Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjni wywiadowcy – są skuteczni, choć ich nie widać

Głównym zadaniem funkcjonariuszy policyjnych wywiadowców jest zwalczanie i zatrzymywanie sprawców przestępstw oraz wykroczeń. W swojej codziennej służbie patrolują ulice „w cywilkach”, wykorzystując do tego nieoznakowane radiowozy policyjne, dzięki czemu są w stanie w sposób niezauważalny dbać o bezpieczeństwo mieszkańców. Służbę pełnią przeważnie wieczorem lub nocą. Zostali do tego wytypowani spośród funkcjonariuszy pionów prewencyjnego i kryminalnego. Tylko w ostatnich dniach olsztyńscy wywiadowcy zatrzymali sześć osób mających związek z przestępstwami narkotykowymi i drogowymi.

Większość policjantów służbę pełni w umundurowaniu. Są jednak też tacy, którzy mundur zakładają od święta. To m.in. ci policjanci, którzy mają za zadanie działać z ukrycia, potocznie zwani „wywiadowcami”, tacy jak ci pełniący służbę w Zespole Wywiadowczym Ogniwa Patrolowego Wydziału Zabezpieczenia Miasta Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. W ubiegłą środę (06.09.2023) podczas patrolowania uliczek w Parku Centralnym zauważyli w zaroślach dwóch mężczyzn. Obaj na widok przyglądających się im funkcjonariuszy zaczęli się nerwowo zachowywać. Policjanci postanowili sprawdzić co jest powodem ich nietypowej reakcji. Przy jednym z mężczyzn, 20-latku, znaleziono woreczki strunowe z zawartością brunatnego suszu roślinnego oraz ze zbrylonymi substancjami w rożnych kolorach. Ze wstępnych ustaleń wynika, że zabezpieczono marihuanę, tabletki MDMA oraz mefedron, które przekazano do dalszych badań laboratoryjnych. 20-latek usłyszał już zarzut posiadania środków odurzających.
W piątek (08.09.2023) uwagę policyjnych wywiadowców na jednej z olsztyńskich ulic przykuł inny młody mężczyzna, który również zachowywał się podejrzanie na ich widok. Policjanci postanowili go wylegitymować. Młodym mężczyzną okazał się 16-letni mieszkaniec Olsztyna. W trakcie czynności przy nastolatku policjanci znaleźli metalowy pojemnik, w którym znajdowała się marihuana. Ostatecznie 16-latek został przekazany opiekunom i wkrótce jego sprawą zajmie się sąd rodzinny i nieletnich.

Tego samego dnia policyjni wywiadowcy zatrzymali kolejną osobę, przy której znaleźli nielegalne substancję – susz roślinny. Wstępne badania wykazały, że jest to marihuana. 18-latkowi został przedstawiony zarzut posiadania narkotyków.

Również w piątek, olsztyńscy policjanci postanowili postanowili zatrzymać do kontroli osobówkę wyjeżdżającą z parkingu przy ul. Mochanckiego. Kierujący autem nie reagował na sygnały dźwiękowe i świetlne wzywające go do zatrzymania się, wręcz przeciwnie – przyśpieszył. Mężczyzna kontynuował swoją ucieczkę ulicami Olsztyna, gdzie nagle zatrzymał się na al. Warszawskiej. Za kierownicą auta siedział 18-letni mieszkaniec powiatu olsztyńskiego. Okazało się, że młody mężczyzna miał powody, aby uniknąć kontroli drogowej. Sprawdzenie w systemach informatycznych wykazało, że w ogóle nie powinien znaleźć się za kierownicą auta, gdyż nie ma do tego uprawnień. Ponadto 18-latek został przewieziony do szpitala, gdzie została mu pobrana krew do badań celem ustalenia jego stanu trzeźwości. Zgodnie z kodeksem karnym niezatrzymanie się do kontroli drogowej jest to przestępstwo zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności.

W poniedziałek (11.09.2023) policyjni wywiadowcy po raz kolejny „mieli nosa”, aby wylegitymować dwóch mężczyzn na jednym z olsztyńskich osiedli. W trakcie czynności przy 25-latku znaleźli marihuanę, a przy 24-latku – amfetaminę. Zabezpieczone substancje przekazano do dalszych badań laboratoryjnych. Obaj usłyszeli już zarzuty posiadania środków odurzających. Zgodnie z zapisami prawa posiadanie narkotyków jest to przestępstwo zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności.

Są skuteczni, choć ich nie widać. Zostań jednym z nich!

Wiele osób nawet nie zdaje sobie z tego sprawy, że obok nich stoją policjanci, którzy patrolują dane miejsce i dbają w ten sposób o porządek publiczny i bezpieczeństwo mieszkańców. To nietypowy charakter służby, często kojarzony z filmowymi, czy serialowymi postaciami, które niespodziewanie dla otoczenia z kieszeni kurtki wyciągają policyjne odznaki i podejmują działania. Nie każdy się do tego nadaje, ale wielu może spróbować. Służba w Policji to też stałość zatrudnienia i możliwość pełnienia służby w mundurze blisko miejsca zamieszkania. To możliwość niesienia pomocy ludziom – ratowania ich życia i zdrowia. To służba za kierownicą radiowozu, na motorze, w łodzi na wodzie, współpraca ze zwierzętami, praca „pod przykrywką”, rozwiązywanie niewyjaśnionych spraw, szukanie śladów w laboratorium, ciągłe staranie się o to, by być jeden krok przed przestępcami. To także współpraca z lokalną społecznością, troska o bezpieczeństwo dzieci i seniorów, bycie wsparciem dla osób, które tego potrzebują. To służba, która każdego dnia może przynosić inne zadania i przynosi satysfakcję z ich zrealizowania. Osoby zainteresowane wstąpieniem do służby w Policji, zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej i kontaktu z Sekcją Doboru KWP w Olsztynie.
https://warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ol/praca-w-policji/rekrutacja-do-sluzby-w/489,Rekrutacja-do-sluzby-w-Policji.html


(aj/tm)

Powrót na górę strony