Profilaktyka ruchu drogowego
Rozmiar czcionki
-
W pakiecie zmian kodeksu ruchu drogowego, które obowiązują od 20 maja 2021 r. uregulowana została kwestia m.in. bardzo popularnych hulajnóg elektrycznych oraz urządzeń transportu osobistego. Przepisy jasno określają zasady korzystania z tego typu urządzeń, a także wyszczególnią szereg praw i obowiązków, do których będą musieli się stosować zarówno ich użytkownicy, jak również inni uczestnicy ruchu drogowego.
Dodano: 22.09.2021 -
Od 1 czerwca 2021 r. wchodzą w życie przepisy zwiększające bezpieczeństwo pieszych na drogach, ujednolica dopuszczalną prędkość na obszarze zabudowanym, a także obliguje kierujących pojazdami do zachowania minimalnego odstępu między pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych. Dla zwiększenia ochrony pieszego w rejonie przejścia dla pieszych ustawodawca doprecyzował przepisy dotyczące zachowania kierujących pojazdami. Co jeszcze się zmieni? Zachęcamy do zapoznania się ze zmianami.
Dodano: 22.09.2021 -
Urządzenie wspomagające ruch to nic innego jak to urządzenie lub sprzęt sportowo-rekreacyjny przeznaczone do poruszania się w pozycji stojącej, napędzane siłą mięśni (np. rolki, wrotki, deskorolka). Kto może z nich korzystać? Gdzie można na nich jeździć? Jakich zasad i przepisów należy przestrzegać? Tego można się dowiedzieć z filmu przygotowanego przez policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego w Olsztynie we współpracy z OSiR w Olsztynie.
Dodano: 22.09.2021 -
Wypatrując groźnych dla siebie i otoczenia kierowców, policjanci wykorzystują różne dostępne sposoby. Choćby drony. Policjanci z Grupy SPEED WRD KWP w Olsztynie w trakcie lipcowych służb z wykorzystaniem Bezzałogowego Statku Powietrznego Policji zarejestrowali m.in.: niestosowanie się do znaków drogowych, korzystanie z telefonu podczas jazdy, nieprawidłowe zabezpieczenie przewożonego ładunku, jazdę na jednym kole motocyklem, nieprawidłowe wyprzedzanie i niestosowanie się do znów zakazujących wyprzedzania.
Dodano: 22.09.2021 -
Wyprzedzanie lub omijanie innego pojazdu na przejściu lub przed przejściem dla pieszych to jedno z najpoważniejszych naruszeń przepisów ruchu drogowego. Te niebezpieczne manewry często prowadzą do tragicznych w skutkach wypadków, w których ofiarami są przede wszystkim piesi.
Dodano: 22.09.2021 -
Nadchodzi czas, by przywieźć świąteczne drzewko do domu. To wcale nie jest takie proste zadanie, a źle wykonane może skończyć się nie tylko mandatem, ale też spowodowaniem poważnego zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W bagażniku? Na dachu? A może jeszcze jakoś inaczej? Co o tym mówią przepisy? Na co zwrócić szczególną uwagę aby bezpiecznie dotrzeć do domu? Zachęcamy do zapoznania się z odpowiedziami na te pytania.
Dodano: 16.12.2021