Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Bezpieczne wakacje” na Warmii i Mazurach

Jak co roku w okresie wakacyjnym policjanci wiele wysiłku poświęcają na działania profilaktyczne. Przypominają o zasadach szeroko pojmowanego bezpieczeństwa, by w ten sposób zapobiegać niebezpiecznych zachowaniom i groźnym zdarzeniom na drogach, w wodzie i na terenach przywodnych. Swoje działania kierują przede wszystkim do dzieci, młodzieży i ich opiekunów, ale również dorośli muszą mieć świadomość tego, że policjanci wyciągną konsekwencje ich zachowania lekceważącego prawo i zasady bezpieczeństwa.

Już kilka tygodni przed wakacjami 2023 roku policyjni profilaktycy rozpoczęli spotkania w szkołach z dziećmi i młodzieżą, poświęcone zagadnieniom szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Te przedwakacyjne spotkania w szkołach są później kontynuowane podczas spotkań z uczestnikami kolonii, półkolonii i różnego rodzaju obozów czy spotkań organizowanych w placówkach edukacyjnych.

Do wytężonej pracy przygotowani są też policjanci drogówki, którzy jak zawsze zadbają o porządek i bezpieczeństwo w ruchu drogowym. W okresie wakacyjnym szczególnym nadzorem objęte zostaną trasy prowadzące do miejscowości wypoczynkowych oraz miejsca, w których będą się odbywały różne imprezy masowe zaplanowane na ten sezon. W zeszłym roku na drogach Warmii i Mazur podczas wakacji policjanci odnotowali 189 wypadków drogowych, w których 17 osób zginęło, a 214 zostało rannych. W trakcie prowadzonych kontroli policjanci wyeliminowali z dróg 500 nietrzeźwych kierujących. Wszyscy zadbajmy o to, żeby w tym roku tych niebezpiecznych zdarzeń na drogach było mniej. Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa, dlatego widząc niebezpiecznie zachowującego się uczestnika rychu drogowego, nie wahajmy się powiadomić o tym poilcjantów. Każdy taki sygnał zostanie sprawdzony, a wobec osoby łamiącej przepisy ruchu drogowego zostaną wyciągnięte konsekwencje.

W drogę bezpiecznym autobusem!

Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży podczas wakacji jest dla policjantów priorytetem w tym okresie. Ważnym elementem troski o bezpieczeństwo są kontrole autobusów wiozących je na letni wypoczynek. Dlatego Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przygotowało wykaz miejsc prowadzenia kontroli autobusów oraz kierowców autobusów przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek. Wykaz ten zawiera zestawienie punktów z terenu kraju wraz z numerami telefonów kontaktowych, gdzie można uzyskać informacje na temat możliwości przeprowadzenia doraźnych kontroli autobusów i kierowców.

Wykaz ten dostępny jest na stronie: Wykaz punktów kontroli autobusów - wakacje 2023

„Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”

Wiele osób wolny czas spędzać będzie nad wodą. Dlatego jeszcze przed wakacjami w całym kraju po raz siódmy wystartowała ogólnopolska akcja informacyjno-edukacyjna pod nazwą „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Policjanci oraz przedstawiciele innych służb, które w zakresie swoich obowiązków mają zadanie dbania o bezpieczeństwo nad wodą i na terenach przywodnych, w trakcie działań pod tym hasłem przypominają mieszkańcom regionu i turystom, dorosłym oraz dzieciom o tym, jak bezpiecznie spędzać czas w tych miejscach.

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie: „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” na Warmii i Mazurach

Szlak wodny to też droga!

Nawet niewielki błąd popełniony w wodzie lub na wodzie może mieć olbrzymie i tragiczne w skutkach konsekwencje. Woda to żywioł, który nie wybacza błędów! Dlatego dla własnego bezpieczeństwa przed skorzystaniem ze sprzętów pływającym warto zapoznać się z przepisami, które obowiązują sterników i osoby korzystające z jednostek pływających.

Podstawowe informacje na ten temat można znaleźć na naszej stronie: Szlak wodny to też droga!

Jednośladem bezpiecznie do celu!

Rowerzyści należą do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego. Nie mają karoserii, pasów bezpieczeństwa i poduszek powietrznych. Mają zdrowy rozsądek i przepisy, które mają ich chronić. Pod warunkiem, że się do nich stosują. Jak być bezpiecznym rowerzystą? Mamy podpowiedź! Wystarczy wejść na naszą stronę: Bądź bezpiecznym rowerzystą!

Wskaż miejsce na mapie!

Poczucie bezpieczeństwa należy do podstawowych potrzeb każdego człowieka i ma decydujący wpływ na funkcjonowanie każdej społeczności. Dlatego już od kilku lat mieszkańcy regionu mogą bezpośrednio wpływać na działania policjantów, poprzez narzędzie internetowe, jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. To za jej pośrednictwem, z wykorzystaniem Internetu każda osoba może zasygnalizować policjantom miejsca, w których dochodzi do popełniania wykroczeń lub innych niebezpiecznych lub zakłócających porządek publiczny zdarzeń. Można na niej również wskazać dzikie kąpieliska nad jeziorami i rzekami, by w ten sposób policjanci również te miejsca objęli nadzorem.
Jak to zrobić? Wystarczy wejść i zaponznać się z informacjami na stronie: Krajowa Mapa Zagrozeń Bezpieczeństwa

W trosce o bezpieczny wypoczynek - kontrole obozów i kolonii

Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży podczas wakacji jest dla policjantów priorytetem w tym okresie. A ważnym elementem troski o ich bezpieczeństwo są kontrole przeprowadzane w miejscach, gdzie został zorganizowany im letni wypoczynek. Takie kontrole prowadzą policjanci z przedstawicielami innych służb i instytucji. Więcej na temat tych kontroli oraz sposobów, w jakie rodzice mogą sami zadbać o bezpieczeństwo swoich dzieci podczas letniego wypoczynku, można przeczytać na naszej stronie: Kontrole obozów i kolonii.

„Bezpieczne wakacje” na Warmii i Mazurach – działania policjantów w regionie

KPP w Bartoszycach

KPP w Braniewie

KPP w Działdowie

KPP w Ełku

KPP w Gołdapi

KPP w Iławie

KPP w Kętrzynie

KPP w Mrągowie

KPP w Nidzicy

KPP w Nowym Mieście Lubawskim

KMP w Olsztynie

KPP w Piszu

KPP w Szczytnie

KPP w Węgorzewie

(tm)

  • Plakat działań "Bezpieczne wakacje". Rysunek ze znakiem drogowym i drogą w kierunku słońca i lasu
    Plakat działań "Bezpieczne wakacje"
Powrót na górę strony