Bezpieczeństwo na drogach to nasza wspólna sprawa. Stop agresji drogowej!
W 2018 roku, czyli pierwszym roku funkcjonowania warmińsko-mazurskiej skrzynki mailowej „Stop Agresji Drogowej”, na jej adres wpłynęło 197 zgłoszeń. Pięć lat później ta liczba była już zdecydowanie większa i przekroczyła 1000. Dzięki tym zgłoszeniom piraci drogowi oraz kierowcy, którzy w rażący sposób lekceważyli przepisy i zasady bezpiecznej jazdy mogli ponieść konsekwencje swojej lekkomyślności i stworzenia zagrożenia na drodze.
Trudno ocenić, co kieruje osobami, które swoją frustrację i chęć udowodnienia wyższości nad innymi wyładowują agresją. Dotyczy to również kierowców, którzy zapominają, że każdy kierujący czy pieszy jest równoprawnym użytkownikiem drogi. Obowiązują ich te same przywileje jak również obowiązki uregulowane przepisami kodeksu drogowego. Żaden z nich nie jest szeryfem, który ma prawo samodzielnie wymierzać sprawiedliwość lub wprowadzać swoje porządki na drodze.
Do najczęstszych zachowań kierowców, które wypełniają znamiona agresji drogowej należą m.in. nieprawidłowe wyprzedzanie lub jego utrudnianie, tamowanie ruchu i celowe wyhamowywanie innych kierowców, wymuszanie pierwszeństwa i utrudnianie włączania się do ruchu, jazda „na zderzaku”, nieuzasadnione używanie świateł i sygnałów dźwiękowych, nieustępowanie pierwszeństwa pieszym oraz wulgarne odzywki, czy nawet bezpośrednia agresja fizyczna.
Przypominamy, że każdy uczestnik ruchu drogowego ma takie same prawa i obowiązki. Każdy kierowca jest zobowiązany do przestrzegania przepisów w takim samym zakresie, bez względu na posiadany staż za kierownicą i predyspozycje do kierowania pojazdami. Kierowcy próbujący „wymierzyć sprawiedliwość” samodzielnie na drodze, mogą się narazić na odpowiedzialność karną. Dlatego rozstrzygnięcie sytuacji konfliktowych lepiej zostawić profesjonalistom.
W tym celu w 2018 roku zostały utworzone specjalne skrzynki mailowe, na które świadkowie agresji drogowej lub rażącego łamania przepisów ruchu drogowego mogą przesyłać informacje o takich zdarzeniach.
Jest to narzędzie, z którego z każdym rokiem korzystało coraz więcej osób. W pierwszym roku funkcjonowania skrzynki na Warmii i Mazurach, na adres stopagresjidrogowej@ol.policja.gov.pl wpłynęło 197 zgłoszeń. Rok później 306, a w kolejnych latach ta liczba rosła, osiągając w 2023 roku 1055 zgłoszeń. Każde z nich zostało przeanalizowane przez policjantów i skierowane do dalszego rozpatrzenia we właściwych jednostkach powiatowych i miejskich. Policjanci po ustaleniu sprawcy wykroczenia wyciągali wobec niego stosowne konsekwencje, a takimi mogły być: nałożenie mandatu karnego i punktów karnych, zatrzymanie uprawnień lub skierowanie sprawy do sądu z wnioskiem o ukaranie kierowcy.
Poniższy film składa sie z nagrań pochodzących z kamerek samochodowych, za pomocą których kierowcy nagrali wykroczenia popełniane przez innych kierowców w ruchu drogowym.
Bezpieczeństwo na drogach to nasza wspólna sprawa!
Jeżeli byłeś świadkiem niebezpiecznego zachowania na drodze, chcesz aby kierowca został pociągnięty do odpowiedzialności - zapoznaj się z procedurą zgłaszania takiego zdarzenia na naszej stronie: https://warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ol/o-nas/struktura/wydzial-ruchu-drogoweg/stop-agresji-drogowej/1738,STOP-agresji-drogowej.html
„Stop agresji drogowej” - widziałeś agresywne i niebezpieczne zachowanie za kierownicą? Poinformuj o tym najbliższą jednostkę policji. Nagrania z zapisem nieprawidłowych zachowań można również przesyłać mailowo na adres: stopagresjidrogowej@ol.policja.gov.pl.
(tm)