Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

WAKACJE W PEŁNI. WARMIŃSKO- MAZURSKA DROGÓWKA RADZI

Wakacje kojarzą się z wypoczynkiem, zabawą, dobrze spędzonym czasem i relaksem. Wyjazdy, te dalsze i bliskie są nieodłącznym elementem wakacyjnych dni. Na drogach zwiększa się ruch co niesie ze sobą zagrożenia. Miesiące ciepłe- czerwiec, lipiec i sierpień to czas, gdy na drogach naszego województwa zdarza się więcej wypadków.

Paradoksalnie, to piękna słoneczna pogoda, dobre warunki atmosferyczne  i  sucha nawierzchnia  dają kierowcom złudne poczucie bezpieczeństwa. Właśnie podczas takich ciepłych, wakacyjnych dni dochodzi do większej ilości zdarzeń na drogach.
Pamiętajmy o  podstawowych zasadach, dzięki którym bezpiecznie dojedziemy na wakacje i bezpiecznie wrócimy do domu.

DOBRE PRZYGOTOWANIE DO PODRÓŻY TO JUŻ POŁOWA SUKCESU

Planując podróż  przygotujmy się wcześniej. Odpowiednie i przemyślane  pakowanie potrzebnych rzeczy pozwoli uniknąć dodatkowego stresu w dniu wyjazdu. Pamiętajmy też o takim rozmieszczeniu bagaży w aucie, by nie przesuwały się podczas jazdy i nie stanowiły zagrożenia dla jego użytkowników.
Kierowca  musi zadbać także o siebie. Wybierając się w dalszą podróż należy zaplanować trasę, pomyśleć o przerwach na regenerację by nie tracić nerwów podczas jazdy. Do auta trzeba wsiadać wypoczętym i wyspanym. Kiedy spada koncentracja, obniża się refleks bezwzględnie należy zrobić sobie kilkunastominutową przerwę w podróży, pooddychać świeżym powietrzem, zjeść lekki posiłek czy napić się czegoś  ciepłego. Prowadząc auto należy zachować bezwzględną trzeźwość.

Podczas przygotowań do podróży nie zapominajmy o dzieciach. Każdy rodzic najlepiej wie, czym lubi się zająć jego pociecha. Przygotujmy książeczki, mazaki ze ścieralnymi tabliczkami, bajki do słuchania – dla tych młodszych. Dzieci skutecznie potrafią rozproszyć naszą uwagę-  jeśli nie będą się nudzić w podróży, to nam- kierowcom i pasażerom także będzie to na rękę.


Pasy bezpieczeństwa
Obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa  dotyczy tak kierowców jak i pasażerów. Ten najtańszy i jeden ze skuteczniejszych środków na poprawę bezpieczeństwa podczas jazdy często jest traktowany lekceważąco. Trzeba uświadomić sobie, że w interesie wszystkich podróżujących autem jest  zapięcie pasów bezpieczeństwa. 
Pamiętajmy też, że zapięte pasy bezpieczeństwa „ uzbrajają” poduszkę powietrzną w samochodzie, dając nam gwarancję  jej odpowiedniego działania podczas zderzenia.
Podczas kontroli drogowej za niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa pasażerowie mogą dostać mandat, kierowca  - mandat i punkty.


Przewożenie dzieci w fotelikach 
Prawo  nakłada obowiązek przewożenia dzieci w wieku do 12 lat o wzroście nieprzekraczającym 150 cm w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym (homologacja). Zabronione jest przewożenie w foteliku ochronnym dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu auta wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera. Ponadto zabronione jest przewożenie poza specjalnym fotelikiem ochronnym dzieci w wieku do 12 lat na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego. 
Odpowiedni sposób przewożenia dzieci wpływa znacząco na poprawę ich bezpieczeństwa w przypadku zdarzenia drogowego. Ponadto uczy dzieci odpowiedzialnego i właściwego korzystania z pasów bezpieczeństwa, kształtując   ich świadomość.
Niedopuszczalne jest przewożenie dzieci  bez fotelików, na kolanach innych pasażerów czy niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa.
Za nieodpowiedni sposób przewożenia dzieci kierowca może zostać ukarany mandatem oraz punktami.

PRZYGOTOWANIE AUTA DO WAKACYJNYCH PODRÓŻY

Dobry stan techniczny  pojazdu jest bardzo ważnym elementem bezpiecznych podróży. Warto sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym datę ostatniego przeglądu. W przypadku przekroczenia terminu należy zgłosić się do stacji kontroli pojazdów. 
Przed podróżą  sprawdźmy ogólny stan pojazdu zwracając uwagę na:
-opony: warto zmienić je na opony letnie, wykonane z innej mieszanki niż te zimowe. Opony letnie znacznie lepiej sprawdzają się przy wyższych temperaturach i powodują lepszą przyczepność pojazdu. Odpowiednie ciśnienie w oponach także wpływa na dobrą przyczepność, ponadto wpływa na spalanie i zużycie opon podczas jazdy.
-płyny: napełniamy spryskiwacze (warto mieć w bagażniku zapas tego płynu). Brak płynu w spryskiwaczach w znaczny sposób utrudnia jazdę. To samo dotyczy płynów eksploatacyjnych: hamulcowego i płynu w chłodnicy. Każdy z pojemników ma zaznaczony poziom, wskazujący ich stan. 
-wycieraczki: dobre, niezużyte ogumienienie wycieraczek pozwala na właściwe zbieranie wody podczas deszczowych dni. 
- oświetlenie pojazdu oraz klakson: przed każdą podróżą sprawdźmy czy działają wszystkie światła zewnętrzne. Warto mieć  w aucie zestaw zapasowych żarówek, które mogą się przydać podczas dłuższych podróży. Mając w aucie  zapas nie będziemy martwić się, gdzie dokonać zakupu żarówki na wymianę. Klakson musi być sprawny, o nieprzeraźliwym dźwięku.
- olej: sprawdzamy poziom oleju przy niewłączonym, zimnym silniku. W razie potrzeby należy go  uzupełnić. Warto także zaobserwować czy olej nie wycieka z pojazdu. W przypadku gdy na miejscu postojowym zauważymy plamy oleju i upewnimy się, że olej wycieka z naszego auta należy zgłosić się do mechanika. Wyciek oleju może grozić uszkodzeniem silnika.
- co trzeba i co warto mieć w aucie: gaśnicę, trójkąt ostrzegawczy 
( elementy obowiązkowe),  apteczkę do udzielania  pierwszej pomocy,  zestaw zapasowych żarówek, kamizelkę odblaskową, latarkę.

BEZPIECZNE DZIECI 

By wakacje były dla dzieci czasem wypoczynku i swobody, by kojarzyły się z beztroskim i bezpiecznym spędzaniem wolnych dni rodzice muszą pamiętać o  bezpieczeństwie swoich pociech. 
Odpowiedni sposób przewożenia dzieci został omówiony wyżej. O tym jak  zapewnić  dziecku komfort  podróżowania będzie wiedziała  każda mama. Umilając dzieciom czas podczas długich tras pamiętajmy by mieć ze sobą także zestaw leków, które pomogą dzieciom uporać się z chorobą lokomocyjną, która często  daje się we znaki małym pasażerom. 


Uwaga!!!!!! NIGDY POD ŻADNYM POZOREM I NAWET NA KRÓTKĄ CHWILĘ NIE MOŻNA ZOSTAWIAĆ MAŁYCH DZIECI W ZAMKNIĘTYM AUCIE NA SŁOŃCU. TAKA SYTUACJA MOŻE BYĆ  BARDZO NIEBEZPIECZNA I DOPORWADZIĆ DO ŚMIERCI MALUCHA W OKROPNYCH MĘCZARNIACH. 

Mali cykliści powinni być wyposażeni w kaski ochronne, kamizelki odblaskowe. To samo dotyczy dzieci przewożonych w specjalnych fotelikach zakładanych na rower rodzica . Wybierając taki  fotelik  trzeba zwrócić uwagę na jego oznaczenia- powinno posiadać atesty, certyfikaty. Warto także zwrócić uwagę  na to z jakich elementów fotelik jest wykonany, czy jest odpowiednio wyprofilowany i wygodny. Sprawdźmy także, czy w trakcie  przewożenia dziecko nie będzie miało możliwości włożenia nóg między szprychy koła roweru.
( „Dziecko w wieku do siedmiu lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku  zapewniającym bezpieczną jazdę” – art. 33.2 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym).  Za nieprzestrzeganie tego  przepisu może grozić nam mandat w wysokości 50 złotych)

Pamiętajmy, że  dzieci  rozpiera energia. Swoimi nierozważnymi zachowaniami mogą sprowadzić na siebie niebezpieczeństwo. Obowiązkiem rodzica jest zadbać by dziecko nie wbiegło na jezdnię wprost pod nadjeżdżające pojazdy, by nie wjechało na jezdnię rowerem. W znacznej mierze to dorośli determinują bezpieczeństwo dzieci na drodze. Warto od najmłodszych lat wpajać dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym dając dzieciom własny przykład odpowiednich zachowań.


PRZEJAZDY ZORGANIZOWANE:
 Wiele dzieci skorzysta ze zorganizowanych form wypoczynku- kolonie, obozy, wycieczki. By zapewnić bezpieczny przejazd można zgłosić potrzebę skontrolowania autokaru przed wyjazdem. W tym celu prosimy o kontakt z  najbliższą komendą  Policji ( może być to zgłoszenie telefoniczne) by ustalić czas i miejsce kontroli. Policjanci ruchu  drogowego sprawdzą stan techniczny auta, tachografy oraz trzeźwość kierowcy.
Pamiętajmy: w autobusach, które wyposażone są fabrycznie w pasy bezpieczeństwa należy obowiązkowo z nich korzystać. 

Powrót na górę strony