Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Olsztyn: Zobacz tu - zmiany na ulicach Olsztyna

Kolejny etap budowy linii tramwajowej przed nami. Drogowcy wkraczają do centrum miasta. Uwaga kierowcy, od niedzieli – 08 marca br. czekają nas duże zmiany w organizacji ruchu. Olsztynianie przyzwyczaili się już do ciągłych prac na ulicach miasta. Tym razem roboty wkraczają do ścisłego centrum. Duże zmiany w organizacji ruchu nie ucieszą kierowców. Policjanci drogówki pomogą w przetrwaniu pierwszych dni, będą kierować ruchem, informować o zmianach, studzić nerwy.

Jakie zmiany? 
Od niedzieli – 08 marca  zostanie zamknięty dla ruchu fragment ulicy Kościuszki - na odcinku od ul. Kętrzyńskiego do skrzyżowania z al. Piłsudskiego. Zamknięta zostanie też ul. 11 Listopada oraz al. Piłsudskiego na odcinku od ul. Pieniężnego do ul. Kopernika. 
Ul. Kętrzyńskiego: na odcinku ok. 100 metrów  wzdłuż skrzyżowania z ul. Kościuszki ruch będzie odbywał się na jednej części jezdni po jednym pasie w każdym kierunku. Warto pamiętać, że na ul. Kościuszki pozostanie bez zmian ruch ulicami poprzecznymi: Mickiewicza, Mazurskiej oraz Kołobrzeskiej. Zachowana zostanie także możliwość dojazdu do posesji oraz do CH Manhattan. 
Al. Piłsudskiego zostanie zamknięta dla ruchu kierowców indywidualnych na odcinku od skrzyżowania z ul. Kopernika do skrzyżowania z ul. Pieniężnego i ul. 1- go Maja. Na tym odcinku oprócz pojazdów budowy poruszać się będą mogły jedynie autobusy komunikacji miejskiej, taksówki oraz pojazdy służb miejskich ( policja, straż pożarna, straż miejska, pogotowie ratunkowe- także jako pojazdy nieuprzywilejowane- nie wysyłające jednocześnie sygnałów dźwiękowych i błyskowych, przedsiębiorstw: oczyszczania miasta, utrzymania zieleni i dróg, wod.- kan., gazowniczych, energetycznych  telekomunikacyjnych, itp.). Na czas budowy będzie dopuszczony ruch rowerowy na chodnikach po obu stronach ulicy
Dopuszczony zostanie przejazd aleją Piłsudskiego do ul. Kopernika( z ograniczeniem ruchu do jednej jezdni po jednym pasie w każdym kierunku) z kierunku - od skrzyżowania z ul. Dworcową, oraz z ul. Kościuszki od skrzyżowania ulic Pstrowskiego i Żołnierskiej. 
Ulicą Głowackiego z kierunku od ul. Żołnierskiej pojechać będzie można tylko prosto w kierunku ul. Kołobrzeskiej lub skręcić w prawo w ul. Piłsudskiego w kierunku ul. Dworcowej. 
Otwarty zostanie wyjazd z ul. Emilii Plater wyłącznie w prawo w ul. Kościuszki. 
Z ulicy Kopernika będzie można poruszać się tylko w lewo – w kierunku ul. Dworcowej i Kościuszki. 
W ciągu ulic Pieniężnego i 1 - go Maja ruch będzie możliwy tylko dla samochodów jadących w  kierunku Zatorza. Kierowcy jadący z kierunku od Pl. Roosvelta będą mogli jechać wyłącznie na wprost w kierunku ulicy Partyzantów lub skręcić w prawo w ul. 22 Stycznia. 
Kierowcy jadący ulicą 1-go Maja z kierunku od ul. Partyzantów będą musieli skręcić w prawo w ul. Ratuszową (która zmienia się w ulicę dwukierunkową), następnie  w lewo w ul. Curie- Skłodowskiej, aż do wyjazdu na pl. Jedności Słowiańskiej ( przy Wysokiej Bramie), gdzie dalej ruch będzie odbywał się bez zmian. Ulica Curie- Skłodowskiej będzie dwukierunkowa na odcinku od ul. Wyzwolenia do ul. Partyzantów, natomiast  pozostanie jednokierunkowa lecz z odwróconym kierunkiem ruchu od ul. Wyzwolenia do Placu Jedności Słowiańskiej
Na ul.1- go Maja na odcinku od ul. Ratuszowej i ul. Pieniężnego aż do skrzyżowania z pl. Jedności Słowiańskiej ruch nie będzie dostępny dla kierowców indywidualnych. 
Wjazd na ul. 1- go Maja będzie możliwy także ulicą Ratuszową – wyłącznie w lewo w kierunku ul. Partyzantów. Ulica Wyzwolenia będzie ulicą dwukierunkową na całej długości.
Zostanie odwrócony kierunek ruchu na ulicach: Konopnickiej i Nowowiejskiego od ul. Grunwaldzkiej (na wysokości Dworca Zachodniego PKP) do Placu  Jedności Słowiańskiej
Ostrożnie na ulicach 
Wszyscy uczestnicy ruchu powinni być bardziej ostrożni. Należy bezwzględnie stosować się do zmian w oznakowaniu, wypełniać polecenia policjantów, piesi muszą być bardziej ostrożni przechodząc przez przejście- oczywiście tylko w miejscach wyznaczonych. Rowerzyści  powinni  odświeżyć sobie zasady kodeksu drogowego i zadbać o swoje bezpieczeństwo.   
Jak sobie pomóc? 
Zmiana  organizacji ruchu wiąże się ze zmianą nawyków- nie jeździmy na pamięć, co więcej -  należy  obserwować   ustawione znaki, wiele z nich pojawi się w miejscach, w których do tej pory ich nie było.  Każdy kierowca, który porusza się po Olsztynie powinien zapoznać się z  nadchodzącymi zmianami, przeanalizować trasę pod kątem swoich podróży. Wiele osób  w drodze z domu do pracy lub odwrotnie musi pokonać centrum miasta, więc  warto przemyśleć  w jaki sposób pokonamy ten odcinek. 
Poranne i popołudniowe natężenie ruchu spotęgowane zostanie dodatkowo przez   brak rozeznania w nowej organizacji ruchu. Kierowcy mogą się denerwować na innych uczestników ruchu- nie warto tego robić.  Niepotrzebny stres  od samego rana nie przełoży się na  dobry nastrój w ciągu dnia. Musimy być wyrozumiali, bacznie obserwować to, co dzieje się na ulicy i wykazać się empatią wobec innych kierowców. Każdemu zależy na tym samym - by jak najszybciej i w miarę płynnie dostać się do miejsca przeznaczenia. To, że będziemy się denerwować niczego nie zmieni. Warto też pamiętać o życzliwości -  kiedy możemy wpuścić innego kierowcę czekającego na tą możliwość - zróbmy to. Takie gesty z reguły są odwzajemniane, możemy liczyć, że następnym razem to dzięki niemu włączymy się szybciej do ruchu. 
Osoby mieszkające na olsztyńskim Zatorzu będą miały trochę łatwiej od innych. Mieszkańcy innych dzielnic Olsztyna  mogą zaoszczędzić czas korzystając z usług komunikacji miejskiej- autobusy i taksówki będą mogły sprawniej i szybciej przejechać przez remontowane odcinki dróg. W wielu miejscach tylko one oprócz służb porządkowych będą mogły  się poruszać. 
Dobrą alternatywą jest także rower- wiosna zbliża się  dużymi krokami, więc warto przypomnieć sobie  ile radości może sprawiać jazda jednośladem. 
 Policjanci  pomogą 
Dla olsztyńskich policjantów to także duże wyzwanie. Drogówka  będzie nadzorować ruch w newralgicznych miejscach. Policjanci pomogą  upłynnić ruch, tam gdzie będzie to konieczne, pokierują ręcznie, by rozładować tworzące się korki. Warto pamiętać, że w momencie, gdy policjant kieruje ruchem, to jego polecenia i wydawane sygnały mają pierwszeństwo przed innymi znakami i sygnalizacją świetlną. Co więcej - policjant  kierujący ruchem musi się skupić na dynamicznej sytuacji na skrzyżowaniu- nie traktujmy go jak punktu informacyjnego, nie wdawajmy się w zbędne dyskusje. Każda taka sytuacja zabiera sekundy, które przekładają się na  zwiększenie zatoru. 

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony