca „pod przykrywką”, rozwiązywanie niewyjaśnionych spraw, szukanie śladów w laboratorium, ciągłe staranie się o to, by być jeden krok przed przestępcami, by w końcu ich dopaść. To także współpraca z lokalną społecznością, troska o bezpieczeństwo dzieci i seniorów, bycie wsparciem dla osób, które tego potrzebują. To służba, która każdego dnia może przynosić inne zadania i przynosi satysfakcję z ich zrealizowania.
Aktualnie początkujący policjanci, po pozytywnym ukończeniu kursu podstawowego mogą liczyć na miesięczne uposażenie w wysokości około 4900 zł netto („na rękę”, przed ukończeniem 26 roku życia). Policja oferuje również korzystne warunki socjalne, nagrody finansowe, płatne nadgodziny, zasiłki i dofinansowania m.in. do wypoczynku oraz kosztów dojazdu i zamieszkania.
Zastanawiasz się nad wstąpieniem do Policji?
Pierwszy krok w tym kierunku możesz wykonać bez wychodzenia z domu. Spełniając oczekiwania kandydatów, umożliwiona została możliwość złożenia dokumentów aplikacyjnych nie tylko podczas osobistej wizyty w Sekcji Doboru KWP w Olsztynie, ale też za pośrednictwem poczty tradycyjnej oraz elektronicznej. Można to robić przez cały rok, bez względu na planowane terminy przyjęć. Im szybciej, tym większa szansa na to, że procedura rekrutacyjna zostanie zakończona przed jednym z planowanych terminów przyjęć. W tym roku zostały one zaplanowane jeszcze na: 4 marca, 24 kwietnia, 8 lipca, 9 września, 30 października, 30 grudnia.
Więcej informacji na temat procesu rekrutacji do Policji można przeczytać na stronie https://warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ol/praca/rekrutacja-do-sluzby-w/489,Rekrutacja-do-sluzby-w-Policji.html
(ep/tm)