Zatrzymali nieodpowiedzialnych uczestników ruchu drogowego
Niestety na niektórych nie działają prośby, groźby czy apele. Nie pomaga uświadamianie i edukacja. Policjanci wciąż zatrzymują kierowców, którzy nieodpowiedzialnie zachowują się na drodze i nie stosują się do podstawowych zasad ruchu drogowego i przepisów prawa.
Iława
Pierwszego kierującego zatrzymali policjanci w środę (09.11.2022r.) podczas pomiaru prędkości w Złotowie. Okazało się, że kierujący fiatem w terenie zabudowanym jechał z prędkością 78 km/h. Funkcjonariusze wylegitymowali mężczyznę, sprawdzili w policyjnych systemach oraz skontrolowali stan trzeźwości. Jak ustalili 45 – latek nie tylko jechał za szybko, ale również kierował samochodem pomimo cofniętych uprawnień. Okazało się, że zostały mu one wcześniej zabrane ponieważ nie płacił alimentów.
Natomiast w Lubawie podczas patrolu jednej z ulic w mieście policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego rowerem. Jak ustalili funkcjonariusze mężczyzna kierował jednośladem mając 0,6 promila alkoholu w organizmie. 25 – latek za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem w wysokości 2500 złotych.
Tymczasem również w Lubawie trzy godziny później policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego mercedesem. W trakcie czynności funkcjonariusze ustalili, że 20 – latek również jeździł pod wpływem alkoholu. Badanie alkomatem wskazało 0,6 promila alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali prawo jazdy młodemu mieszkańcowi powiatu iławskiego.
Mrągowo
W środę (09.11.2022r.) około godziny 23:00 mrągowscy policjanci zatrzymali do kontroli pojazd marki Opel, za którego kierownicą siedział 36-latek. Funkcjonariusze wyczuli od niego alkohol i przeprowadzili badanie stanu trzeźwości. Kierowca samochodu osobowego był pijany – w organizmie miał ponad 2 promile alkoholu. 36- letniemu mieszkańcowi powiatu kętrzyńskiego zatrzymano prawo jazdy. Wkrótce nieodpowiedzialny kierowca usłyszy zarzut kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości i za swój czy odpowie przed sądem. Osoba, która kieruje pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Policjanci apelują!
Nie wsiadaj za kierownice po alkoholu i nie pozwól na to innym kierowcom. Nietrzeźwy użytkownik drogi stanowi zagrożenie nie tylko dla siebie samego, ale i dla innych ludzi. Spożycie alkoholu prowadzi do zaburzeń zachowania użytkownika drogi. Wydłuża czas reakcji, zawęża pole widzenia, zmniejsza czujność, zaburza koordynacje ruchów, wypacza poczucie prędkości i odległości oraz zmniejsza precyzję działań. Bezpieczeństwo na drogach zależy przede wszystkim od nas samych, naszego rozsądku i odpowiedzialności.
(jk/kn/kh)