Dzięki reakcji świadków otrzymali pomoc
Mróz i obojętność to zabójcze połączenie. Dlatego tak ważna jest reakcja na osoby, które przebywają na mrozie w okolicznościach, które mogą doprowadzić do wychłodzenia. Właśnie w takich sprawach interwencje podejmowali m.in. policjanci z Ełku, Gołdapi i Pisza. A to wszystko dzięki reakcji świadków, którzy powiadomili służby o osobach, które zauważyli.
Ełk
Policjanci z Ełku interweniowali wobec mężczyzny, który nocą zasnął na przystanku. Około godziny 03:00 w sobotę (02.12.2023r.) zatroskana mieszkanka zadzwoniła z informacją, że boi się o nietrzeźwego mężczyznę, ponieważ panuje ujemna temperatura, a on śpi na ławce. To był ważny telefon. Dzięki temu mężczyzna został bezpiecznie doprowadzony przez policjantów do miejsca zamieszkania i przekazany pod opiekę bliskim. Nie wymagał pomocy medycznej.
Gołdap
W piątek (01.12.2023r.) około godziny 15:00 pewien gołdapianin wykazał się wzorową postawą i widząc mężczyznę śpiącego na ławce w parku, natychmiast zareagował i zadzwonił pod numer alarmowy. Policjanci, którzy przybyli na miejsce udzielili pomocy 47-latkowi i odwieźli go do miejsca zamieszkania. Bezinteresowne zainteresowanie oraz właściwa reakcja świadka uchroniła mężczyznę przed wychłodzeniem
Pisz
Postawą godną naśladowania wykazał się też 33-letni mieszkaniec Pisza. W sobotę (02.12.2023) przed godz. 23:00 zauważył na Pl. Daszyńskiego w Piszu mężczyznę śpiącego na ławce. Kiedy go obudził człowiek ten miał problemy z utrzymaniem równowagi i trudności z logicznym mówieniem. Bardzo wyraźnie czuć było od niego alkohol. 33-latek nie pozostawił mężczyzny samemu sobie tylko zadziałał. Zadzwonił na numer alarmowy 112. Na miejsce przyjechali policjanci. Ustalili dane personalne nietrzeźwego mężczyzny. Był to 51-letni mieszkaniec Pisza. Z uwagi na realne zagrożenie jego życia i zdrowia zabrany został do policyjnego aresztu do czasu wytrzeźwienia.
Nie bądź obojętny! Reaguj!
W okresie mrozów nie bądźmy obojętni na los osób potrzebujących pomocy. Każdy taki sygnał będzie przez nich sprawdzony. Informacje można przekazywać na numer alarmowy 997 lub 112. W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Olsztynie uruchomiona została bezpłatna, całodobowa infolinia dla osób bezdomnych o numerze 0 800 165 320.
Mróz jest śmiertelnym zagrożeniem dla osób pozostających w kryzysie bezdomności. Doskwiera im brak odpowiedniej odzieży, suchego schronienia i ciepłego posiłku. Policjanci przez cały okres chłodów sprawdzają miejsca, w których mogą gromadzić się takie osoby potrzebujące pomocy, której sami nie są w stanie sobie zorganizować. Jednak policjanci nie wiedzą o wszystkich takich miejscach i takich osobach. Dlatego tak ważna jest empatia ze strony innych i informacja przekazana do właściwych służb. Można ją przekazać za pośrednictwem numeru alarmowego 112 lub Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Każdy może przekazać służbom informację o takim miejscu za pośrednictwem numeru alarmowego 112 lub Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, do czego gorąco zachęcamy. Dzięki temu osoby pozostające w kryzysie bezdomności mają szansę na otrzymanie pomocy!
Link do KMZB: https://www.policja.pl/pol/mapa-zagrozen-bezpiecze/33880,dok.html
(akdn/md/asz/tm)