Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Śmiertelnie groźne niskie temperatury

Niskie zimowe temperatury stanowią realne śmiertelne zagrożenie dla osób, które pozostają w kryzysie bezdomności lub z jakiegoś innego powodu znajdą się na zewnątrz bez odpowiedniej ochrony. Wtedy jedynym co im może pomóc przetrwać, jest reakcja innych osób. Takiej reakcji niestety zabrakło w przypadku 73-latka z powiatu giżyckiego. Nie bądź obojętny! Jeden telefon może uratować życie. Policjanci reagują na każdy sygnał, jaki do nich dotrze w sprawie osoby zagrożonej wychłodzeniem.

W okresie zimowym policjanci prowadzą wzmożone działania mające na celu kontrolę miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne i inne potrzebujące pomocy oraz schronienia w związku z obniżającą się temperaturą. Mowa przede wszystkim o osobach bezdomnych, schorowanych, starszych oraz tych znajdujących się pod wpływem alkoholu i przebywających na zewnątrz.

W miniony weekend policjanci kilkukrotnie interweniowali w sprawie osób narażonych na wychłodzenie. Wiele razy do takich interwencji dochodzi w wyniku informacji od świadków.

Bartoszyce

W nocy z piątku na sobotę (05/06.01.2024.) do policjantów dotarła informacja, że na jednej z ulic Bartoszyc na ławce śpi mężczyzna. O tej sytuacji zawiadomił świadek, który zaniepokojony losem drugiego człowieka zadzwonił na nr 112 z prośbą o pomoc. Policjanci we wskazanym miejscu zastali pijanego 60–latka bez stałego miejsca zamieszkania. Mężczyzna leżał na ziemi przy ławce. Był tak pijany, że nie mógł chodzić o własnych siłach. Policjanci zatrzymali mężczyznę, który po badaniach lekarskich trafił do wytrzeźwienia w policyjnej celi.

Ełk

W sobotę w nocy (06.01.2024r.) zaniepokojona kobieta poprosiła policjantów o pomoc. Zauważyła chodzącą po mieście starszą osobę, której zachowanie wskazywało no to, że jest zagubiona. Kontakt z nią był utrudniony, dlatego wezwał na miejsce funkcjonariuszy. Napotkana starsza kobieta wypowiadała się chaotycznie, nie wiedziała gdzie mieszka, ani co robi nocą sama w mieście. Nie miała przy sobie dokumentów. Ubrana była nieadekwatnie do pogody, na nogach miała kapcie. Policjanci znaleźli u niej w torebce notatnik z numerem telefonu do syna i zaopiekowali się kobietą do czasu jego przyjazdu. Okazało się, że 77-latka ma problemy z pamięcią, wyszła z domu i zagubiła się w mieście. Mimo mroźnej pogody, dzięki telefonowi od mieszkanki ta historia zakończyła się pomyślnie. Warto przy tej okazji zwrócić uwagę na osoby starsze i chore, by zadbać o ich bezpieczeństwo. Starsze osoby bardzo łatwo mogą stracić orientację w terenie, zabłądzić i znacznie się oddalić. Z uwagi na to, dobrą praktyką jest zrobienie naszywek lub umieszczenie w kieszeniach odzieży karteczek z adresem lub numerem telefonu opiekuna.

Iława

W piątek (05.01.2024 r.) kilka minut przed godziną 20:00 do oficera dyżurnego iławskiej jednostki policji zadzwoniła kobieta, która oświadczyła, że na ławce na przystanku autobusowym śpi mężczyzna, a jest bardzo zimno. Funkcjonariusze natychmiast pojechali na miejsce. Policjanci potwierdzili informację okazało się, że mężczyzna był już wychłodzony, a jego życie było zagrożone.  Mężczyzna został przetransportowany do ośrodka dla osób bezdomnych.

Olsztyn

W nocy z soboty na niedziele (6/7.01.2024) oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie o mężczyźnie śpiącym w wiacie śmietnikowej na jednym z osiedli w mieście. Na miejsce został wysłany policyjny patrol, który zastał wskazanego 63-latka. Okazało się, że jest on bezdomny i nie ma gdzie się udać w bezpieczne miejsce. Z uwagi na utrzymującą się niską temperaturę został on przewieziony do schroniska dla bezdomnych, gdzie w cieple spędził noc.
W niedzielę (07.01.2024) wieczorem policjanci interweniowali wobec nietrzeźwego pasażera autobusu komunikacji publicznej, który nie chciał opuścić pojazdu. Okazało się, że 42-latek jest również osobą bezdomną i potrzebującą schronienia. Ze względu na stan upojenia alkoholowego mężczyzny –  w jego organizmie krążyło ponad 2,5 promila alkoholu – został on  przewieziony do izby wytrzeźwień.

Pisz

W sobotę (06.01.2024 r.) około godz. 17:00 pewna kobieta powiadomiła telefonicznie o wychłodzonym nieprzytomnym mężczyźnie, leżącym na trawniku za sklepem w Piszu. Na miejsce natychmiast przyjechały służby ratunkowe, w tym policjanci. Funkcjonariusze ustalili, że jest to 62-letni mieszkaniec Pisza. Wychłodzony mężczyzna zabrany został do szpitala.

Szczytno

W poniedziałkowy ranek (08.01.2024 r.) oficer dyżurny szczycieńskiej jednostki otrzymał zgłoszenie o leżącym mężczyźnie na klatce schodowej w jednym z bloków w Szczytnie. Funkcjonariusze, którzy przybyli na miejsce zauważyli leżącego mężczyznę przykrytego kocem. 40-latek powiedział mundurowym, że jest osobą bezdomną. Zauważył uchylone drzwi od klatki schodowej i wszedł, aby się ogrzać. Policjanci poinformowali mężczyznę o miejscach, w których może uzyskać miejsce noclegowe, a także pomoc finansową i ciepły posiłek.

Giżycko

Niestety nie za każdym razem pomoc dociera na czas. Dyżurny giżyckiej komendy został powiadomiony o zgonie 73–letniego mieszkańca gminy Kruklanki. Po przyjeździe, na miejsce policjanci ustalili, że 73–latek ostatni raz był widziany przez swojego brata w piątek (05.01.2023 r.) około godz. 12:00. Dwa dni później brat mężczyzny znalazł go w pobliżu posesji, leżącego w śnieżnej zaspie. Ponadto ustalono, że mężczyzna wcześniej spożywał alkoholu i wyszedł z domu do sąsiada, do którego jednak nie dotarł. Obecny na miejscu lekarz stwierdził zgon z wychłodzenia.

Nie bądź obojętny! Reaguj!

Apelujemy do wszystkich, by reagowali na osoby nietrzeźwe lub nieporadne przebywające na mrozie oraz na osoby bezdomne. Zgłaszajmy odpowiednim służbom miejsca ich przebywania. Klatki schodowe, domki letniskowe czy piwnice, nie są odpowiednim miejscem na przeczekanie zimy.

Pamiętajmy, że osoby będące pod wpływem alkoholu szybciej tracą ciepło i mogą zamarznąć. Szczególnej uwagi wymagają także osoby starsze i schorowane. Bardzo niska temperatura i trudne warunki pogodowe, mogą okazać się dla nich barierą nie do pokonania. Warto upewnić się, czy nie potrzebują oni pomocy w codziennych czynnościach, takich jak chociażby zakupy. O takiej sytuacji sąsiada czy znajomego możemy również powiadomić właściwy ośrodek pomocy społecznej.

W każdym pilnym przypadku zagrożenia życia lub zdrowia należy wykonać telefon na numer alarmowy i wezwać pomoc. Korzystajmy również z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa: https://warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ol/mapa-zagrozen-bezpiecze/24497,dok.html. Z listy dostępnych oznaczeń w aplikacji należy wybrać „Osoba bezdomna wymagająca pomocy”, a następnie nanieść znacznik na konkretne miejsce na mapie. Cała procedura jest niezwykle prosta. Można dodatkowo dodać krótki opis lub załączyć zdjęcie lub film. Policjanci odbiorą taki sygnał i sprawdzą, czy nikt we wskazanym rejonie nie potrzebuje pomocy.

(aj/asz/ich/tm)

  • Radiowóz i szopa w tle w zimowej aurze
    Policjanci na miejscu kontroli
Powrót na górę strony