Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” na Warmii i Mazurach

W tym roku Ostróda i bulwar nad jeziorem Drwęckim były lokalizacją, w której policjanci z Warmii i Mazur zainaugurowali w regionie ogólnopolską akcję informacyjno-edukacyjną pod nazwą „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. To już po raz VII policjanci oraz przedstawiciele innych służb, które w zakresie swoich obowiązków mają zadanie dbania o bezpieczeństwo nad wodą i na terenach przywodnych, w ten sposób przypominają mieszkańcom regionu i turystom, dorosłym oraz dzieciom o tym, jak bezpiecznie spędzać czas w tych miejscach.

„Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”

Bezpośrednimi adresatami tego projektu są przede wszystkim dzieci i młodzież ale też osoby dorosłe, sprawujące nad nimi opiekę. Adresatami pośrednimi są zarządzający obszarami wodnymi, w szczególności kąpieliskami, a także podmioty prowadzące działalność w zakresie rekreacji wodnej i aktywnego wypoczynku, w tym wypożyczalnie sprzętu wodnego, ośrodki wypoczynkowe, itp.

Głównym celem działań jest propagowanie właściwego zachowania na akwenach, w tym zasad bezpiecznej kąpieli, bezpiecznego żeglowania oraz uprawiania sportów wodnych, a w efekcie ograniczenie wypadków tonięć i utonięć osób. Przedsięwzięcie realizowane będzie na terenie całego kraju do końca września 2023 r.

Poradnik bezpiecznego przebywania nad wodą znajduje się na naszej stronie "Apelujemy o rozsądek podczas przebywania nad wodą!".

W tym roku miejscem inauguracji akcji na Warmii i Mazurach była Ostróda i Bulwar Europejski nad jeziorem Drwęckim. Spotkanie w słoneczną i gorącą środę (21.06.2023) rozpoczął insp. Arkadiusz Sylwestrzak I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie. Na miejscu byli również m.in. Bogusława Orzechowska Senator RP, Artur Chojecki Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Zbigniew Michalak Burmistrz Ostródy, a także komendanci powiatowi policji, przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej i innych instytucji, zaangażowanych w prace na rzecz bezpieczeństwa na wodach i terenach przywodnych. Najliczniejsze grono stanowiły jednak dzieci i młodzież z ostródzkich szkół, które licznie stawiły się na spotkanie nad bulwarem. Policjanci przygotowali dla nich liczne atrakcje, a wśród nich trzyczęściowy pokaz ratownictwa wodnego, mini tor przeszkód, stanowisko daktyloskopii, ciekawostki i ważne informacje na stanowisku profilaktycznym Profilaktyki Smyka. Swoje stanowiska przygotowali policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Ostródzie, poświęcone udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej, prezentacji broni i wyposażenia policyjnego oraz  doborowi do służby. Dzięki ostródzkim policjantom wszyscy zainteresowani mogli wejść na pokład wybranej łodzi policyjnej, zasiąść za kierownicą radiowozu lub policyjnego motocykla. Dla dorosłych – a konkretnie dla pań – policjanci z Policyjnego Klubu Sportowego „Mazury” przygotowali krótki kurs z podstaw samoobrony. Stanowisko promocyjne przygotował również Urząd Miasta w Ostródzie.

 • Uczestnicy spotkania na bulwarze przy łódkach policyjnych
  Uczestnicy spotkania na bulwarze przy łódkach policyjnych
 • Dzieci i policjant pod namiotem policyjnego klubu sportowego
  Dzieci i policjant pod namiotem policyjnego klubu sportowego
 • insp. Arkadiusz Sylwestrzak przed mikrofonem
  insp. Arkadiusz Sylwestrzak przed mikrofonem
 • Dzieci i policjantka pod namiotem policyjnej profilaktyki
  Dzieci i policjantka pod namiotem policyjnej profilaktyki
 • Uczestnicy spotkania na bulwarze przy namiotach informacyjnych
  Uczestnicy spotkania na bulwarze przy namiotach informacyjnych
 • Dzieci i policjant pod namiotem poicyjnym namiotem informacyjnym
  Dzieci i policjant pod namiotem poicyjnym namiotem informacyjnym
 • Policyjna łódka, a na niej policjanci oraz pozorant
  Policyjna łódka, a na niej policjanci oraz pozorant
 • Policyjna łódka na wodzie na tle mola i altany na molo
  Policyjna łódka
 • Policyjna łódka, a na niej policjanci oraz policyjna maskotka Sierżant Bóbr
  Policyjna łódka, a na niej policjanci oraz Sierżant Bóbr
 • Dzieci i policjantka pod namiotem policyjnej profilaktyki
  Dzieci i policjantka pod namiotem policyjnej profilaktyki
 • Dzieci pozujące do pamiątkowego zdjęcia z Sierżantem Bobrem
  Pamiątkowe zdjęcie z Sierżantem Bobrem
 • Policyjne łódki na wodzie i dzieci obserwujące je z pomostu
  Policyjne łódki na wodzie
 • Uczestnicy spotkania na bulwarze przy namiotach informacyjnych
  Uczestnicy spotkania na bulwarze przy namiotach informacyjnych
 • Uczestnicy spotkania na bulwarze przy namiotach informacyjnych
  Uczestnicy spotkania na bulwarze przy namiotach informacyjnych
 • Uczestnicy spotkania na bulwarze przy namiocie i banerze "Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa"
  Uczestnicy spotkania na bulwarze przy namiocie i banerze "Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa"
 • Policjanci i uczestniczki kursu z samoobrony
  Policjanci i uczestniczki kursu z samoobrony
 • Dzieci i policjant pod namiotem policyjnego klubu sportowego
  Dzieci i policjant pod namiotem policyjnego klubu sportowego
 • Policjanci i uczestniczki kursu z samoobrony
  Policjanci i uczestniczki kursu z samoobrony
"Film rozpoczyna logo KWP w Olsztynie oraz akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą". Następnie widać sierż. Bobra płynącego łodzią policyjną. Następnie policyjna maskotka wita się z dziećmi zwiedzającymi stoiska policyjne. Kolejne ujęcia to Zaproszeni goście witają dzieci i osoby, które przyszły na spotkanie. funkcjonariuszy rozmawiających z uczestnikami spotkania.  Ukazany jest również pokaz policyjnych łodzi - łodzie wchodzą w ślizg, następnie policyjni wodniacy ratują osoby znajdujące się w wodzie. Kobiety biorą udział w pokazie i kursie samoobrony. Ostatnie ujęcie pokazuje promenadę z lotu ptaka."
 

Wzorem poprzednich edycji projektu, także w tym roku, akcja połączona jest z konkursem plastyczno-filmowym „Artystyczny przeWODNIK”, który również ma promować bezpieczne przebywanie nad wodą oraz zdrowy i aktywny tryb życia. Konkurs potrwa od 19 czerwca do 8 września i jest adresowany do osób w wieku od 5 do 16 lat, przystępujących do niego w maksymalnie 3 osobowych zespołach. Nagrody dla laureatów konkursu ufundowane zostały przez Komendanta Głównego Policji oraz Fundację PZU. Na potrzeby wskazanej akcji wzorem lat ubiegłych uruchomiona została strona internetowa http://policja.pl/bezpieczenstwo-nad-woda, do której można uzyskać dostęp po zeskanowaniu kodu QR znajdującego się na materiałach informacyjnych.

Przebieg akcji na Warmii i Mazurach:

KMP w Elblągu

KPP w Braniewie

KPP w Działdowie

KPP w Gołdapi

KPP w Iławie

KPP w Kętrzynie

KPP w Ostródzie

KPP w Piszu

KPP w Węgorzewie

Policyjni wodniacy na Warmii i Mazurach

Aktualnie na Warmii i Mazurach grono policyjnych wodniaków tworzy 70 specjalistycznie przeszkolonych funkcjonariuszy, którzy mają do dyspozycji 33 jednostki pływające oraz nowoczesny sprzęt ratunkowy. W sezonie letnim ściśle współpracują z przedstawicielami innych służb, które w zakresie swoich obowiązków mają również te zadania, związane z ratownictwem wodnym.

W ubiegłym roku policjanci w regionie przeprowadzili ponad 1900 interwencji na wodach i terenach przywodnych, podjęli 8 akcji ratunkowych i uratowali życie 9 tonących osób. W trakcie pełnionych służb przeprowadzili ponad 7000 kontroli kąpielisk, ujawnili ponad 2000 wykroczeń, przeprowadzili ponad 3300 badań stanu trzeźwości, zatrzymali 16 sterników będących pod wpływem alkoholu oraz interweniowali wobec blisko 100 osób, które pod wpływem alkoholu korzystały z jednostek pływających niebędących pojazdami mechanicznymi.

Chcesz zostać sternikiem? Dołącz do nas!

Służba w Policji pozwala rozwijać swoje pasje i łączyć zainteresowania z pracą. W garnizonie warmińsko-mazurskim policyjni wodniacy są niezwykle potrzebni. Dlatego każdy kto wstąpi do służby w tym regionie, ma okazję zdobyć uprawnienia potrzebne do bycia sternikiem łodzi motorowych oraz umiejętności niezbędne do ratowania ludzkiego zdrowia i życia.

Osoby zainteresowane służbą w Policji zachęcamy do odwiedzenia naszej strony:

https://warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ol/praca-w-policji/rekrutacja-do-sluzby-w/rekrutacja-do-policji/491,Rekrutacja-do-Policji.html

(tm)

Powrót na górę strony