Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: Policyjne działania NURD na drogach regionu

Policjanci całego województwa prowadzili wczoraj krajowe działania NURD- czyli Niechroniony Uczestnik Ruchu Drogowego. Te działania skierowane są przede wszystkim na poprawę bezpieczeństwa tych, których nie chroni nic poza własnym rozsądkiem. Wczoraj jego brakiem wykazało się 450 pieszych.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że każdego dnia jest uczestnikiem ruchu drogowego- wychodząc do pracy, sklepu, czy na spacer, jadąc na przejażdżkę rowerową. Pieszych i rowerzystów nazywa się niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego, bo w przeciwieństwie do użytkowników aut nie chroni ich nic- nie mają pasów bezpieczeństwa, nie mają poduszek powietrznych, czy stref zgniotu. Dlatego zdarzenia z udziałem tej grupy są często tragiczne w skutkach. Teraz zimą, kiedy pogoda nie sprzyja ani dobrej koncentracji, ani widoczności piesi są bardziej narażeni na  wypadki. Policjanci drogówki dbają o profilaktykę- apele o używanie odblasków są już chyba wszystkim dobrze znane. Nasilone są także działania prewencyjne. Podczas wczorajszej akcji NURD na drogach regionu pracowało ponad 220 policjantów, którzy swoją uwagę skierowali na wykroczenia popełniane przez kierowców wobec pieszych, ale także przez samych pieszych i rowerzystów. W trakcie działań policjanci odnotowali ponad 70 wykroczeń spowodowanych przez kierowców, wśród nich zdarzyły się bardzo niebezpieczne- nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu czy też nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych. Rowerzyści popełnili 35 wykroczeń. Były to m.in. wykroczenia związane z nieprawidłowym oświetleniem roweru oraz jazdą wzdłuż przejść dla pieszych. Sami piesi także nie okazali się bez winy. Policjanci odnotowali 450 przypadków łamania prawa przez tę grupę. Blisko 400 pieszych przechodziło w miejscach niedozwolonych, a 25 zignorowało sygnalizację świetlną. Policjanci w trakcie działań nałożyli blisko 370 mandatów karnych, w prawie 180 przypadkach zastosowali pouczenie, a wobec 10 osób skierowali wnioski o ukaranie do sądu.
W przypadkach, gdy piesi poruszali się poza obszarem zabudowanym bez wymaganych prawem odblasków policjanci oprócz stosowania pouczeń czy nakładania mandatów dawali pieszym opaski odblaskowe. 
Warto pamiętać- choćby w kontekście ostatnich przypadków potrąceń pieszych w naszym regionie, że ignorowanie przepisów może skończyć się tragicznie. Pieszego chroni tylko jego własny zdrowy rozsądek oraz odpowiednie zachowanie. Zdarzenie z udziałem pieszego już przy prędkościach pojazdu rzędu 20-30 km/h naraża go na poważne konsekwencje. Przy prędkości 50 km/h, pieszy ma około 50 proc. szans na przeżycie, ale już przy prędkości około 80 km/h jego szanse na przeżycie są bliskie zeru. W warunkach ograniczonej widoczności miejmy ze sobą odblask, także w mieście w świetle latarni jesteśmy wtedy bardziej widoczni niż byśmy nie mieli go wcale. Należy także bezwzględnie stosować się do przepisów, przechodzić przez jezdnię tylko w miejscach wyznaczonych a i w tych miejscach stosować zasadę „ograniczonego zaufania”, ponadto, gdy widzimy, że kierowca nie zwalnia, nie wchodźmy na przejście. To, że widzimy samochód, nie znaczy wcale, że kierowca także widzi nas. 

Powrót na górę strony