Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kwartał po wejściu w życie nowelizacji przepisów. Na Warmii i Mazurach bezpieczniej.

18 maja 2015 roku weszła w życie nowelizacja przepisów, która zaostrza kary dla nietrzeźwych kierowców, dyscyplinuje także tych, którzy przekraczają prędkość w obszarze zabudowanym. Jakie wnioski płyną po trzech miesiącach funkcjonowania nowych uregulowań? Policjanci zgodnie przyznają- na drogach regionu jest bezpieczniej.

Na Warmii i Mazurach: o 120 wypadków mniej, ponad 160 mniej ofiar, mniej kolizji, 450 mniej pijanych kierowców.

Od 18 maja do 17 sierpnia 2015 roku na drogach regionu doszło do 395 wypadków, w których 25 osób poniosło śmierć, ponad 500 zostało rannych. Policjanci odnotowali także blisko 3500 kolizji. Porównując taki sam okres z ubiegłego roku widać pozytywne tendencje: o 120 mniej wypadków drogowych, o 13 mniej zabitych, blisko 150 mniej rannych, ponad 350 mniej kolizji i 450 mniej nietrzeźwych kierowców. 
 - Już po pierwszych podsumowaniach widać było dobry trend. Kierowcy zrozumieli, że ignorując nowe przepisy mogą w jednej chwili stracić prawo jazdy. Wierzę, że do znacznej większości dotarło także, jak niebezpieczne może być przekraczanie prędkości- mówi podinsp. Mariusz Tański z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie.


Wspólna recepta na bezpieczeństwo.

Na drogach naszego województwa widać, że kierowcy zdjęli nogę z gazu. Nowe przepisy, duża aktywność policjantów drogówki i coraz większa świadomość społeczna - okazuje się, że może być to recepta na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Widać to zwłaszcza w obszarze zabudowanym. W tych miejscach jest to szczególnie ważne- piesi muszą  czuć się pełnoprawnymi uczestnikami ruchu i powinni mieć poczucie bezpieczeństwa. 
Warto podkreślić, że sukcesywnie z roku na rok spada liczba nietrzeźwych za kierownicą. Policjanci w białych czapkach skutecznie eliminują pijanych za kierownicą. Wszystkie kontrole drogowe wiążą się ze sprawdzeniem stanu trzeźwości, działania Lejek na stałe weszły w krajobraz naszych dróg. W parze z działalnością Policji idzie coraz większa świadomość społeczna. Kierowcy zdają sobie sprawę z wagi zachowania bezwzględnej trzeźwości, co więcej ludzie już wiedzą jak reagować, gdy widzą pijanego za kierownicą. 
- Wielu nietrzeźwych kierowców zostało wyeliminowanych z dróg dzięki informacjom i postawom postronnych osób- podkreśla podinsp. Mariusz Tański.

Trzy miesiące i 232 kierowców z zatrzymanym prawem jazdy na trzy miesiące.

Tak w skrócie można przedstawić sytuację na drogach naszego regionu. Policjanci odnotowali 232 przypadki przekroczenia prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. Tylu kierowcom w myśl nowych uregulowań zatrzymano uprawnienia do kierowania na trzy miesiące. Dwóch kierowców, którzy przewozili w swoich autach więcej osób niż dopuszczają to przepisy straciło prawo jazdy na kwartał.
Nowy zapis w Kodeksie Karnym – artykuł 180a także zbiera swoje żniwo. Zgodnie z nim kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. W ciągu trzech miesięcy policjanci drogówki ujawnili 81 kierowców, którzy mimo cofnięcia im uprawnień w drodze decyzji administracyjnej kierowali pojazdem, a tym samym popełnili przestępstwo. 

Wnioski niezmienne. Dla kilku zyskanych minut nie warto ryzykować życia.

- Nadmierna prędkość to niestety wciąż główna przyczyna wszystkich wypadków drogowych. Każdy uczestnik ruchu musi pamiętać, że korzystając z praw jakie nadają mu przepisy musi także respektować swoje obowiązki- podsumowuje podinsp. Tański z WRD KWP w Olsztynie- my działamy po to, by je egzekwować w trosce o bezpieczeństwo każdego uczestnika ruchu, bo to jest wartość nadrzędna. 

Kierowcy muszą pamiętać, że czasem kilka minut, które chcą zyskać w trasie może kosztować czyjeś życie. 

W praktyce niestety wciąż zdarzają się takie osoby, które za nic maja najwyższe wartości oraz przepisy prawa. O takich przypadkach należy dobitnie mówić, by przestrzec innych przed ewentualnymi konsekwencjami takich zachowań. Wszyscy ci, którzy nie chcą stosować się do obowiązujących przepisów muszą zdawać sobie sprawę, że żadnej taryfy ulgowej nie będzie. Policjanci reagują na wszelkie nieprawidłowe zachowania w ruchu drogowym.

Powrót na górę strony