Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Z seniorami o bezpieczeństwie

Wczoraj w Urzędzie Miasta w Olsztynie policjantki KWP w Olsztynie uczestniczyły w spotkaniu z seniorami. Celem przedsięwzięcia było promowanie zasad bezpieczeństwa wśród osób starszych.

Profesor Barbara Kudrycka- Poseł do Parlamentu Europejskiego wraz z Radą Olsztyńskich Seniorów, Izbą Adwokacką w Olsztynie przy udziale przedstawicieli Policji, Straży Pożarnej oraz Straży Miejskiej  są organizatorami serii spotkań informacyjnych „Bezpieczny Senior”. Główny cel to uczulenie seniorów na potencjalne zagrożenia, oraz przypomnienie o podstawowych zasadach bezpiecznego zachowania. Tematy poruszone przez policjantki Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie dotyczyły zjawiska oszustw, przemocy w rodzinie oraz bezpieczeństwa ruchu drogowego.

(nie) Bezpieczna jesień życia

Każdy i każdego dnia bez względu na wiek czy płeć uczestniczy w ruchu drogowym. Przekraczając próg domu stajemy się uczestnikami ruchu drogowego - nasze obowiązki i przywileje określa prawo i to jest niezmienne, zmieniają się tylko role jakie pełnimy. Najczęściej jesteśmy pieszymi. W przypadku osób starszych wiek gra dużą rolę. Często seniorzy potrzebują więcej czasu by spokojnie pokonać choćby przejście dla pieszych. Zażywane leki, związane z wiekiem problemy ze wzrokiem, słuchem czy układem ruchowym także działają na niekorzyść podczas dynamicznej sytuacji w ruchu drogowym. Dlatego warto przypominać i uczulać nie tylko seniorów na kwestie bezpieczeństwa ale także edukować wszystkich innych użytkowników ruchu. Często ogromną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w ruchu drogowym tym najstarszym uczestnikom ruchu drogowego odgrywa najbliższe otoczenie.  

Z policyjnych statystyk wynika, że piesi po 60 roku życia najczęściej ulegają wypadkom drogowym. W 2015 roku na ponad 300 wypadków dotyczących najechania na pieszego, aż 109 dotyczyło pieszych po 60–tce. W 2015 roku na drogach naszego regionu 30 pieszych poniosło śmierć, ponad połowa z nich to osoby po sześćdziesiątym roku życia, w tej grupie wiekowej najwięcej osób odniosło także obrażenia. 

Warto pamiętać, że piesi swoim zachowaniem mogą także doprowadzić do groźnego w skutkach zdarzenia drogowego. W 2015 roku piesi po 60-tym roku życia spowodowali 27 wypadków, w których osiem osób poniosło śmierć, a blisko 20 zostało rannych.
Do najczęstszych przyczyn zdarzeń drogowych z winy pieszych należą odpowiednio: nieostrożne wejście na jezdnię- przed jadącym pojazdem, nieostrożne wejście zza pojazdu, przeszkody, oraz przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym, wejście na jezdnię przy czerwonym świetle oraz stanie na jezdni, leżenie.

Bezpieczna jesień życia 

Skutki urazów doznanych w podeszłym wieku są o wiele groźniejsze dla życia i zdrowia, niż dla osoby młodej. Wydłuża się także czas rekonwalescencji. Dlatego potrącenia osób starszych często mają dużo poważniejsze skutki, niż byłoby to w przypadku młodego człowieka.

Senior musi pamiętać o własnym bezpieczeństwie każdego dnia- także w ruchu drogowym. Często proste, dziecinne wręcz zasady stosowane w codziennym życiu mogą uratować życie czy zdrowie. Zdrowy rozsądek, mierzenie własnych sił na zamiary, stosowanie się do przepisów- to recepta na bezpieczeństwo dla każdego, niezależnie od wieku.

Najważniejsze zasady dla odpowiedzialnego seniora to:
- „w lewo, w prawo i jeszcze raz w lewo”- zasada, którą wpajamy dzieciom od najmłodszych lat a często ignorowana przez dorosłych- warto rozejrzeć się, zanim wejdziemy na przejście dla pieszych.
- „zasada ograniczonego zaufania”- to, że pieszy widzi kierowcę, nie oznacza wcale, że kierowca zauważył także pieszego. Warto stosować zasadę ograniczonego zaufania także będąc pieszym. Jeśli nie mamy pewności, że kierowca zamierza się zatrzymać, nie wchodźmy na przejście. 
- „nigdy z marszu, nigdy zza przeszkody”- przejście dla pieszych samo z siebie nie gwarantuje 100% bezpieczeństwa. Kierowca może nie zauważyć pieszego, może zauważyć go za późno by podjąć  jakikolwiek manewr. 
- „zawsze na zielonym”- jest to oczywiste, jednakże wiele osób ignoruje sygnalizację tłumacząc „zdążę”, „dlaczego mam czekać, jeśli nic nie jedzie”, niestety takie tłumaczenia mają tragiczne skutki.
- „nie czas na rozmowę”-  rozmowa przez telefon komórkowy rozprasza uwagę i zmniejsza koncentrację. Przechodząc przez przejście należy skupić się na sytuacji drogowej
- „wybierz dobry moment”- czyli taki, by nie cofać się z połowy jezdni, gdzie może pojawić się już inne auto
- „uwaga na zakręty”- przechodząc przez jezdnię należy unikać takich miejsc, gdzie nie widać nadjeżdżających samochodów np. na zakręcie, przed wzniesieniem
- „trzy pytania: w jakiej jestem kondycji, czy mam wystarczająco dużo czasu, czy jestem widoczny dla kierowcy?”

Każdy senior, który korzysta z okularów, czy aparatu słuchowego powinien używać ich podczas każdego wyjścia. Warto poruszać się w towarzystwie innej osoby. Gdy planowana jest dłuższa wyprawa, należy ze sobą zabrać sumę pieniędzy, która wystarczy na taksówkę, w przypadku spadku formy. Nieocenione jest także wygodne obuwie oraz przede wszystkim naładowany telefon komórkowy. A jesienią i zimą nieodłącznym towarzyszem każdego popołudniowego czy wieczornego wyjścia powinien być odblask. 

Seniorzy bardzo aktywnie uczestniczyli w dyskusji na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego. Po spotkaniu wszyscy otrzymali opaski odblaskowe.

 

Powrót na górę strony